W niedzielę 12 lipca 2020 roku kilka tysięcy spośród uczestników OHP, którzy w tym roku ukończyli 18 lat ma prawo do głosowania w drugiej turze wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Wybory prezydenta odbywają się co 5 lat. Obowiązuje zasada tajności głosowania, czyli głosujący nie podpisują się na kartach wyborczych, a na liście wyborców potwierdzają wyłącznie pobranie karty do głosowania.

Wyborcy osobiście biorą udział w głosowaniu. W tym roku, z uwagi na stan epidemii istnieje możliwość głosowania korespondencyjnego. Można to załatwić przez Internet lub we właściwym urzędzie gminy, gdzie mieszkacie.

1. Zgodnie z zasadą równości każda osoba głosująca może oddać jeden głos.
2. Zasada powszechności – prawo wyborcze posiada każda osoba, która ukończyła 18 lat i posiada pełnię praw publicznych (nie została pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu, nie została ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu).
3. Głosowanie jest tajne. Nie podpisuje się karty do głosowania, a po wyborze jednego z kandydatów i zaznaczeniu tego wyboru na karcie wrzuca ją do urny w lokalu wyborczym. Na karcie do głosowania zamieszczone są tym razem nazwiska dwóch kandydatów.

Czy jeden głos ma znaczenie? Zdecydowanie tak. Każdy indywidualny wybór składa się na ostateczny wynik. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej ma wpływ na rozstrzygnięcia prawne dotyczące życia każdego z nas.

Warto skorzystać ze swojego prawa wyboru.

Bogdan Ścibut
Komendant Główny OHP

Zdjęcie: Grzegorz Jakubowski/KPRP. Prezydent RP Andrzej Duda z małżonką na spotkaniu w Pałacu Prezydenckim z wolontariuszami z Mazowieckiej Wojewódzkiej Komendy OHP.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.