• Kontrast strony

9 czerwca 2022r. grupa inicjatywna Projektu Solidarności Złota Jesień II (2021-2-PLO1-ESC30-SOL-000040463, finansowanego ze środków Unii Europejskiej) zabrała podopiecznych inowrocławskiego DPS na wycieczkę do pobliskiej Kruszwicy. Wyjazd sprzyjał jeszcze większej integracji międzypokoleniowej.

Naszą przygodę rozpoczęliśmy krótkim spacerem na terenie półwyspu Rzępowskiego.  Mogliśmy podziwiać urokliwe zakątki Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia. Następnie wysłuchaliśmy historii Kruszwicy, przedstawionej przez profesjonalnego przewodnika pracującego na co dzień w kruszwickim PTTK. Ogromna niespodzianka spotkała jedną z pensjonariuszek, gdyż jak się okazało przewodnik, to jej przyjaciel z dzieciństwa i lat młodości, więc nie obyło się bez wzruszeń i wspomnień. Kolejną atrakcją w tym niezwykłym dniu był rejs Rusałką, dla większości był to pierwszy rejs statkiem. Podczas godzinnego rejsu zarówno młodzież jak i pensjonariusze mieli możliwość podziwiania pięknych zakątków jeziora Gopła, które jest największym w województwie kujawsko – pomorskimi regionie Kujaw. Mogliśmy zobaczyć tzw. „Startówkę” gdzie odbywają się nie tylko ogólnopolskie, ale i międzynarodowe zawody wioślarskie. Następnie udaliśmy się do Bazyliki pod wezwaniem św. Piotra i Pawła. Jest ona najstarszym  i najlepiej zachowanym romańskim Kościołem na Kujawach i w Polsce położonym na turystycznym szlaku Piastowskim. Nasz wyjątkowy przewodnik przedstawił w telegraficznym skrócie zarys historyczny zabytku oraz ujawnił kilka ciekawostek związanych z Kościołem. Wszyscy uczestnicy wycieczki mieli chwilę na modlitwę i duchowe wyciszenie. Pełni wrażeń i pozytywnej energii wróciliśmy do Inowrocławia, nie mogąc doczekać się już kolejnego, ale niestety finałowego spotkania pensjonariuszy z uczestnikami projektu „Złota jesień II”.

Kolejny raz udowodniliśmy, że  autorskie Projekty Solidarności stworzone i realizowane przez młodzież pokazują ile wartościowych i potrzebnych przedsięwzięć można zrobić nie tylko dla siebie, ale i dla drugiego człowieka. Każda spędzona wspólnie chwila z seniorami, mimo znaczącej różnicy wieku pokazuje jak bardzo jesteśmy sobie nawzajem potrzebni, szczególnie w tym trudnym okresie pandemii. Podopieczni DPS byli szczęśliwi i zadowoleni z tego powodu, iż mogli jeden dzień spędzić poza miejscem zamieszkania na świeżym powietrzu w pięknej, malowniczej Kruszwicy na terenie Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia.

Uczestnicy wyjazdu
Uczestnicy wyjazdu
Wizyta w Bazylice pod wezwaniem św. Piotra i Pawła na szlaku piastowskim
Wizyta w Bazylice pod wezwaniem św. Piotra i Pawła na szlaku piastowskim
Rejs statkiem
Rejs statkiem
Członkowie grupy inicjatywnej
Członkowie grupy inicjatywnej
PL Finansowane przez Unię Europejską_PANTONE
PL Finansowane przez Unię Europejską_PANTONE

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.