• Kontrast strony

23 lutego obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Liczne badania epidemiologiczne pokazują, że na zaburzenia depresyjne cierpi 1,5 mln Polaków, w tym blisko jedna trzecia to nastolatkowie. Problem jest poważny, bo chorych na depresję z każdym rokiem przybywa coraz więcej osób. Dlatego też należy popularyzować wiedzę na temat choroby, która może dotknąć każdego, i która wymaga szczególnego wsparcia, zrozumienia i profesjonalnej pomocy.

O tym, czym jest depresja, przyczynach, jej pierwszych symptomach oraz diagnostyce podczas piątkowej prelekcji młodzież z jarosławskiego 9-12 Hufca Pracy rozmawiała z panią Agnieszką Kamińską, psychoterapeutą z Centrum Rozwoju i Psychoterapii w Jarosławiu. W czasie spotkania prowadząca zwróciła uwagę na to, w jaki sposób rozmawiać z osobą, która zmaga się z depresją oraz jak najskuteczniej pomóc choremu.  Młodzież obejrzała również film edukacyjny pt. „To smutek czy już depresja?”, po którym dzieliła się swoimi refleksjami. Na zakończenie zajęć podopieczni uzyskali informacje, gdzie i w jaki sposób szukać pomocy w sytuacjach kryzysowych.

Ponadto każdy z uczniów wyposażony został w komiks psychoedukacyjny pozwalający zrozumieć istotę choroby.

STOP DEPRESJI - 1

Autor tekstu i zdjęć: Dorota Czuczkiewicz, starszy wychowawca 9-12 HP Jarosław

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.