• Kontrast strony

W dniu 23 kwietnia odbyło się kolejne wydarzenie związane z Rokiem Edukacji Ekonomicznej, którego organizatorem było Młodzieżowe Centrum Kariery w Iwoniczu. Tym razem gościem zaproszonym do wygłoszenia prelekcji pt. „Wpływ ekonomii na wolontariat” był pan Marcin Józefowicz — pracownik Orlen Oil, ambasador wolontariatu pracowniczego w Fundacji Orlen, prezes Stowarzyszenia Aktywni Razem. Prelekcja była skierowana do uczestników 9-10 Hufca Pracy w Krośnie, ale udział wzięły również panie: Barbara Ukleja — wychowawca HP, Barbara Lągawa — wychowawca, Maria Parylak — pośrednik pracy MCK w Iwoniczu.

Opierając się na prezentacji multimedialnej prelegent przeprowadził młodych ludzi — za niedługo już pełnoprawnych uczestników rynku pracy — przez wszystkie etapy działalności wolontariackiej  oraz pokazał procesy zachodzące w ekonomii, które wpływają na formy, jakie może przybierać wolontariat. Młodzi ludzie okazali duże zainteresowanie tematem. W klasie znalazły się osoby, które już były lub nadal są, uczestnikami akcji wolontariackich. Padło wiele przykładów takich działań, ale były też i pytania, głównie dotyczące organizacji i logistyki wydarzeń z udziałem wolontariuszy.

Zdaniem prowadzących bycie wolontariuszem zwiększa nie tylko szanse edukacyjną młodych ludzi, poprawia ich wizerunek, uczy współpracy i własnego zaangażowania na rzecz innych, ale ma również wpływ na nasze przyszłe życie zawodowe. Wolontariat rozwija kompetencje z różnych dziedzin życia i nauki. Jest też bardzo pomocnym czynnikiem wpływającym na podmioty ekonomii społecznej. Ma bardzo duży wpływ na jej rozwój i postęp ucząc bezinteresownego zaangażowania się w rozwój i pracę dla innych ludzi i podmiotów. Podczas spotkania poruszono kwestię sporządzenia CV, w którym bardzo mocnym punktem jest kierunkowy wolontariat, dzięki któremu nabywamy nowe doświadczenia.

 W podsumowaniu pan  Józefowicz przekazał uczestnikom Kodeks Wolontariusza, który zawiera dziesięć uniwersalnych wartości niezbędnych do bycia społecznikiem, ale też jak najbardziej potrzebnych do bycia dobrym pracownikiem i dobrym członkiem społeczności.

 Autor  tekstu i zdjęć: Maria Parylak, posrednik pracy w MCK w Iwoniczu, Barbara Ukleja, wychowawca 9-10  HP w  Krośnie

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.