• Kontrast strony

W nawiązaniu do programów wojewódzkich „Cyberprzemocy mówimy STOP!” oraz „Życie jest przede mną”, młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Iwoniczu postanowiła wyjść z własną inicjatywą i zorganizowała małą kampanię przeciwko szerzącemu się hejtowi w Internecie. Impulsem do zorganizowania zajęć i wyrażenia sprzeciwu przeciwko nienawiści w sieci, była książka Michała Wawrzyniaka „Hejtoholik”, z którą młodzież zapoznała się w ramach zajęć literackiego koła zainteresowań.

Jak pisze autor tej książki „hejt jest to zjawisko, które w największym stopniu dotyka ludzi sławnych tzw. celebrytów oraz młodzież”. Często udajemy, że problemu nie ma, że negatywne komentarze umieszczane przez hejterów w sieci nie mają wpływu na czyjeś życie, że szeroko pojęta wolność słowa pozwala na umieszczanie krzywdzących, często wulgarnych komentarzy. Ignorujemy ten problem do czasu, aż ktoś z jego powodu nie zrobi krzywdy sobie lub innym. Hejt w dzisiejszych czasach stał się ogromnym problemem. Prowadzi do głębokich urazów psychicznych, bywa przyczyną depresji oraz w skrajnych przypadkach samobójstw. Dlatego warto podjąć każdą próbę, aby przeciwdziałać temu zjawisku.

Kampania przeciw hejtowi 2Kampania przeciw hejtowi 3Młodzież z OSiW w Iwoniczu hejtowi mówi stanowcze NIE! W tym celu stworzyła plakat, który ma zobrazować skutki hejtu. Swoje zdanie uczestnicy wyrazili także poprzez hasło piętnujące internetowych hejterów. Młodzi ludzie stawiają również pytanie „a Ty kim jesteś w Sieci”? Chcą, aby każdy z nas przeanalizował swoją aktywność w Internecie. Kolejnym krokiem, było stworzenie tematycznej gazetki. Uczestnicy gorąco polecają również lekturę książki „Hejtoholik”, która podpowiada, jak uodpornić się na hejt, jak trenować swoją odporność na presję rówieśniczą oraz jak samemu nie wpaść w pułapkę obgadywania.

Autor tekstu i zdjęć: Anna Hajduczek – wychowawca OSiW w Iwoniczu.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.