Nazwa karnawał pochodzi od łacińsko-włoskiego słowa carnavale, którego znaczenie można tłumaczyć następująco: „carne vale”, czyli „żegnaj mięso”. W wolnym przekładzie, pożegnanie mięsa, a wraz z nim wszelkiego rodzaju uczt, zabaw i hulanek oraz nieuchronne zbliżanie się Wielkiego Postu. Karnawał rozpoczyna się najczęściej w dniu Trzech Króli, a kończy we wtorek przed Środą Popielcową, która oznacza początek Wielkiego Postu i oczekiwania na Wielkanoc. To najlepszy czas, aby ubrać sukienki z kolorowego tiulu, wykończone cekinami i brokatem, eleganckie smokingi, kapelusze, peruki czy maski.
07.02.2024 r. kadra MCK wspólnie z wychowawcą i uczestnikami z OSiW Olesno wzięła udział w balu karnawałowym organizowanym przez uczestników i opiekunów z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Oleśnie. Nasi uczestnicy podczas praktyk zawodowych wspólnie z instruktorem przygotowali smaczne oponki serowe, które zanieśli na bal do WTZ. Młodzież zadbała również o swoje przebrania oraz chętnie brała udział we wspólnej zabawie. Stroje karnawałowe wszystkich uczestników zachwycały oryginalnością, odwagą i przede wszystkim pomysłami. Uczestnicy w kolorowych strojach bawili się w rytmie muzyki, a repertuarem były polskie jak i zagraniczne przeboje. Odbyły się również konkursy dla uczestników zabawy. Mieliśmy swojego osobistego Dj-a, którym był jeden z naszych uczestników.
Uczestnicy, którzy przygotowali najciekawsze przebrania zostali nagrodzeni przez upominki ufundowane przez Panią Ewę Janiszewską-Dandyk - kierownika WTZ i Panią Anetę Wiatr – Żytę - kierownika OSiW. W trakcie balu panowała niezwykła, przyjazna atmosfera oraz nawiązało się wiele nowych przyjaźni. Na zakończenie balu mieliśmy możliwość uczestniczyć w pysznym poczęstunku przygotowanym przez uczestników WTZ wspólnie z instruktorem.
Serdecznie dziękujemy Pani Ewie Janiszewskiej-Dandyk za zaproszenie na bal i mamy nadzieję, że wiosną zaprosimy uczestników WTZ do naszego internatu na ciekawe przedsięwzięcie.
Anna Małek, Ewa Korzeniewska, Aneta Majkut