EkoAktywni w działaniu

Rozdanie nagród uczestnikom konkursu „Zrób coś z niczego” realizowanego przez Centrum Kształcenia i Wychowania w ramach projektu „EkoAktywni w działaniu” odbyło się 17 grudnia.

Do udziału w konkursie zaproszono uczniów szkół podstawowych, a ich zadaniem było wykonanie przedmiotu praktycznego lub ozdobnego z materiałów naturalnych lub surowców wtórnych – zużytych skrawków materiałów, makulatury, pustych puszek, plastikowych butelek. Komisja konkursowa, w skład której wchodziła grupa projektowa oceniała oryginalność, wkład pracy włożony przez ucznia, estetykę wykonania, pomysłowość i inwencję twórczą. Ostatecznie spośród 38 prac, jury nagrodziło osiem najlepszych, zaś pozostałe otrzymały wyróżnienia.

Na galę podsumowującą zaproszono wszystkich uczestników konkursu wraz z ich rodzicami i opiekunami. Uroczystości, która odbyła się w Sali Rycerskiej Zamku Książęcego, towarzyszyła wystawa prac. Zebranych przywitał dyrektor Centrum Przemysław Wróbel oraz przedstawiciele grupy projektowej. Dyrektor w swoim przemówieniu podkreślił, że wszyscy powinni czuć się zwycięzcami, gdyż największą nagrodą dla uczestników konkursu jest to, że troszczą się o naszą planetę.

Następnie odbył się pokaz przygotowanej przez grupę projektową prezentacji, w której pochwaliła się ona dotychczasowymi działaniami oraz opowiedziała o idei projektu i jego celach. Wręczono nagrody i gratulowano uczestnikom konkursu.

Również w ramach tego samego projektu grupa uczestników Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Oleśnicy przygotowała prezentację „Zagrożenia naszej niebieskiej planety – co każdy z nas może zrobić dla ratowania naszej planety?”. Młodzież na warsztatach ekologicznych podsumowała zagrożenia, które dotykają Ziemię – kwaśne deszcze, ocieplenie klimatu, susze, wciąż rosnące ilości odpadów. Rozmawiała też z uczniami o pomysłach na to, w jaki sposób każdy z nas może mieć swój udział w walce o lepszą przyszłość.

Część praktyczna warsztatów polegała na własnoręcznym wykonaniu dekoracji świątecznych w postaci śnieżnej kuli. Kula może być nie tylko dekoracją, ale i upominkiem dla najbliższej osoby. Do jej wykonania uczniowie wykorzystali słoiki, materiały dekoracyjne, jak np. wstążki, figurki, brokaty, sztuczny śnieg.

Odbyły się również warsztaty kulinarne, podczas których pieczono, a następnie dekorowano pierniki.