Używanie e-papierosów przez polską młodzież stało się zjawiskiem dość powszechnym. Na podstawie badań Instytutu Badań Pollster, zleconych przez Rzecznika Praw Dziecka, które opublikowano w 2020 roku, wynika, że 23% młodych ludzi w wieku 16-19 lat pali e-papierosy. Wzrasta też skala młodych ludzi, która uzależnia się od nich. W takiej sytuacji niezbędne są działania profilaktyczne, które pozwolą uświadomić młodzieży, jakie konsekwencje zdrowotne to za sobą niesie.

Temu też miał służyć cykl warsztatów profilaktycznych pn. "E- papieros szkodzi i uzależnia’’, które odbyły się w 9-19 Hufcu Pracy w Dębicy, w okresie 17-26 stycznia. Przygotował je i przeprowadził wychowawca Wiesław Wiktor.

Omówił następujące zagadnieniami:

  • przyczyny sięgania przez młodzież po e-papierosy,
  • fazy procesu uzależnienia od się od nich,
  • konsekwencje zdrowotne jakie wiążą się z paleniem e-papierosów,
  • problem czynnego i biernego palenia,
  • korzyści płynące z zaprzestania palenia e-papierosów,
  • sposoby zerwania z nałogiem palenia
  • prowadzenie zdrowego i aktywnego trybu życia.

Podczas zajęć uczniowie mieli okazję do zadawania pytań na interesujące ich zagadnienia oraz do zabrania głosu w dyskusji dotyczącej zdrowego trybu życia. W opinii młodych ludzi, warsztaty profilaktyczne dały im niezbędną wiedzę w procesie świadomego podejmowania decyzji związanych z paleniem e-papierosów.

smart

smartAutor tekstu: Wiesław Wiktor, starszy wychowawca,9-19 HP Dębica.

Autorzy zdjęć: Ewelina Stadnik – Czarnik, wychowawca, 9-19 HP Dębica, wychowawcy klas,

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.