• Kontrast strony

Wiosna, ach to ty! – swego czasu śpiewał niezapomniany Marek Grechuta.

Rzeczywiście, wiosna jest tą wyjątkową porą roku, której każdy człowiek wyczekuje z wielkim utęsknieniem. To tęskne wypatrywanie oznak wiosny jest uzasadnione po zimie – nawet wtedy, kiedy nie była ona zbyt mroźna i groźna. Także w Hufcu Pracy w Poznaniu młodzież, wraz ze swoimi wychowawcami, postanowiła przejąć inicjatywę i upragnionej wiośnie, niejako, wyjść naprzeciw.

Aby każdy, kto zawita do Hufca Pracy 15-45 w Poznaniu mógł poczuć wiosenny powiew, wspólnie uradzono zasadzić pierwsze kwiaty tego roku: bratki i stokrotki. Jak pomyślano, tak i zrobiono. Wychowawczyni, kupiła długie donice tak zwane korytka, ziemię i rozsady kwiatów. A później młodzież przybyła do świetlicy jednostki, zakasała rękawy i dziarsko zabrała się do roboty. Okazało się, że w młodych ludziach drzemie smykałka do ogrodnictwa. Sprawnie nasypali ziemi do donic, rozmieścili według własnego pomysłu kwiatki i rozsadzili je.

Po wykonanej pracy wspólnie znieśli donice na zewnątrz budynku, gdzie spoczęły na parapecie. I oto proszę – efekt jest widoczny. Posadzone kwiaty zachwycają, ciesząc oczy. Być może efekt nie jest jeszcze spektakularny, jednak jeśli wszyscy będą dbać o rośliny – rozkwitną, żeby budzić ogólny zachwyt.

Wspólna praca przy sadzeniu kwiatów jest doskonałym pomysłem na bycie razem, a ponadto jest uwrażliwieniem na troskę o pielęgnowanie naturalnego otoczenia człowieka i tym sposobem, stanowi doskonałą lekcję ekologii. Takie właśnie spojrzenie na wspólne sadzenie bratków i stokrotek jest także cenne z wychowawczego punktu widzenia.

Tekst: Marek Kwiecień
Zdjęcia: Katarzyna Rybarczyk

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.