Wakacje z OHP

Za nami półmetek wakacji. Młodzież nie tylko pracuje z OHP, ale i wypoczywa. I to wypoczywa często poza miejscem zamieszkania i w bardzo atrakcyjnych formach łączących relaks z edukacją.

Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Legnicy (Dolnośląska WK OHP) – w ramach wsparcia Gminy – zorganizowało obóz szkoleniowo-wypoczynkowy, który odbył się w lipcu nad morzem w Łazach.

Każda minuta obozu była dokładnie przemyślana i zaplanowana. Jego 26 uczestników brało udział w zawodach sportowych, konkursach i warsztatach plastycznych czy muzycznych, jak również w wycieczkach do pobliskich miejscowości – Mielna, Kołobrzegu, Darłowa i Darłówka, gdzie czekało na nich wiele atrakcji m.in. rejs statkiem, wizyta w Aquaparku czy kręgielnia i park linowy. Organizowano także ogniska, podczas których opowiadano „straszne historie” oraz naukę popularnych harcerskich i turystycznych piosenek.

Był też czas na edukację. Wiele mówiono podczas obozu o ochronie przed różnego rodzaju uzależnieniami. Młodzi ludzie mieli okazję poznać przyczyny, mechanizmy i sposoby leczenia schorzeń, które – ich zdaniem – dość często występują w ich otoczeniu. Uczono także młodzież właściwych reakcji na niedozwolone działania oraz informowano jakie instytucje pomagają w tego typu kryzysowych sytuacjach.

dobiesz4
Półkolonie w dobieszkowskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP cieszą się dużym zainteresowaniem.

Również przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta i Gminy w Strykowie zorganizowano w dobieszkowskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP półkolonie dla dzieci i młodzieży ze społeczności lokalnej. Jak co roku oferta świetlicy środowiskowej Centrum w Dobieszkowie była różnorodna i interesująca. Uczestnicy mogli wziąć udział w grach i zabawach świetlicowych, zajęciach sportowych i informatycznych, zajęciach terenowych, plastycznych, fryzjerskich, kulinarnych oraz warsztatach sztuki cyrkowej. Wychowankowie półkolonii uczestniczyli również w dwóch wycieczkach – do Muzeum na zamku w Łęczycy, gdzie odbyła się lekcją muzealna o diable Borucie oraz warsztaty etnograficzne lepienia z gliny, jak również do otwartego w tym roku, nowoczesnego Planetarium, mieszczącego się w obiektach dawnej najstarszej łódzkiej elektrowni EC1.

kujpom
Podczas wizyty w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki.

Na początku sierpnia w toruńskim Środowiskowym Hufcu Pracy (Kujawsko-Pomorska WK OHP) rozpoczęła się Akcja Lato pod hasłem „Aktywne wakacje” skierowana do dzieci i młodzieży ze środowiska lokalnego. Pracownicy OHP przygotowali wyjątkowo atrakcyjny program dla jej uczestników, mający przede wszystkim rozbudzić ich zainteresowanie najciekawszymi obiektami Torunia. Rozpoczęto od nowo otwartego Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki, w którym odbywają się koncerty, konferencje oraz przedstawienia teatralne. Młodzież zapoznała się z architekturą oraz historią tego nowoczesnego budynku, zwiedziła sale koncertowe oraz zaplecze, w tym garderoby artystów. Kolejnym punktem dnia była gra miejska, dzięki której uczestnicy mogli zapoznać się z ciekawymi miejscami na Starówce, a także poznać legendy związane z Toruniem. Dzięki wykonywanym zadaniom, młodzież poznała ciekawostki związane z Ratuszem Staromiejskim, Teatrem im. Wilama Horzycy, Dworem Artusa oraz z innymi zabytkami Starego Miasta. W planach jest zwiedzanie Zamku Krzyżackiego i podtoruńskiej Barbarki. Poza zwiedzaniem czekają na młodzież zajęcia z podstaw samoobrony i udzielania pierwszej pomocy, prowadzone przez instruktorów z Toruńskiego Związku Krzewienia Kultury Fizycznej.

lubelska
Bezpieczne wakacje w Rejowcu Fabrycznym.

Z kolei jak bezpiecznie spędzić wakacje na rowerze uczyła się młodzież w Rejowcu Fabrycznym, gdzie miejscowe Młodzieżowe Centrum Kariery OHP (Lubelska WK OHP) przeprowadziło we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Chełmie zajęcia pod hasłem „Bezpieczne wakacje na rowerze”. Uczestnicy zostali wyposażeni w elementy odblaskowe związane z bezpieczeństwem na drogach, jak np. odblaski na ubrania czy też smycze odblaskowe. Atrakcją było także znakowanie rowerów, poprzedzone rozmową z policjantami na temat znajomości zasad ruchu drogowego. Skorzystało z tego około 35 dzieci i 15 dorosłych. Akcja odbyła się w siedzibie MCK w ramach półkolonii organizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury „Dworek” w Rejowcu Fabrycznym.

Zajęcia w warsztatach szkoleniowo-produkcyjnych Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie.
Zajęcia w warsztatach szkoleniowo-produkcyjnych Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie.

Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie (Podlaska WK OHP) gościł na koloniach młodzież gimnazjalną z gmin Kolno i Suwałki. W ramach wypoczynku odbywały się zajęcia integracyjne, sportowe, świetlicowe, wyjścia do kina, wycieczka do Świętej Wody, zwiedzanie Muzeum Wojska Polskiego i Stadionu Miejskiego. Oprócz tego wiele czasu poświęcono na spotkania z doradcą zawodowym oraz zajęciom w warsztatach szkoleniowo-produkcyjnych, w których w ciągu roku szkolnego kształcą się przyszli kucharze, krawcy, fryzjerzy, budowlańcy. Uczestnicy kolonii poznali specyfikę pracy w tych zawodach oraz dowiedzieli się jakie są wymagania i kwalifikacje.

 

 

 

Poniżej galeria z wakacyjnego wypoczynku z OHP dzieci i młodzieży: