• Kontrast strony

W związku z realizacją inicjatywy Ogólnopolskiej Kapituły Samorządności Młodzieży OHP  dotyczącą  100 rocznicy ustanowienia złotego polską walutą narodową w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Iwoniczu odbyły się zajęcia, na których młodzież zapoznała się z historią naszej waluty.

Podczas zajęć uczestnicy obejrzeli film pt. „Historia złotego”. Ciekawostką, która zainteresowała młodzież podczas seansu były propozycje nazw nowej waluty. Początkowo polski pieniądz miał nosić nazwę Pol - od nazwy kraju, Piast – od pierwszej dynastii królewskiej, Kościuszko – od Tadeusza Kościuszki lub Lech -  nawiązując do legendy o Lechu, Czechu i Rusie. Sejm 28 lutego 1919 roku zdecydował, że polska waluta będzie nazwana złotym, a do obiegu weszła 28 kwietnia 1924 roku.

Uczestnicy podczas zajęć mieli również okazję  zapoznać  się z monetami, które nie są już w obiegu oraz porównać ich wartość z obecnie obowiązującą walutą. Zajęcia odbyły się w przyjaznej atmosferze i dostarczyły wiele ciekawych informacji, z którymi młodzież nie była wcześniej zaznajomiona.

 Autor tekstu i zdjęcia: Małgorzata Zywar, wychowawca OSiW Iwonicz

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.