Miesiąc listopad jest szczególnym czasem zadumy i pamięci o tych, których nie ma wśród nas. Młodzież z 9-17 Hufca Pracy w Stalowej Woli, która przystąpiła do realizacji inicjatywy Wojewódzkiej Rady Młodzieży „Pamiętamy o zmarłych”, postanowiła odnaleźć na stalowowolskiej nekropolii grób kogoś, kto był niezwykle zasłużony dla naszego miasta, ale  już trochę zapomniany, a na pewno mało znany współczesnej młodzieży.

W pięknej zimowej scenerii młodzież odszukała grób ks. Józefa Skoczyńskiego, który był pierwszym proboszczem, katechetą i duszpasterzem w Stalowej Woli. W czasie wojny uczył na tajnych kompletach. Ratował również życie mieszkańcom miasta interweniując u okupanta. Był kapelanem Armii Krajowej obwodu niżańskiego. Po wojnie przyczynił się do elektryfikacji Pława oraz do uzyskania praw miejskich przez Stalową Wolę. Zmarł 20 listopada 1967 roku. Pogrzeb księdza był wielką manifestacją religijną. Na jego cześć ulicę, przy której niegdyś znajdowała się plebania i gdzie mieszkał, nazwano jego imieniem.

INICJATYWA PAMIĘTAMY O ZMARŁYCH 2

Inicjatywa miała wymiar wychowawczy, i patriotyczny i niewątpliwie przyczyniła się do poznania niezwykłej postaci, jaką był bohaterski ksiądz ze Stalowej Woli.

Autor tekstu i zdjęć – Beata Froń –starszy wychowawca 9-17 HP Stalowa Wola

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.