• Kontrast strony

W ramach kampanii informacyjnej Rights for all seasons/Prawa przez cały rok działająca w Ochotniczych Hufców Pracy oraz Powiatowych i Wojewódzkich Urzędów Pracy sieć EURES (sieć European Employment Services – Europejskich Służb Zatrudnienia) upowszechnia informacje o bezpiecznej i legalnej pracy oraz o warunkach zatrudnienia w krajach UE.

Co roku bardzo dużo Polek i Polaków wyjeżdża do pracy do Holandii. Często jest to praca sezonowa w firmach zajmujących się uprawami: warzyw, kwiatów i cebulek kwiatowych, drzew.

Praca sezonowa umożliwia zwiększenie dochodów, zdobycie doświadczenia zawodowego, doskonalenie umiejętności językowych, poznanie kultury innego kraju.

Warto pamiętać, że do każdego wyjazdu za granicę, także do wyjazdu do pracy sezonowej, należy się przygotować. Wyjazd do Holandii należy poprzedzić zdobyciem jak największej ilości informacji, dotyczących pracodawcy, warunków i rodzaju pracy, warunków zakwaterowania, obowiązujących przepisów prawnych.

Warto między innymi wiedzieć, że:

  • Należy posiadać ważny dokument tożsamości, który musi zachować ważność przez cały okres wykonywania pracy w Holandii. Dokument nie może być uszkodzony.
  • Trzeba zabrać ze sobą wystarczającą sumę pieniędzy potrzebną na pierwsze wydatki i powrót do własnego kraju.
  • Na miejscu należy postarać się o numer ewidencyjno-podatkowy BSN – bez niego pracodawca nie może wypłacić wynagrodzenia.
  • Każdy musi posiadać holenderskie ubezpieczenie zdrowotne. Europejskie ubezpieczenie zdrowotne, ubezpieczenie podróżne i ubezpieczenie posiadane we własnym kraju nie są wystarczające w Holandii.
  • Należy posiadać osobisty rachunek bankowy (numer konta bankowego). Może to być rachunek założony we własnym kraju.
  • Pracodawcy w Holandii zobowiązani są do wypłacania wynagrodzeń na osobiste rachunki bankowe. Wypłacanie wynagrodzeń w gotówce jest zabronione. Nie można też przelać wynagrodzenia na rachunek innej osoby niż osoba zatrudniona.
  • Należy poprosić pracodawcę o wcześniejsze przesłanie umowy poprzez e-mail.
  • Należy zapytać, w jakim języku rozmawia się w miejscu pracy.
  • Warto zwrócić się o podanie w wiadomości e-mail: daty przyjazdu, danych do kontaktu i adresu pracodawcy. W ten sposób jest się w posiadaniu właściwych informacji na papierze i można powiadomić pracodawcę, jeżeli dojdzie do nieoczekiwanej sytuacji lub zaistnieje jakiś problem.

Warto też zwrócić się o poradę i pomoc w szukaniu pracy za granicą do doradcy EURES.

Kontakt do doradcy w Zachodniopomorskiej Wojewódzkiej Komendzie OHP w Szczecinie:

e-mail: joanna.wojcik@ohp.pl

tel.: (91) 812 79 81 wew.126.

Linki do informacji w ramach kampanii Rights for all seasons/Prawa przez cały rok:

https://eures.praca.gov.pl/o-nas/informacje-o-eures/kampania-nt-pracy-sezonowej-w-ue-2021

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.