• Kontrast strony

W ramach „Ogólnopolskiego programu szkoleń z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej w OHP w 2024 r.” Centrum Edukacji i Pracy w Tarnobrzegu przy współpracy z kadrą 9-15 Hufca Pracy oraz Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu zorganizowało na ten temat szkolenie skierowane do uczestników OHP.

Prowadzący szkolenie rozpoczął je od słów, że podstawowym i kluczowym znaczeniem dla przeżycia osób poszkodowanych jest udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej. Osoby będące świadkami zdarzeń, w których znajdują się poszkodowani są zobligowane do niesienia im pomocy. Niezbędna jest jednak do tego odpowiednia wiedza.

Pierwsza Pomoc Przedmedyczna w CEIPM w Tarnobrzegu 3Pierwsza Pomoc Przedmedyczna w CEIPM w Tarnobrzegu 4Dzięki udziałowi w szkoleniu młodzież z 9-15 Hufca Pracy nabyła nie tylko teoretyczną wiedzę dotyczącą udzielania pomocy poszkodowanym, ale także nauczyła się jak umiejętnie ją wykorzystywać. Została wyposażona w praktyczne umiejętności w :

  • wykonywaniu sprawnego telefonu pod numer alarmowy 112
  • ocenie bezpieczeństwa miejsca wypadku lub niebezpiecznego zdarzenia,
  • ocenie przytomności i oddechu poszkodowanego
  • wykonaniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) z użyciem Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego (AED),
  • pomocy w stanach nagłych oraz w nabyciu umiejętności ułożenia poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej.

Pierwsza Pomoc Przedmedyczna w CEIPM w Tarnobrzegu 1Szkolenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Młodzież chętnie zadawała pytania oraz angażowała się do wykonywania ćwiczeń na fantomach i asortymencie medycznym.

Autor tekstu i zdjęć  : Beata Gryzło, specjalista ds. rozwoju zawodowego,    CEIPM Tarnobrzeg

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.