• Kontrast strony

Jak wygląda historia wyrobów z porcelany na terenie naszego kraju i jak się ją wytwarza? O tym i o wielu innych ciekawych tematach mogli się dowiedzieć uczestnicy OSiW OHP w Międzyrzeczu. 16 listopada b.r. w OSiW odbyło się spotkanie z uczestnikami OHP z cyklu: „Spotkania z historią”.

Młodzież dowiedziała się wielu interesujących informacji o polskiej porcelanie i o wytwórniach porcelany, które funkcjonowały na naszych terenach w okresie przedwojennym i po wojnie. Obecnie większość wytwórni i manufaktur na skutek zmian systemowych jest niestety zamknięta, co czyni historię ich działalności jeszcze bardziej intrygującą. Po 1989 r. przestały działać m.in. tak znane zakłady jak: Wałbrzych, Żary, Tułowice czy Szczawienko.

Zajęcia prowadzone były przez doradcę zawodowego CEiPM w Gorzowie Wlkp., który od wielu lat pasjonuje się tą tematyką i posiada w swoich prywatnych zbiorach kolekcjonerskich wiele niezwykłych okazów. Na mini wystawie wyrobów porcelanowych, która została przez niego zaprezentowana w trakcie zajęć, młodzież mogła nauczyć się rozpoznawania sygnatur porcelany, poznawania barw i kształtów wyrobów porcelanowych, które są charakterystyczne dla poszczególnych manufaktur.

Zajęcia tego rodzaju nie tylko przybliżają młodzieży historię rękodzieła, rozwijają też wrażliwość na piękno, są swego rodzaju lekcją wrażliwości na piękno i wzbogacają wiedzę na temat dziedzictwa kulturowego.

LUBU_22.11.2023_1.jpg

LUBU_22.11.2023_2.jpg

LUBU_22.11.2023_3.jpg

LUBU_22.11.2023_4.jpg

LUBU_22.11.2023_5.jpg

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.