• Kontrast strony

„Depresja to ciężka choroba, ale nie oznacza, że musimy z nią żyć przez całe życie. Możemy ją pokonać i odzyskać radość życia.”/Robert Leahy/

Depresja to problem nie tylko osób dorosłych. Coraz częściej jest diagnozowana u dzieci i młodzieży. Stanowi ogromne wyzwanie dla społeczeństwa i służby zdrowia. O dziecięcej depresji mówi się od niedawna. Wcześniej chorobę tę diagnozowano tylko u ludzi dorosłych. U dzieci i młodzieży była ona niezauważana, ponieważ nikt nie pytał ich o to, co czują czy w jakim są nastroju. Dziś powinniśmy wiedzieć, że młode osoby podobnie jak dorośli doznają frustracji, rozczarowania, przeżywają smutek związany ze stratą w ich życiu. Jeśli te trudne uczucia wywołane różnymi sytuacjami nie mijają i przez długi czas (nawet kilku miesięcy) utrzymuje się u nich obniżony nastrój, to możemy powiedzieć, że cierpią na depresję.

W 9-19 Hufcu Pracy w Dębicy odbyły się pogadanki i warsztaty, podczas których młodzież poznała podstawowe informacje na temat depresji i jak odróżnić ją od smutku. W części warsztatowej młodzież mogła porozmawiać ze sobą i wypowiedzieć się na temat depresji.

Depresji chcemy powiedzieć stop 2Depresji chcemy powiedzieć stop 3Depresji chcemy powiedzieć stop 4Depresji chcemy powiedzieć stop 10Młodzież podczas zajęć okazała duże zainteresowanie tematem depresji tym bardziej, że okazało się, że ten problem dotyka młodych ludzi osobiście albo ich bliskich. 

 Autor tekstu: Ewelina Stadnik – Czarnik wychowawca

Autor zdjęć: Wiesław Wiktor starszy wychowawca, Ewelina Stadnik – Czarnik wychowawca

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.