„Spełniam uczynki miłosierdzia”

To nazwa ogólnopolskiego konkursu fotograficzno-plastycznego, który – włączając się w przeżywanie Jubileuszowego Roku Miłosierdzia ogłoszonego przez Papieża Franciszka – zorganizowało Krajowe Duszpasterstwo i Komenda Główna OHP. Obecnie w wielu jednostkach w kraju kończą się etapy wojewódzkie.

W ramach przedsięwzięcia młodzież miała za zadanie stworzyć pracę przedstawiającą swoją tematyką uczynek miłosierdzia co do ciała lub co do duszy. Do Opolskiej WK wpłynęło 28 prac, w tym 18 plastycznych i 10 fotograficznych. Prace wykonała młodzież z hufców pracy w Polanowicach, Kędzierzynie-Koźlu, Nysie, Opolu, Namysłowie, jak również Środowiskowego Hufca Pracy w Dąbrówce Dolnej oraz Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Oleśnie.

W kategorii plac plastycznych I miejsce zajęła autorka pracy pt. „Więźniów pocieszać” Natalia Mega z Hufca Pracy w Polanowicach, II – Jakub Pokorniecki ze Środowiskowego Hufca Pracy w Dąbrówce Dolnej za pracę pt. „Modlić się za żywych i umarłych”, natomiast III – Natalia Bochniarz z HP w Nysie.

W kategorii prac fotograficznych I nagrodę zdobyła Katarzyna Łukowska z Hufca Pracy w Kędzierzynie-Koźlu za pracę pt. „Chlebem głodnych nakarmić”, II – Łukasz Łukasiewicz ze Środowiskowego Hufca Pracy w Namysłowie za pracę pt. „Dobry dotyk”, a III – Adrianna Miller z Hufca Pracy w Opolu za pracę pt. „Świadectwo braterskiej wspólnoty”.

W Wielkopolskiej WK OHP w Poznaniu (zdjęcie u góry) w konkursie wzięło udział 15 jednostek organizacyjnych przesyłając łącznie 43 prace. Komisja konkursowa nagrodziła prace: Karoliny Kruszyńskiej z 15-42 Hufca Pracy we Wrześni „Człowiek człowiekowi”, Wiktorii Strosin z 15-45 Hufca Pracy w Poznaniu „Strapionych pocieszać”, Artura Piecha z 15-1 Hufca Pracy w Kaliszu „Nagich przyodziać” oraz Daniela Baranowskiego z 15-4 Hufca Pracy w Ostrowie Wielkopolskim „Głodnych nakarmić”.

SONY DSCPonadto wyróżniono cztery prace: Anny Fajki z Hufca 15-42 Pracy we Wrześni „Miłosierdzie dla chorych”, Filipa Piaseckiego z 15-26 Hufca Pracy w Pile „Troska o chorych drogą o miłosierdzia”,
Mateusza Pruchnika z 15-25 Hufca Pracy w Poznaniu „Modlić się za żywych i umarłych” oraz Kamila Kowalczyka ze Środowiskowego 15-3 Hufca Pracy w Koninie „Głodnych nakarmić”.

Zwycięskie prace zostaną przesłane na kolejny etap konkursu do Krajowego Duszpasterstwa OHP.

Udział w konkursie, który miał na celu propagowanie wśród młodzieży OHP uniwersalnych wartości zawartych w nauczaniu św. Jana Pawła II, pobudził jej aktywność twórczą, umożliwił zaprezentowanie zdolności plastycznych, ale przede wszystkim uwrażliwił na sprawy drugiego człowieka.

 

 


Zdjęcie u góry: komisja konkursowa Wielkopolskiej WK OHP wraz z zastępcą Wojewódzkiego Komendanta OHP Ewą Krupską podczas wyboru najlepszych prac.