• Kontrast strony
Uczestnicy projektu podczas wizyty w aeroklubie

Grupa uczniów z dwóch klas z branżowej szkoły i HP w Elblągu w miała niezwykłą okazję wziąć udział w autorskim programie pt. „Czas na odlot!”. Program ten, mający na celu przybliżenie młodzieży tajników lotnictwa, rozpoczął się od teoretycznego spotkania, podczas którego omówiono podstawowe zagadnienia związane z lotnictwem. Jednak to, co najbardziej zaciekawiło uczestników, miało miejsce później – na terenie Aeroklubu Elbląskiego.

Podczas wizyty w Aeroklubie młodzi ludzie mieli szansę zobaczyć z bliska sprzęt lotniczy oraz poznać jego specyfikacje. W ramach spotkania odbyły się również interesujące warsztaty, podczas których młodzież mogła zmierzyć się z zagadkami lotniczymi, takimi jak: „czemu szybowiec lata kilka godzin bez napędu?” czy „dlaczego przed zakrętem lepiej nie zwalniać”. Te zagadki nie tylko pobudziły ciekawość uczestników, ale także dostarczyły im cennej wiedzy na temat aerodynamiki i technik pilotażu.

Jednym z najważniejszych punktów programu była możliwość spotkania z doświadczonym pilotem oraz operatorem sprzętu naziemnego. Uczestnicy mogli dowiedzieć się z pierwszej ręki o takich osiągnięciach, jak redukcja zużycia paliwa w szybowcach, która obecnie jest dziesięciokrotnie mniejsza niż w przeszłości. Chętni uczniowie mieli także niepowtarzalną okazję zająć miejsce w kabinie samolotów i szybowców oraz chwycić we własne ręce wolant lub drążek sterowy.

Wielu uczestników wykazało zainteresowanie możliwościami uzyskania licencji pilota, widząc w niej potencjalną ścieżkę kariery zawodowej. Spotkanie to było więc nie tylko edukacyjne, ale i inspirujące, pokazując młodzieży realne perspektywy zawodowe w branży lotniczej.

Wizyta w Aeroklubie Elbląskim była wyjątkową okazją do bliższego poznania zawodów związanych z lotnictwem, takich jak mechanik lotniczy czy pilot. Uczniowie mieli możliwość zrozumienia, jak funkcjonuje branża małego lotnictwa, która często jest pierwszym krokiem do kariery w komercyjnych liniach lotniczych. Program „Czas na odlot!” nie tylko poszerzył horyzonty uczestników, ale również zainspirował ich do rozważenia przyszłości w dynamicznie rozwijającej się branży lotniczej.

Tekst: Jarosław Migacz – doradca zawodowy, CEiPM OHP w Elblągu
Zdjęcia: Katarzyna Werner – wychowawca OHP, HP Elbląg

Uczestnicy projektu podczas wizyty w aeroklubie

Uczestnicy projektu podczas wizyty w aeroklubie

Autorski plakat projektu

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.