• Kontrast strony

W Polsce od 2011 roku obchodzony jest w dniu 1 marca Narodowy Dzień „Żołnierzy Wyklętych”. Święto to ma na celu upamiętnienie żołnierzy polskiego, powojennego podziemia niepodległościowego, które stawiało zbrojny opór sowietyzacji Polski. Jest to niezwykle ważne święto, które przywraca pamięć o bohaterskich ludziach, którzy przez lata wymazywani byli z kart naszej historii przez ówczesną komunistyczną władzę.

Młodzież z OSiW Iwonicz wspomina Inkę 4Młodzież z OSiW Iwonicz wspomina Inkę 1Młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Iwoniczu w ten ważny dzień zapoznała się z historią życia takich postaci jak: rtm. Witold Pilecki, Feliks Selmanowicz „Zagończyk”, Józef Franczak, który zginął w obławie 18 lat po wojnie w 1963 r. Szczególną uwagę uczestnicy poświęcili jednak tragicznej historii młodej sanitariuszki AK  Danuty Siedzikówny znanej pod pseudonimem „Inka”. Stała się ona bliska sercom młodych ludzi nie tylko ze względu na swoją bohaterską, niezłomną postawę, ale głównie przez wzgląd na jej młody wiek. Inka bowiem nie miała ukończonych 18 lat, kiedy wykonano na niej wyrok śmierci. Była także jedyną kobietą skazaną na śmierć przez Sąd Rejonowy w Gdańsku.

Młodzież z OSiW Iwonicz wspomina Inkę

Młodzież obejrzała spektakl telewizyjny „Inka 1946. Ja jedna zginę” oraz zainspirowana obejrzanym filmem napisała wraz z wychowawcą okolicznościowy wiersz upamiętniający bohaterską dziewczynę.

Autor tekstu i zdjęć: Anna Hajduczek – wychowawca OSiW w Iwoniczu

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.