• Kontrast strony

Czy budząca się na wiosnę przyroda może być dla nas źródłem samopoznania, inspirującą przestrzenią, jedyną, w której możemy odnaleźć siebie? Co daje ludziom kontakt z naturą i jak wpływa ona na ich codzienne funkcjonowanie? Jak bardzo na przestrzeni wieków zmieniła się relacja człowiek-natura i jakie skutki tych zmian odczuwamy najdotkliwiej? Na te oraz inne pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy z dąbrowskiego Hufca Pracy oraz seniorzy z Dziennego Domu „Senior+” podczas nietypowych warsztatów z elementami biblioterapii.

Dnia 19 marca młodzież z dąbrowskiej jednostki została zaproszona przez zaprzyjaźnionych seniorów do wzięcia udziału w zajęciach, które poprowadziła Pani Agnieszka Macheta, pracownik Biblioteki Pedagogicznej w Tarnowie. Tematem przewodnim była przyroda. Prowadząca przeniosła wszystkich uczestników w świat słów. Najpierw przy pomocy literatury i odpowiednio dobranych cytatów, a następnie opisując już własne myśli i odczucia, odkrywano sekrety natury.

Człowiek, jako żywy organizm, jest częścią przyrody. Kontakt z nią jest więc wpisany w naszą naturę. Niestety tego, co dla naszych przodków było czymś oczywistym, my musimy się uczyć od nowa. Rozwijają się technologie, zmienia się nasz tryb życia, komfort naszego mieszkania, coraz bardziej stajemy się istotami materialnymi. To życie w przekonaniu, że tylko rzeczy materialne mogą dać szczęście, prędzej czy później doprowadzi każdego do takiego momentu, w który stwierdzi, że nadal czuje ogromną pustkę. Właśnie to uświadomiłem sobie podczas warsztatów – mówi Marcin.

Na zakończenie, przy dźwiękach ukulele, wspólnie zaśpiewano piosenkę Marka Grechuty „Dni, których nie znamy”.

Podczas zajęć odkrywaliśmy nie tylko nasz niezaprzeczalny związek z naturą, ale też, przy jej pomocy, uczyliśmy się bycia sobą, odwagi w wyrażaniu własnych myśli, przekonań, dzieleniu się tym, co dla nas ważne i co sprawia nam autentyczną radość. Tak, jak na wiosnę odradza się świat przyrody, tak i my, póki jesteśmy, bez względu na to, ile lat mamy, możemy wprowadzać w swoim życiu zmiany, po to, by było one lepsze i dawało więcej okazji do uśmiechu. To było bardzo ciekawe i inspirujące spotkanie – podsumowała Emilia.

 

fot. 1

 

fot. 2

 

fot. 3

 

fot. 4

 

fot. 5

 

fot. 6

Fot. 1, 2, 3, 4, 5, 6 Warsztaty z elementami biblioterapii w Dziennym Domu „Senior+”

 

Tekst – Katarzyna Łukasik
Zdjęcia – Monika Rygulska-Wąż, Katarzyna Łukasik

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.