W dzisiejszych czasach bezrobocie jest najistotniejszym problemem współczesnego świata. Poszukiwanie pracy w Gruzji również nie jest sprawą prostą. Rynek w tym kraju posiada spore braki w porównaniu z innymi krajami europejskimi, a co za tym idzie niewiele agencji pośrednictwa pracy działa w tym państwie. Na gruzińskim rynku wiele agencji to dość małe biura które nie mają wiele doświadczenia. Podpatrując pracę specjalistów polskich instytucji rynku pracy - doradców zawodowych, pośredników pracy - przedstawiciele rynku pracy z Gruzji zwrócili się do Ochotniczych Hufców Pracy na Podkarpaciu z prośbą realizacji wspólnych działań dotyczących wypracowania nowych metod zatrudnienia młodzieży. Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Rzeszowie podjęło się takiego wyzwania.
W terminie od 14 do 19 kwietnia ośmioosobowa grupa przedstawicieli rynku pracy z OHP oraz Powiatowego Urzędu Pracy w Rzeszowie wyjechała do Miasta Gori i Tbilisi na wizytę studyjną w ramach Erasmus+. Jej celem było przybliżenie mechanizmów współczesnego rynku pracy oraz poszukiwanie nowych metod zatrudnienia, budowanie dobrych relacji międzynarodowych, poznanie innowacyjnych praktyk w pracy z młodzieżą i edukacji pozaformalnej w Polsce i Gruzji. Przez sześć dni uczestnicy zapoznawali naszych partnerów ze strukturą i mechanizmami funkcjonowania urzędów pracy, Ochotniczych Hufców Pracy w Polsce oraz ich rolą w niesieniu pomocy w znalezieniu zatrudnienia. Zajęcia, warsztaty, spotkania, panele dyskusyjne, ćwiczenia, debaty, konferencje prasowe odbywały się w Ratuszu Urzędu Miasta Gori, w Agencji Rozwoju Społecznego, Urzędach i Agencjach Pracy z pracodawcami reprezentującymi małe i średnie przedsiębiorstwa.
Podczas tych spotkań omówiono następujące zagadnienia: jakie motywy kierują osobami podejmującymi pracę, jak należy stawiać pierwsze kroki na drodze do zatrudnienia oraz jakie mogą wystąpić bariery utrudniające podjęcie pracy. Ich uczestnicy podzieli się doświadczeniem, jakie działania powinny podejmować osoby poszukujące pracy oraz jakie metody wykorzystują pracodawcy poszukując pracowników. Uczniowie i kadra pedagogiczna ogólnokształcących szkół państwowych i prywatnych w Tbilisi oraz Gori wzięli aktywny udział w szkoleniu z wykorzystaniem okularów 3D VR, które są odpowiedzią na potrzebę unowocześnienia i uatrakcyjnienia usług w poradnictwie zawodowym. Wykreowanie sztucznej rzeczywistości pozwoliło „zanurzyć” uczestników w wirtualnym świecie kilku zawodów.
Wielkim zaszczytem dla delegacji z Polski było zaproszenie do Pałacu Orbeliani, który jest oficjalną rezydencją Prezydenta Gruzji na spotkanie z Iago-Ivane Tsiklauri, doradcą Prezydenta Gruzji ds. polityki regionalnej, Davitem Tevzadze, doradcą Prezydenta ds. planowania strategicznego, Lianą Jervalidze, doradcą Prezydenta ds. Rozwoju Korytarza Energetycznego i Transportowego, Eleną Gakharia, konsultantką szefowej administracji Prezydenta ds. sportu i młodzieży oraz przedstawicielami kancelarii Prezydenta. Przedmiotem dyskusji były m.in. obowiązujące w Polsce normy prawne regulujące kwestie bezrobocia, jak również doświadczenia Polski w zakresie efektywnej polityki zatrudnienia młodzieży, przedstawienie dobrych praktyk z zakresu rynku pracy, kariery zawodowej oraz programów integracji społecznej.
Ze strony polskiej w wizycie studyjnej wzięli udział przedstawicieli Komendy Głównej OHP: Paweł Madera - Dyrektor Biura oraz Radosław Watras - Kierownik Zespołu Komunikacji Społecznej i Promocji, Jacek Górak - Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w rzeszowie, Jadwiga Burda - Kierownik Działu Obsługi Klienta, Statystyk i Analiz Centrum Aktywizacji Zawodnej w Rzeszowie, dyrektorzy Centrów Edukacji i Pracy Młodzieży w Przemyśla i Tarnobrzega Agata Lach oraz Dariusz Szwandrok oraz z rzeszowskiego CEiPM Mariola Lidwin - doradca zawodowy i Walentyna Turowska – koordynatorka projektu.
Składamy szczególne podziękowanie dla organizacji partnerskiej – Centrum Współpracy Polsko - Gruzińskiej w Gori na czele z Panią Prezes Sofio Rezrichenko, której celem jest jest podnoszenie jakości pracy na rzecz młodzieży, tworzenie nowych horyzontów dzięki nawiązanym kontaktom i zdobytej wiedzy oraz wypracowanie nowych metod zatrudnienia młodzieży, nawiązanie współpracy realizowanej zgodnie z obowiązującym w Rzeczypospolitej Polski i w Gruzji prawem na zasadach równości i wzajemnego szacunku, wpisując się w dobre, braterskie relacje pomiędzy naszymi krajami.
Autor tekstu: Walentyna Turowska specjalista ds. programów w CEiPM w Rzeszowie
Zdjęcia: Mariola Lidwin – doradca zawodowy w CEiPM Rzeszów