• Kontrast strony
Kolno: Savoir vivre – uczymy się dobrych manier

„Savoir-vivre” to zbiór norm, zachowań i zwyczajów, które powinniśmy przestrzegać w każdej z dziedzin naszego życia. Zasady te dotyczą przede wszystkim odpowiedniego zachowania się w poszczególnych sytuacjach i miejscach, komunikacji, sposobu jedzenia i picia, ale także odpowiedniego ubioru. „Savoir vivre” to określenie, które w potocznym języku funkcjonuje jako synonim dobrego wychowania. Wydaje się, że wszyscy wiedzą, co to znaczy być dobrze wychowanym, ale w praktyce często okazuje się, że od wiedzy do umiejętności właściwego zachowania się droga bywa daleka. Na szczęście kadra Hufca Pracy w Kolnie wie, jak łatwo jest nadrobić braki w tej dziedzinie. Dlatego zorganizowała zajęcia dotyczące zasad dobrego wychowania.

Podczas zajęć młodzież, metodą „burzy mózgów”, szukała skojarzeń ze słowem savoir-vivre. Uczestnicy odpowiadali na pytania: „Czemu służą dobre maniery? Dlaczego warto znać i stosować zasady kulturalnego zachowania się?”. Ponadto dyskutowano na temat nieeleganckich gestów, zachowań i nawyków. Uczestnicy, dzieląc się na grupy, opracowywali także katalogi zasad mieszczących się pod pojęciami kultura słowa, bycia, ubioru i wyglądu, spożywania posiłków, zdrowotna i fizyczna. Na zakończenie młodzi ludzie wspólnie opracowali Kodeks Kulturalnego Człowieka, na podstawie pomysłów wypracowanych w grupach.

Celem zajęć było przypomnienie podstawowych zasad „savoir-vivre” w różnych sytuacjach życiowych, uświadomienie uczestnikom celowości stosowania właściwych zachowań między ludźmi, ćwiczenie umiejętności i organizacji pracy w grupach, jak równie stymulowanie aktywnego udziału uczniów w zajęciach. Ludzie cechujący się ogładą lepiej radzą sobie w sytuacjach społecznych i w pracy, łatwiej też jest im uniknąć destrukcyjnych konfliktów.

Kolno: Savoir vivre – uczymy się dobrych manier Kolno: Savoir vivre – uczymy się dobrych manier Kolno: Savoir vivre – uczymy się dobrych manier Kolno: Savoir vivre – uczymy się dobrych manier Kolno: Savoir vivre – uczymy się dobrych manier 

Autor tekstu: Agnieszka Duda – wychowawca Hufca Pracy w Kolnie
Autor zdjęć: Agnieszka Duda — wychowawca Hufca Pracy w Kolnie, Rafał Waszkiewicz – uczestnik Hufca Pracy w Kolnie

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.