• Kontrast strony

Uczestnicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania, którzy są uczniami Branżowej Wielozawodowej Szkoły I stopnia w Nowym Sączu, wzięli udział w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym Służby Więziennej związanym z prewencją przestępstw wśród młodzieży „W służbie prawu”. Dnia 14 marca udali się na zajęcia do nowosądeckiego Zakładu Karnego.

Młodzi ludzie przed wyjściem zostali zapoznani z regulaminem, który obowiązuje podczas zwiedzania jednostki penitencjarnej. Podczas wydarzenia uczestnicy dowiedzieli się, od kiedy i na jakich zasadach można ponosić odpowiedzialność karną, co grozi nieletniemu za łamanie prawa, jak wygląda życie w więzieniu, jak wygląda praca w Służbie Więziennej. Młodzież została oprowadzona po jednostce - zwiedziła świetlicę, pokoje widzeń, cele więźniów, kaplicę, salę posiedzeń sądu penitencjarnego, spacerniak. Program ukazał uczestnikom, jak wygląda życie za kratami więzienia z perspektywy osadzonych, jak również funkcjonariuszy. Uświadomili sobie, że łamanie prawa może przekreślić ich plany na przeszłość. Dowiedzieli się, że warto kierować się rozwagą, aby móc cieszyć się wolnością.

Fot. 1 Uczestnicy przed zakładem karnym

Tekst i zdjęcie – Anna Truchan, Barbara Jędrzejczyk

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.