W dniach 15 – 19 – 22 lutego br. w Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 2 w Krośnie odbyły się prelekcje dotycząca realizacji programu wojewódzkiego „Cyberprzemocy mówimy STOP!”.
Prowadzący zajęcia st. wychowawca Stanisław Machowski i nauczyciel ZSP Nr 2 Michał Musiejowski przedstawili uczestnikom krośnieńskiego 9-10 Hufca Pracy definicję i rodzaje cyberprzemocy, konsekwencje prawne, jej przyczyny i skutki,. Podczas prelekcji szeroko omówiono problem cyberprzemocy, nierzadko występujący wśród uczniów. Wychowawca zwrócił uwagę na rodzaje przestępstw i wykroczeń, które najczęściej popełniane są w Internecie. Podkreślił wagę odpowiedzialności za podejmowane w sieci działania oraz na niepodważalne prawo człowieka do własnego wizerunku. Szczególnie uczulił na zamieszczanie w Internecie obraźliwych komentarzy, niewłaściwych postów, wykorzystywanie czyjegoś wizerunku bez jego zgody, nawoływanie do czynów zabronionych, grożenie itp. W sieci żadna osoba nie jest anonimowa, a wszelkie wykroczenia oraz przestępstwa popełniane w przestrzeni wirtualnej są traktowane tak samo, jak te poza Internetem. Prowadzący uświadomili młodzieży, że Internet, poczta elektroniczna, serwisy społecznościowe i komunikatory są często wykorzystywane do straszenia, szantażowania, nękania lub rozsyłania kompromitujących filmików lub zdjęć innych osób. W sieci dochodzi do licznych zachowań antyspołecznych, a przede wszystkim agresywnych, w których młodzi ludzie są nie tylko ofiarami, ale coraz częściej sprawcami. Ważnym elementem spotkania z uczestnikami była dyskusja na temat korzystania z Internetu i portali społecznościowych.
Ta cenna prelekcja uwrażliwiła młodzież na specyfikę problemu Cyberprzemocy. Zajęcia wzbogaciły uczniów w niezbędną wiedzę i kolejny raz uświadomiły ich, jak odpowiedzialnie i właściwie korzystać z sieci.
Autor tekstu i zdjęcia nr 3: st. wychowawca 9-10 HP-DK Stanisław MACHOWSKI
Autor zdjęcia nr 2: st. wychowawca 9-10 HP-DKSylwia Pękalska