• Kontrast strony

FE_POWER_poziom_pl2022 04 UE

Na podopiecznych Ochotniczych Hufców Pracy w Kaliszu ponownie czekają praktyki zagraniczne. Po zrekrutowaniu trzeciej już 15-osobowej grupy uczestników na staż zagraniczny do Niemiec, realizowany jest proces przygotowania językowo-kulturowego oraz warsztaty z wychowawcami, doradcą zawodowym oraz pośrednikiem pracy.


- Planowany wyjazd w okresie od 24 kwietnia do 21 maja bieżącego roku jest elementem realizacji projektu „Praktyki zagraniczne – pierwszy krok w zawodowej Europie”, na który otrzymaliśmy dofinansowanie z Funduszy Europejskich ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” - mówi Ewa Kalińska, Specjalista ds. programów w Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Kaliszu, jednocześnie dodając, że uczestnictwo w Ochotniczych Hufców Pracy powoduje, że we wszelkiego rodzaju przedsięwzięciach młodzież bierze udział za darmo.

Iwona Mikołajczyk i Małgorzata Dzikowska, które są opiekunami młodzieży, podkreślają, iż projekt ma na celu podniesienie kwalifikacji uczestników, wzrost świadomości zawodowej oraz zachęcenie do nauki języków obcych. Staż zagraniczny odbywać się u pracodawców niemieckich w zawodach, w których obecnie młodzież prowadzi praktyczną naukę.

- Nauczyłam się nakładania farby, robienia pasemek, obcinania i czesania różnych fryzur. Chciałabym po szkole, po praktykach dalej rozwijać się w tym kierunku, ponieważ to moja pasja - opowiada Nikola Grabowska, praktykantka w salonie fryzjerskim. Mimo, że Nikola jest dopiero w drugiej klasie szkoły branżowej wie, że usługi fryzjerskie to coś, co chce robić w przyszłości.

Praktyki zagraniczne mogą również w dużym stopniu przyczynić się do zapewnienia wychowankom dobrego startu na rynku pracy. Projekt ma na celu także podjęcie współpracy z partnerem zagranicznym na rzecz innowacyjności w procesie kształcenia oraz mobilności edukacyjnej, wymiany doświadczeń, promowania idei praktyk zagranicznych oraz różnorodnego doświadczenia zawodowego jako szansy na zaistnienie na rynku pracy.

- Zagraniczne praktyki zawodowe będą miały wpływ na przyszłą karierę zawodową młodzieży - dodaje z przekonaniem Małgorzata Dzikowska, starszy wychowawca Hufca Pracy w Kaliszu.

Tekst: Ewa Kalińska
Zdjęcia: Małgorzata Dzikowska

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.