• Kontrast strony

Światowy Dzień Wody to wydarzenie obchodzone co roku 22 marca, ustanowione zostało przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1993 r. Ma ono na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na znaczenie czystej wody i promowanie zrównoważonego zarządzania jej zasobami.

Każdego roku święto to koncentruje się na innym aspekcie. Tegoroczna edycja nabiera szczególnego znaczenia dzięki hasłu „Woda dla Pokoju”, które inspiruje nas do refleksji nad jej rolą w budowaniu pokoju i harmonii na naszej planecie. W tym dniu młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Nowym Sączu zagłębiła się w problematykę czystej wody w Polsce i na naszej planecie. Przygotowując się do prelekcji młodzież poznała jak ogromne znaczenie ma ona dla życia człowieka i dla Ziemi. Pani Renata Koszut wygłaszając prelekcję, podała dla przykładu, że 71% powierzchni ziemi stanowi woda, z czego 97% znajduje się w oceanach, a tylko 3 % stanowi woda słodka dostępna dla człowieka. Jednak nie wszyscy mogą z niej korzystać, ponieważ 1 osoba na 3 nie ma dostępu do czystej wody, jak zaznaczyła Pani Weronika Sopata. Dlatego tak ważne jest świadome i rozsądne korzystanie z zasobów przyrody. Polska jest jednym z krajów w Europie, gdzie są one najbardziej ograniczone. Główna przyczyna niedoboru to niewystarczająca retencja, czyli zdolność ziemi do zatrzymywania wody, a Polska ma jedną z najniższych jej wartości w Europie. Zasoby są ograniczone, dlatego każdy z nas powinien próbować zmniejszyć codzienne zużycie. Istnieje wiele sposobów na oszczędzanie wody, wśród nich uczestnicy wymienili np. zakręcanie jej podczas codziennych czynności, takich jak mycie zębów, zamiana kąpieli w wannie na prysznic, wykorzystanie w pełni pojemności pralki. Pozornie małe zmiany w codziennych nawykach mogą przekładać się na znaczne oszczędności, a w dłuższej perspektywie ochronę globalnych zasobów.

Fot. 1 Prelekcja na temat zasobów wodnych na świecie

 

Fot. 2

Fot. 2 Sporządzenie mini plakatów z okazji Światowego Dnia Wody

Tekst i zdjęcia – Teresa Warzecha, Ewa Zając

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.