OHP na święcie wsi

25 sierpnia w Kolnie odbyło się II Ogólnopolskie Święto „Wdzięczni Polskiej Wsi”. W obchodach udział wzięli m.in. Zastępca Komendanta Głównego OHP Piotr Modzelewski, absolwenci oraz wychowawcy miejscowego hufca pracy.

„Wdzięczni Polskiej Wsi” to ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończone żniwa. Gościem honorowym uroczystości był Premier RP Mateusz Morawiecki, który razem z Ministrem Rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowskim wręczyli medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości najbardziej zasłużonym rolnikom i stowarzyszeniom branżowym.

W kolneńskich uroczystościach dożynkowych uczestniczyli parlamentarzyści i samorządowcy z całego regionu, przedstawiciele duchowieństwa i władze innych województw. Przybyli na święto goście mogli skosztować regionalne potrawy, przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z całego kraju. Nie zabrakło także stoisk lokalnych producentów.

Obchody rozpoczęły się Mszą Św. polową pod przewodnictwem Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego. Następnie barwny korowód dożynkowy prowadzony przez orkiestrę dętą, na czele z premierem, udał się pod główną scenę. Tam podczas oficjalnej części odśpiewano hymn narodowy, nie zabrakło prezentacji obrzędu dożynkowego oraz występów zespołów ludowych.

Z myślą o najmłodszych uczestnikach niedzielnego święta, przygotowana została specjalna strefa zabaw. Atrakcją wieczoru był występ Szymona Wydry z zespołem Carpe Diem.