• Kontrast strony

22 stycznia delegacja Hufca Pracy w Lublinie wzięła udział w lubelskich obchodach 161 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele garnizonowym, z udziałem pocztów sztandarowych, przy których stała także kadra i młodzież OHP z Branżowej Szkoły Rzemieślniczej I stopnia. Po nabożeństwie uczestnicy przemaszerowali przez miasto do Pomnika Powstańców Styczniowych, miejsca, gdzie były dokonywane mordy tych, którzy nie godzili się na carską niewolę. Na tym miejscu uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty i zapalili znicze pamięci.

lps2

Powstanie Styczniowe to największy polski zryw narodowy w XIX w. Rozpoczęło się 22 stycznia 1863 r. Wzięło w nim udział ponad 200 tys. Polaków. To największe i najdłużej trwające polskie powstanie było ostatnią w XIX w. próbą wydźwignięcia się do odrodzenia Państwa Polskiego w 1918 r.

lps3

Anna Chykaliuk

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.