„Cudze chwalicie, swego nie znacie. Sami nie wiecie co posiadacie" - to znane słowa, których autorem jest polski bajkopisarz i pedagog Stanisław Jachowicz, stały się hasłem przewodnim w trakcie tegorocznej przerwy zimowej. Młodzież oraz wychowawcy z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Iwoniczu postawili bowiem na zwiedzanie okolicznych miejscowości. Po tych najbliższych przyszła kolej na pobliski Rymanów.

Ferie Rymanów 1MiejFerie Rymanów 4scowość, która prawa miejskie otrzymała w 1376 roku, otaczają malownicze wzgórza, zachęcające do spacerów. Nie brakuje tu również miejsc, które warto odwiedzić. Młodzież zwiedziła kościół p.w. św. Wawrzyńca, który należy do sakralnych zabytków i jest wartościowym przykładem późnobarokowej świątyni, a także miejscową Synagoę, która jest drugą najstarszą na Podkarpaciu bożnicą. W trakcie zwiedzania młodzież zapoznała się z burzliwa historią tego miejsca oraz losami Żydów, którzy od XVI wieku licznie zamieszkiwali teren miasta.

Wycieczka do Rymanowa była dla młodzieży nie tylko rozrywką ale przede wszystkim ciekawą lekcją historii.

Autor tekstu:  Anna Hajduczek - wychowawca OSiW w Iwoniczu.

Autor zdjęć:  Mariusz Szymczakowski - kierownik warsztatów szkoleniowych.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.