• Kontrast strony

Zamek Królewski na Wawelu to jedno z najbardziej znaczących historycznie i kulturalnie miejsc w Polsce. Będący przez wieki siedzibą królów polskich i symbolem państwowości, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1978, co roku odwiedzany jest przez miliony turystów. W 2023 roku Wawel odwiedziło ich 2 miliony 561 tysięcy.

W dniu 6 marca uczestnicy nowohuckiej jednostki wzięli udział w spacerze edukacyjnym „Ciekawostki wawelskie”. Do wzgórza doszli ulicą Kanoniczą - jedną z najstarszych i najpiękniejszych ulic Krakowa. Na wzgórzu młodzież przywitał Pomnik Tadeusza Kościuszki, uczestnicy poznali historię jego powstania, zniszczenia oraz rekonstrukcji, o czym przypomina pamiątkowa tablica umieszczona na ceglanym murze bastionu. Następnie zwiedzili katedrę, przepiękne dziedzińce, renesansowy dziedziniec arkadowy, a z fortyfikacji podziwiali Wisłę i stojące na drugim brzegu budynki Centrum Kongresowego ICE Kraków oraz Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Nie miałam pojęcia, że teren objęty murami zamku jest pod względem wielkości porównywalny z powierzchnią Rynku Głównego – powiedziała Zuzia, uczestniczka Hufca.

Duże zainteresowanie wśród młodzieży wzbudziła duża figura różowego psa mopsa. Jak się okazało, jest to reklama nowej, stałej wystawy Zamku Królewskiego zatytułowana „Gabinet porcelanowy”, która prezentuje kolekcję naczyń i figur wykonanych w manufakturze porcelany w Miśni.

 

Fot. 2

 

Fot. 3

Fot. 1, 2, 3 Uczestnicy na Wawelu

 

Tekst – Ewa Rak
Zdjęcia – Jolanta Matykiewicz

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.