Od kilku lat zauważyć można spadek czytelnictwa wśród dzieci, młodzieży a nawet osób dorosłych. Niski poziom czytelnictwa jest niezwykle niepokojący i niesie za sobą negatywne skutki takie jak na przykład: brak wyobraźni, brak koncentracji, mały zasób słownictwa, a także wiedzy. Dzisiejsza młodzież częściej sięga po telefon, laptop, telewizje, Internet, gry multimedialne. Przypadający w miesiącu kwietniu Światowy Dzień Książki był doskonałą okazją do przeprowadzenia Inicjatywy Ogólnopolskiej Kapituły Samorządności Młodzieży – "Głośne czytanie".

Kadra Hufca Pracy w Krotoszynie skupiła się na czytaniu. Udało się nawet przyłapać jedną z uczestniczek na czytaniu w wolnej chwili.

– Uwielbiam czytać, książki to mój świat, bez nich nie czułabym się dobrze. Wykorzystuję każda wolną chwilę na czytanie na przykład przerwę w szkole, albo kiedy czekam na autobus, lub kiedy przychodzę do Hufca Pracy. Dzisiaj czytam "Arystoteles i Dante przepadają w toni życia" świetna książka, polecam ją każdemu. – mówi uczestniczka Amelia Młynarska.

Inną propozycją było spotkanie przy książce, gdzie wychowawca wraz z chętnymi uczestnikami czytali na głos fragmenty książek, a potem je omawiali.

18 kwietnia 2023 roku kadra wychowawcza wraz z uczestnikami udała się do Biblioteki Publicznej im. Arkadego Fiedlera w Krotoszynie, gdzie Panie bibliotekarki oprowadziły młodzież po bibliotece i zachęcały do czytania. Młodzieży została przedstawiona wrzutnia całodobowa, gdzie można bez wchodzenia do biblioteki oddać wypożyczoną książkę. Panie opowiedziały młodzieży o katalogu oraz o tym, że książkę można zamówić przez Internet, a ona będzie już na nas czekać uszykowana do wypożyczenia.

Przedstawione zostały młodzieży takie punkty jak bookcrossing, który polega na pozostawianiu przeczytanych książek, po to by inna osoba mogła przeczytać i znów puścić w obieg książkę. Innym ciekawym punktem okazała się gablota z propozycjami książek jak na przykład: "Kwiecień – miesiącem pamięci narodowej".

Kolejnym ciekawym miejsce w bibliotece okazała się wystawa fotografii. Uczestnicy mogli zobaczyć oddział dla dzieci i młodzieży oraz dział dorosłych. Oddział dla dorosłych szczególnie przykuł uwagę młodzieży, ponieważ oprócz książek Panie zaprezentowały kącik relaksu, gdzie można w ciszy poczytać, pouczyć się, odpocząć, pograć w gry planszowe czy komputerowe. Uczestnikom bardzo spodobało się to miejsce, niektórzy chwycili za książki i po prostu czytali, inni grali w gry planszowe czy komputerowe, a jeszcze inni docenili ciszę, spokój oraz przyjemne otoczenie. W strefie relaksu młodzież spędziła miłe chwile, ale istotne było, aby uczestnicy przekonali się do biblioteki, książek i tego jak wiele mogą zyskać poprzez czytanie książek.

24.04 Krotoszyn 324.04 Krotoszyn 624.04 Krotoszyn 1Tekst i Zdjęcia: Magdalena Garstka

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.