• Kontrast strony

Wśród wielu aspektów oddziaływań na uczestników Ochotniczego Hufca Pracy, jednym z ważniejszych jest wychowanie patriotyczne, obywatelskie oraz przygotowanie do obcowania ze sztuką i kulturą, dlatego w białogardzkim Hufcu Pracy młodzież systematycznie bierze udział w lokalnych uroczystościach, obchodach rocznicowych oraz organizowane są wyjścia do galerii mieszczącej się w miejscowym Centrum Kultury i Spotkań Europejskich. Każde takie wydarzenie poprzedzone jest pogadanką na temat konkretnego wydarzenia, tak aby uczestnicy poznali ich tło historyczne. Przygotowani w taki sposób są w stanie świadomie, z powagą i szacunkiem odnieść się do konkretnego zdarzenia.

W dniu 13 kwietnia 2022r. w ramach obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej wychowankowie Hufca Pracy w Białogardzie wybrała się na wystawę plenerową przygotowaną przez Centrum Kultury i Spotkań Europejskich wraz ze Szczecińskim Oddziałem IPN pt. „Świat zgładzony w Katyniu”. Na wystawie zaprezentowane zostały materiały pozyskane od rodzin, które zamieszkały po II wojnie światowej w Szczecinie oraz na Pomorzu Zachodnim. Ukazano w nich życie jeńców Starobielska, Ostaszkowa i Kozielska przed 1 września 1939 r. w perspektywie wykonywanych przez nich zawodów. Autorzy przedstawili  Zbrodnie Katyńską poprzez losy jednostki i pokazali pełne pasji i zaangażowania życie, które zostało brutalnie przerwane.

Wystawa okazała się dobrą formą nauki postaw patriotycznych i społecznych. Dzięki takiemu wyjściu młodzież stale poszerza swoją wiedzę oraz świadomość z zakresu historii. Poznanie faktów historycznych pomoże rozwinąć u nich empatię i akceptację innych ludzi, bez względu na dzielące ich różnice. Była to niezwykle interesująca podróż do przeszłości.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.