• Kontrast strony

Niesienie pomocy potrzebującym nie jest obce młodzieży z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Iwoniczu. Z wielką chęcią angażuje się ona w różnego rodzaju inicjatywy, które są najbardziej wartościowymi i satysfakcjonującymi z działań, jakie można podejmować. Jednym z nich jest konkurs „Inicjatywa na medal”. Uczestnicy podzielili swoje działania na kilka etapów, wykazując się przy tym pomysłowością i wielkim sercem.

Akcją, która zapoczątkowała inicjatywę była wizyta młodzieży w krośnieńskim Hospicjum. Z okazji obchodzonego 11 lutego Światowego Dnia Chorego uczestnicy wręczyli jego podopiecznym własnoręcznie przygotowane  laurki z pięknymi życzeniami, w ten sposób wyrażając swoje wsparcie i empatię w tak trudnym etapie ich życia.

Inicjatywa 1 1Inicjatywa 1 2Innym, wspaniałym pomysłem uczestników było podzielenie się posiłkiem z potrzebującymi. Młodzież zorganizowała zbiórkę żywności, a  na zajęciach  praktycznej nauki zawodu przygotowała ciepły posiłek. Zgromadzone produkty zostały zawiezione do  krośnieńskiej jadłodzielni. Jest to miejsce, które ma zapobiegać marnowaniu się żywności. Jeżeli mamy jej za dużo, zamiast wyrzucać, możemy się nią podzielić z potrzebującymi. Należy mądrze wykorzystywać to, co już jest. Taka jest idea tego miejsca.

Inicjatywa 2 1Inicjatywa 2 2Ostatnim etapem inicjatywy było posprzątanie pobliskiej okolicy Ośrodka. Młodzież zaopatrzona w worki i rękawice nazbierała znajdujące się tam śmieci, które zostały posegregowane i wyrzucone do odpowiednich pojemników. Inicjatywa ta przysłużyła się całej okolicznej społeczności i uświadomiła uczestnikom, że wszyscy ponosimy odpowiedzialność za obecny i przyszły stan środowiska naturalnego.

Inicjatywa 3 1inicjatywa 3 2Akcje charytatywne i społeczne odgrywają dużą rolę. Uczą młodzież empatii, tolerancji, wrażliwości na potrzeby innych, wzmacniają postawę odpowiedzialności za siebie i drugiego człowieka. Pozwalają również poznać siebie, rozwinąć własne zdolności i wartości.

Autor artykułu: Małgorzata Zywar, wychowawca OSiW Iwonicz

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.