• Kontrast strony

Dolnośląska Wojewódzka Komenda OHP przeprowadziła już wojewódzkie eliminacje konkursu „Sprawny w zawodzie – 2023” we wszystkich kategoriach. Poniżej prezentujemy sylwetki finalistów, którzy będę reprezentować województwo dolnośląskiego na ogólnopolskim etapie konkursu. Naszej delegacji życzymy powodzenia i zapewniamy o trzymaniu kciuków. Jesteście wielcy!!! W konkursie „Sprawny w zawodzie w kategorii BHP” - wygrała Angelina Kazanecka – uczestniczka 1-40 HP Świdnica W konkursie „Sprawny w zawodzie - fryzjer” – wygrała uczestniczka Małgorzata Woroniak – uczestniczka 1-2 HP Góra W konkursie „Sprawny w zawodzie – mechanik pojazdów samochodowych” – wygrał Kewin Wilczyński – uczestnik 1-30 HP Wałbrzych W konkursie „Sprawny w zawodzie – kucharz” – wygrała Dariia Zaitseva – uczestniczka 1-63 HP Strzelin.

Angelina Kazanecka – laureatka I miejsca w Wojewódzkim etapie Konkursu BHP, uczestniczka HP 1-40 w Świdnicy kształcąca się w II klasie Szkoły Branżowej I stopnia „Rzemieślnik” w Świdnicy w zawodzie fryzjer. Przygotowanie zawodowe odbywa w Salonie fryzjerskim COIFFEUR, Aleksandra Łukaszewicz, ul. Żeromskiego 14/5, 58-100 Świdnica, pod nadzorem właścicielki. Angelina jest niezwykle utalentowana plastycznie, maluje, rysuje, ale również szydełkuje i robi na drutach. Pasjonatka fotografii. Laureatka konkursów plastycznych organizowanych przez jednostkę oraz DWK OHP. Aktywnie uczestniczy w przedsięwzięciach organizowanych przez HP, jest członkiem Rady Uczestników oraz Klubu Aktywnych, wspiera koleżanki i kolegów w ramach samopomocy rówieśniczej. Wzięła udział w rekonstrukcji historycznej przygotowanej przez Świdnickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych.
1.Jak przygotowywałeś/aś się do finałów wojewódzkich? Wspólnie z wychowawcą HP 1-40 Anną Biernat analizowałam materiały dotyczące Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, zagadnień z kodeksu pracy oraz pierwszej pomocy przedmedycznej. Samodzielnie czytałam przekazane mi przez wychowawcę materiały a podczas spotkań dyskutowałyśmy na tematy, które były dla mnie nie do końca zrozumiałe. Pani Anna Biernat referowała mi najistotniejsze zagadnienia oraz objaśniała najistotniejsze treści.
2. Co najbardziej inspiruje cię podczas pracy w zawodzie, na co kładziesz największy nacisk? Fryzjerstwo jest moja pasją, staram się w naukę zawodu wkładać całe swoje serce. Pokochałam ten zawód, chociaż kiedyś nie planowałam zostać fryzjerką, chciałabym zostać dobrym i fachowym stylistą, spełniającym oczekiwania klientów. Praca z klientem daje mi wiele satysfakcji a zaufanie, jakim darzy mnie Szefowa oraz Klientki są dla mnie naprawdę ważne. Planuję stawać się coraz lepsza w tym co kocham - a bez wątpienia jest tym fryzjerstwo.
3.Na ile, tak jak czujesz, edukacja w OHP ma wpływ na znalezienie zatrudnienia w twoim zawodzie i czy twoim zdaniem wykształciłeś/aś odpowiednie umiejętności by samodzielnie realizować się zawodowo? Przede mną jeszcze ponad rok nauki w szkole branżowej, wiem, że jeszcze dużo musze się nauczyć ale wiem tez, że wychowawcy z OHP zrobią wszystko abym przez czas do ukończenia szkoły branżowej poczuła się w pełni przygotowana do samodzielnej pracy zawodowej. Jestem też przekonana, że gdybym miała problemy ze znalezieniem pracy, wychowawcy wspierali by mnie w jej poszukiwaniu. Dzięki temu, że jestem angażowana do rożnego rodzaju przedsięwzięć związanych z zawodem (pokazy, targi, konkursy) mogę rozwijać swoje umiejętności nie tylko w Salonie, gdzie odbywam przygotowanie zawodowe ale także na zewnątrz, co jest cenną formą nauki.

230426 2swz230426 3swz230426 4swz 

 W Wojewódzkim etapie konkursu „Sprawny w zawodzie – 2023” Fryzjer, który odbył się w dniu 28.03.2022r., w 1-2 OSiW w Ząbkowicach Śląskich I miejsce zajęła Małgorzata Woroniak, uczestniczka 1-2 Hufca Pracy w Górze. Praktyczną naukę zawodu odbywa w Zakładzie Fryzjerskim VIKA u Pani Kamili Bireckiej-Karyś (instruktor praktycznej zawodu) przy ul. Głogowskiej w Górze. Jest uczennicą Szkoły Branżowej I Stopnia w Zespole Szkół im. gen. Sylwestra Kaliskiego, ul. Armii Polskiej 15A, 56-200 Góra. Małgosia jest bardzo pracowitą i dokładną osobą. Bardzo chętnie angażuje się w życie jednostki. Swoje obowiązki wykonuje z wielkim zaangażowaniem. Jest miła, koleżeńska, chętnie służy pomocą. Można na niej polegać. Praca stała się dla Niej pasją. Swoje umiejętności fryzjerskie kształtuje nie tylko na zajęciach praktycznych, ale często ćwiczy różne fryzury i stylizacje w domu na główce. W wolnych chwilach uczestniczka praktykuje swoje umiejętności podczas spotkań ze znajomymi oraz z rodziną, wykonując dla nich fryzury na różne okazje. Gosia interesuje się także sportem i muzyką.

Rozmawiamy z Małgosią:
• Jak przygotowywałaś się do finałów wojewódzkich? „Przed Wojewódzkim Konkursem „Sprawny w zawodzie 2023” miałam możliwość uczestnictwa w różnych webinarach i transmisjach na żywo Piotra Adaszkiewicza, który specjalizuje się w klasycznym fryzjerstwie i prowadzi stronę „Świadome fryzjerstwo”. Wykonałam również autorskie strzyżenia i stylizacje damskie, jak i męskie. Podczas praktycznej nauki zawodu Pani Instruktor udzielała mi systematycznie wiele cennych wskazówek dotyczących fryzur i strzyżeń. Swoją wiedzę teoretyczną mogłam sprawdzić na próbnym egzaminie zawodowym przygotowanym przez Hufiec Pracy w Górze.”
• Co najbardziej inspiruje cię podczas pracy w zawodzie, na co kładziesz największy nacisk? „Podczas pracy najbardziej inspiruje mnie zadowolenie i uśmiech klienta, po wykonaniu fryzury, strzyżenia czy koloryzacji, które sobie zażyczył/a. Do dalszego działania mobilizują mnie dobre słowa, pochwała mojej Instruktorki Pani Kamili, która bardzo mnie wspiera, jej uwagi i spostrzeżenia są dla mnie bardzo ważne. Podczas swojej pracy największy nacisk kładę na dokładność, estetykę miejsca pracy, atmosferę i komfort klienta.”
• Na ile, tak jak czujesz, edukacja w OHP ma wpływ na znalezienie zatrudnienia w twoim zawodzie i czy twoim zdaniem wykształciłeś/aś odpowiednie umiejętności by samodzielnie realizować się zawodowo? „Zapisanie się do Hufca Pracy w Górze było bardzo dobrą decyzją. Dzięki temu mogłam wziąć udział w Wojewódzkim Konkursie „Sprawny w zawodzie 2023”, gdzie zajęłam I miejsce, a co za tym idzie udział w Ogólnopolskim Konkursie w Gołdapi. Dzięki temu bardziej uwierzyłam w swoje umiejętności, nabrałam pewności siebie. Pracodawca widząc moje zaangażowanie i sukcesy zawodowe, daje możliwość na dalsze współprace. Jestem bardzo aktywna w życiu hufcowym, zawsze jestem chętna w realizacji przedsięwzięć i różnych akcji. Kończąc trzecią klasę Szkoły Branżowej I stopnia, jestem w stanie powiedzieć, że edukacja w OHP była owocna i dzięki niej jestem odpowiednio przygotowana, aby samodzielnie realizować się zawodowo. Wierzę w to, że zawód, który wykonuję w przyszłości da mi poczucie stabilności finansowej, zadowolenia z wykonywanej pracy oraz poczucie spełnienia zawodowego.”

230426 gora1230426 gora2230426 gora3230426 gora4

Uczeń III klasy Rzemieślniczej Branżowej Szkoły I stopnia w Wałbrzychu oraz uczestnik 1-30 Hufca Pracy w Wałbrzychu Kewin Wilczyński dostarczył nam sporo radości wygrywając wojewódzki etap konkursu „Sprawny w zawodzie – mechanik pojazdów samochodowych”, który odbył się w dniu 12 kwietnia 2023r. na terenie serwisu samochodowego Bosch Car Service Bielski we Wrocławiu. Uczestnik musiał wykazać się zarówno wiedzą teoretyczną, jak i praktycznymi umiejętnościami z zakresu mechaniki samochodowej, które zdobywa podczas praktycznej nauki zawodu pod czujnym okiem instruktora Pana Piotra Estko w Warsztacie samochodowym i stacji obsługi „Motocentrum” Kornelia Estko w Wałbrzychu. Konkurs podzielony został na dwa etapy, z których pierwszy obejmował rozwiązywanie arkusza testów kwalifikacyjnych przez uczestnika oraz drugi etap sprawdzający w praktyce kompetencje przyszłego mechanika. Udział w przedsięwzięciu dał naszemu uczniowi możliwość sprawdzenia się przed egzaminami końcowymi, które są podsumowaniem trzyletniego cyklu kształcenia zawodowego w Szkole Branżowej. Podczas finału, nasz uczestnik zaprezentował spore doświadczenie oraz sprawności zarówno w zakresie posiadanych wiadomości, jak i umiejętności wykrywania źródła danego problemu i jego naprawy. Podczas pracy wykazał się zdolnością logicznego myślenia, spostrzegawczością, ale przede wszystkim cierpliwością, dokładnością i precyzją w działaniu. Zdobywając 54 punkty w finałowym zestawieniu konkursu dał wyraz swojej pasji i zamiłowaniu do nauki zawodu, który wybrał na kolejnym etapie swojego kształcenia. Kewin jest również aktywnym uczestnikiem życia naszej jednostki. Chętnie bierze udział w inicjatywach prospołecznych i proekologicznych, zbierając nakrętki, karmę dla zwierząt do schroniska, czy uczestnicząc w akcji sprzątania świata oraz zbiórki darów rzeczowych dla bezdomnych. Posiada również zainteresowania artystyczne, bierze udział w konkursach fotograficznych. Celem naszego uczestnika jest praca w sektorze motoryzacyjnym, a w przyszłości otwarcie własnego biznesu z wykorzystaniem nowych technologii. Zwycięstwo w konkursie „Sprawny w zawodzie – mechanik pojazdów samochodowych” umożliwiło naszemu podopiecznemu nie tylko reprezentowanie Województwa Dolnośląskiego na ogólnopolskim etapie konkursu w Gołdapi, ale również, pamiętając o ciągłym rozwoju i poszerzaniu swoich kompetencji przybliżyło go do realizacji swoich pasji i marzeń oraz dało poczucie dumy z własnej pracy i osiągnięć.

Wywiad z uczestnikiem:
1. Jak przygotowywałeś się do finałów wojewódzkich? (odpowiedź uczestnika) - regularnie uczęszczałem na zajęcia praktyczne, podczas których wykonywałem konserwację, obsługę techniczną oraz naprawę różnych układów mechanicznych w samochodach osobowych z użyciem narzędzi diagnostycznych pod okiem instruktora zawodu. Wiedzę teoretyczną przyswajałem podczas trzyletniej nauki w szkole branżowej, uczyłem się chętnie i szybko przyswajałem nowe informacje. Zwłaszcza uczestnictwo w kursie dla mechaników pojazdów samochodowych, który odbył się w mojej szkole branżowej bardzo pomogło mi utrwalić i powtórzyć wszystkie potrzebne wiadomości z zakresu mechaniki samochodowej. Dzięki temu na konkurs byłem dobrze przygotowany i bez obawy zrealizowałem wszystkie zadania.
2. Co najbardziej inspiruje cię podczas pracy w zawodzie, na co kładziesz największy nacisk? (odpowiedź uczestnika) - w pracy mechanika pojazdów samochodowych najbardziej inspiruje mnie możliwość twórczego myślenia oraz rozwiązywania problemów. Lubię zwłaszcza pracę przy naprawie silników samochodowych, gdzie potrzebna jest dokładność, cierpliwość oraz precyzja w działaniu. Największy nacisk kładę na rzetelną wiedzę dotyczącą mechaniki i budowy samochodów oraz dokładność, staranność wykonania, konieczność szkoleń i nieustannego zdobywania nowych umiejętności i sprawności. Uważam również, że bardzo ważne jest bezpieczeństwo, bezwzględne przestrzeganie zasad BHP oraz czystość i porządek na stanowisku pracy.
3. Na ile, tak jak czujesz, edukacja w OHP ma wpływ na znalezienie zatrudnienia w twoim zawodzie i czy twoim zdaniem wykształciłeś odpowiednie umiejętności by samodzielnie realizować się zawodowo? (odpowiedź uczestnika) - edukacja w OHP jest dla mnie szansą na rozwój mojej pasji, jaką jest mechanika samochodowa. Już od najmłodszych lat przyglądałem się tej pracy i z pomocą taty podejmowałem swoje pierwsze próby przy naprawie samochodów. Praktyki zawodowe dają mi możliwość nauki, przyswajania i doskonalenia nowych umiejętności oraz profesjonalnego szkolenia pod okiem instruktora zawodu Pana Piotra Estko w renomowanym warsztacie samochodowym „Motocentrum” w Wałbrzychu. Dużo cierpliwości, pomocy i wsparcia, zwłaszcza w trudnych chwilach okazali mi również wychowawcy z wałbrzyskiego Hufca Pracy. Uważam również, że posiadam wystarczające umiejętności, by samodzielnie realizować swoje zawodowe pasje, oczywiście stale przyswajając nowe sprawności, podnosząc swoje kwalifikacje tak, by w przyszłości zrealizować swoje największe marzenie, czyli otworzyć własny biznes w branży motoryzacyjnej.

230426 walbrzych1230426 walbrzych2230426 walbrzych3 

Daria Zaitseva to uczestniczka Hufca Pracy 1-63 w Strzelinie i uczennica ostatniej klasy Szkoły Branżowej I Stopnia przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelinie, która została laureatką wojewódzkiego etapu konkursu „Sprawny w zawodzie – kucharz”. Praktyczna naukę zwodu realizuje w Restauracji „Strzelec” w Strzelinie, a instruktorem praktycznej nauki zawodu jest p. Barbara Babiak, ale wsparciem dla Darii jest także cała załoga restauracji. Daria pochodzi z Ukrainy i od ok. 5 lat wraz z rodziną mieszka w Polsce. Zawód kucharza wybrała nie przypadkiem, bo gastronomia to jej pasja i być może sposób na życie. I choć Dariia w strzelińskim Hufcu jest od roku (w związku ze zmianą miejsca zamieszkania) to dała się poznać jako osoba otwarta, sumienna, punktualna i z pasją podchodząca do nauki zawodu. Początkowo zestresowana zmianą miejsca zamieszkania, gdzie wszystko łącznie ze szkołą, praktykami było nowe i nieznane, to Daria dość szybko zaaklimatyzowała się w nowym miejscu i swoją osobowością zjednała sobie nowych znajomych wśród rówieśników. Dodatkowo w miarę możliwości angażuje się w życie jednostki. Chętnie bierze udział w konkursach czy inicjatywach społecznych. Rozmawiając z Darią na temat gastronomi od razu widać w jej oczach błysk, bo to właśnie jej sposób na życie. Chętnie wspomina jak będąc małą dziewczynką, jeszcze na Ukrainie, uczyła się od mamy gotować. Mieliśmy okazję krótko po konkursie odbyć rozmowę z Dariią.
- Skąd u Ciebie pasja do gotowania? Czy zawsze chciałaś uczyć się tego zawodu?
- „W kuchni zawsze mogłam liczyć na moją mamę. Podpowiadała, pokazywała i pilnowała, żebym sobie nie zrobiła krzywdy. Myślę, że to ona nauczyła mnie poczucia smaku.”
- Jak przygotowywałeś/aś się do finałów wojewódzkich? „Na część teoretyczną przygotowywałam się w biurze OHP oraz w domu, rozwiązałam wiele testów i podczas omawiania ich zarówno z wychowawcami jak i podczas samodzielnej analizy starałam się wyciągnąć jak najwięcej nauki i wiedzy ze swoich pomyłek. Natomiast naukę do części praktycznej nie nazwałabym nauką, a raczej rozwijaniem swojej pasji do gotowania, zawsze robię to z ogromną radością. Przed konkursem niewiele się zmieniło, zarówno podczas praktycznej nauki zawodu jak i w domu przygotowałam wiele potraw, co zawsze uczy i rozwija moje umiejętności.” -Co najbardziej inspiruje cię podczas pracy w zawodzie, na co kładziesz największy nacisk? „Do gotowania zainspirowała mnie moja mama, już od dziecka chętnie spędzałam z nią czas w kuchni, pomagałam i chciałam uczestniczyć w przygotowaniu każdej potrawy. Dziś moją inspiracją są ludzie i nowe smaki, wiele satysfakcji sprawia mi gotowanie dla kogoś, jego zadowolenie i fakt sprawienia przyjemności nowym, wyjątkowym smakiem. Bardzo ważne jest dla mnie wydobywanie smaku przez odpowiednie doprawienie moich potraw, lubię zabawę smakiem i przyprawami. Nadal często gotuje z mamą, wiele się od niej uczę i gotowanie jest zdecydowanie moją największą z pasji i przyjemności.”
- Na ile, tak jak czujesz, edukacja w OHP ma wpływ na znalezienie zatrudnienia w twoim zawodzie i czy twoim zdaniem wykształciłeś/aś odpowiednie umiejętności by samodzielnie realizować się zawodowo? „Z całą pewnością jeszcze wiele przede mną. Nie mogę powiedzieć, że potrafię wszystko, że czuję się samodzielnym i kompletnie wykształconym kucharzem, ale jestem pewna, że chcę się rozwijać w tym kierunku, spełniać swoje zawodowe marzenia. Czuję się na pewno gotowa do podjęcia nowych wyzwań, które czekają na mnie po zakończeniu edukacji, podjęcia pracy zawodowej i dalszego rozwijania umiejętności. Marzy mi się praca w wielkiej i bardzo profesjonalnej kuchni i mam nadzieję na własną restaurację w przyszłości. OHP nie zawiodło moich oczekiwań do tej pory, mimo, że jestem uczestniczką dość krótko mogłam liczyć na wychowawców i rozwijać się. Wychowawcy OHP pomogli znaleźć odpowiednie miejsce praktyk po mojej przeprowadzce do Przeworna, gdzie obecnie mieszkam z rodziną.” Daria z entuzjazmem i dużym zaangażowaniem podeszła do przygotowań do Wojewódzkiego Konkursu Sprawny w zawodzie 2023. I godziny ćwiczeń przyniosły upragniony sukces, który dla Darii był początkowo zaskoczeniem, a następnie powodem ogromnej radości i dumy. Wygraną w konkursie Dariia traktuje jako doświadczenie, którym będzie mogła pochwalić się w swoim CV, bo zdobycie pracy w gastronomii to jej cel. Wiadomość o sukcesie Darii dotarła do lokalnych mediów- wywiad wraz z jej przepisami kulinarnymi można znaleźć w Słowie Regionu Strzelińskiego nr 15. Daria nie spoczywa na laurach, ciężko pracuje na swój sukces, a przede wszystkim przygotowuje się do czekających ją egzaminów zawodowych. Mamy nadzieję, że wszystko pójdzie zgodnie z planami Darii i w przyszłości z ogromną dumą zasiądziemy przy stoliku w jej własnej restauracji.

230426 1 Dariia podczas zajęć plastycznych w HP 1 63 w Strzelinie230426 2 Daria podczas wspólnego gotowania z mamą230426 3 Daria podczas części pisemnej konkursu230426 4 Pracodawca p.Adam Babiak wraz z Dariią230426 5 Dariia podczas częsci praktycznej konkursu230426 6 Dariia podzas praktycznej nauki zawodu230426 8 Dariia podczas konkursu230426 9 Dariia w zakładzie pracy z dyplomem za zajęcie 1 miejsca

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.