Ofiarą handlu ludźmi może stać się każdy. Obecnie zjawisko to ma duży związek między innymi z podejmowaniem migracji zarobkowej. Wiele osób - szczególnie młodych-  jest nastawionych na to, że wyjadą, podejmą pracę i odniosą sukces. Niestety nie zawsze ten sukces odnoszą. Aby młodzież 9-10 Hufca Pracy w Krośnie nigdy nie znalazła się w gronie tych, którym się nie udało - pośrednik pracy Młodzieżowego Centrum Kariery w Iwoniczu pani Bernadetta Stachyrak 28 listopada przeprowadziła zajęcia na temat handlu ludźmi oraz bezpiecznego wyjazdu za granicę.

Uczestnicy II klasy kształcący się w zawodzie fryzjer ze skupieniem obejrzeli film pt. „Handel ludźmi” produkcji Vena Art., wysłuchali informacji dotyczących form handlu ludźmi w szczególności pracy przymusowej, niewolniczej. W dalszej części pośrednik uświadomiła młodzieży, jakie metody i sposoby werbowania wykorzystują sprawcy, na jakie podstępne oferty pracy muszą uważać, jak chronić się przed manipulacją oraz kto w razie problemów może udzielić im pomocy. Ostatnia część zajęć poświęcona była udzieleniu rad, jak się zabezpieczyć przed wyjazdem oraz jak zorganizować bezpieczny wyjazd do pracy za granicę. Uczestnikom wręczone zostały także ulotki informacyjne, które będą im o tym przypominać.

Podejmowanie takiego tematu zajęć jest bardzo ważne. Działania informacyjne i edukacyjne służą bowiem podniesieniu świadomości młodzieży i ograniczają ryzyko stania się ofiarami handlu ludźmi na rynku pracy czy naruszenia praw pracowniczych.

Autor artykułu: Bernadetta Stachyrak - pośrednik pracy stażysta MCK w Iwoniczu

Autor zdjęcia: Jolanta Ochęduszko - wychowawca 9-10 HP w Krośnie

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.