• Kontrast strony

10 kwietnia 2024 r. uczestnicy 9-17 Hufca Pracy w Stalowej Woli wzięli udział w nietypowej lekcji patriotyzmu. Mieli okazję obejrzeć polską superprodukcję, która powstała w 80 rocznicę bitwy o Monte Casino.

Właśnie te wydarzenia są główną osią filmu, który ukazuje traumatyczne przeżycia żołnierzy i psychologiczne uwikłania ich służby w armii. Reżyser i scenarzysta Krzysztof Łukaszewicz opowiada historię przez pryzmat losów Jędrka, który żołnierskiego heroizmu nie podziela i go nie rozumie. Ten nieuformowany charakterologicznie i światopoglądowo realista, stopniowo ulega przemianie - od postawy naiwnego sabotażysty do idealisty zdecydowanego nie tylko ocalić życie, ale i człowieczeństwo.

Tytuł filmu nawiązuje do legendarnej pieśni upamiętniającej zdobycie przez polskie oddziały ruin włoskiego klasztoru, skąd Niemcy blokowali siły alianckie w drodze na Rzym. Powstała ona na kilka godzin przed jego zdobyciem, w nocy z 17 na 18 maja 1944 roku, w pobliskiej bazie wojskowej. Autorem słów był Feliks Konarski, melodii – Alfred Schütz.

Mimo że bitwa o Monte Cassino była jednym z kluczowych wydarzeń kampanii włoskiej oraz otworzyła aliantom drogę na Rzym, jest ona praktycznie nieznana poza Polską. Warto zatem zapoznać się z tą produkcją, która zapełnia lukę w opowieści o losach Polaków podczas II wojny światowej.

Tekst i zdjęcia: Jakub Holcel- Starszy wychowawca

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.