Śladami Legionów Polskich

11 października w Wielkopolskiej WK OHP w Poznaniu odbyły się wojewódzkie eliminacje do II Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Śladami Legionów Polskich”, którego celem jest propagowanie wiedzy o Józefie Piłsudskim, a także kształtowanie postaw patriotycznych, poczucia tożsamości i jedności narodowej wśród młodzieży OHP.

Jury w składzie: koordynator Zespołu ds. kształcenia i wychowania Sławomir Zaprzałka oraz referent do spraw kształcenia Dominika Dudek postanowiło wyróżnić 11 spośród 30 nadesłanych prac. W kategorii fotograficznej pierwsze miejsce zajął Mikołaj Kaszak z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Niechanowie, drugie – Dominika Galewska z Hufca Pracy w Kaliszu, a trzecie – Patryk Trafas z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Próchnowie. W kategorii graficznej najlepsza była Oliwia Lewandowska z Hufca Pracy w Kole, a drugie miejsce przyznano Mikołajowi Kaszakowi z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Niechanowie. W kategorii plastycznej zwyciężyła Marta Barbara Dudkowiak z Hufca Pracy w Gostyniu, drugi był Grzegorz Białas z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Chraplewie, a trzeci – Dominik Szulc z Hufca Pracy w Krotoszynie. Komisja nagrodziła także: Roksanę Nowak z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Szamocinie, Dominikę Galewską i Magdalenę Morawską z Hufca Pracy w Krotoszynie. Prace zostaną przesłane na etap ogólnopolski konkursu.

Legiony Polskie Józefa Piłsudskiego to doskonały przykład Polaków nie tylko walczących z zaborcą, ale głęboko wierzących w końcowy sukces walk, czyli odzyskanie niepodległości. Odwoływały się one nazwą formacji, ceremoniałem wojskowym, elementami umundurowania do polskiej tradycji wojskowej, czasów napoleońskich i okresu istnienia Księstwa Warszawskiego.