Finał w Gołdapi

W dniach od 21 do 24 maja 2019 roku w Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Gołdapi odbył się finał ogólnopolskiego konkursu „Najsprawniejszy w zawodzie 2019” w kategoriach kucharz oraz mechanik pojazdów samochodowych.

Jego organizatorem była Komenda Główna OHP w Warszawie we współpracy z gołdapskim Centrum. Celem konkursu było sprawdzenie poziomu przygotowania zawodowego uczestników do zewnętrznych egzaminów kwalifikacyjnych, do których przystąpią pod koniec roku szkolnego.

Do rywalizacji przystąpili reprezentanci 16 WK OHP – laureaci eliminacji wojewódzkich. Najpierw młodzież zmierzyła się z testem wiedzy, po czym przyszedł czas na część praktyczną. Kucharze przygotowywali krem z marchewki z pestkami dyni i fetą, roladki drobiowe ze szpinakiem, suszonymi pomidorami i sosem serowym, sałatę masłową z rzodkiewką i śmietaną. Z kolei zadaniem mechaników było diagnozowanie podzespołów i zespołów pojazdów samochodowych, pomiar elementów układu hamulcowego, ocena stanu technicznego (weryfikacja) elementów układu hamulcowego. Suma punktów z obu części stanowiła punktację końcową zespołu.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwały komisje, które w efekcie swojej pracy wyłoniły zwycięzców w każdej z kategorii. Wśród mechaników pojazdów samochodowych pierwsze miejsce zdobył Kamil Skoczyk z Centrum Kształcenia i Wychowania w Szczawnicy, drugi był Patryk Kozikowski z Podlaskiej WK, a trzeci – Adrian Garlacz z Pomorskiej WK (laureaci na zdjęciu u samej góry). W kategorii kucharz najlepszy był zespół z Centrum Kształcenia i Wychowania w Gołdapi – Michał Rakowski i Damian Witkowski (na zdjęciu obok). Tuż za nimi uplasowała się reprezentacja Wielkopolskiej WK – Aleksandra Tomczak i Barbara Błaszczyk, a trzecie miejsce należało do Klaudii Matejskiej i Wiktorii Bracik ze Świętokrzyskiej WK.

Zwycięskie drużyny otrzymały puchary, dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Komendę Główną OHP w Warszawie. Pozostałym uczestnikom wręczono dyplomy i drobne upominki.

Podczas pobytu w Gołdapi organizator zagwarantował szereg atrakcji. Zorganizowano wycieczkę do Wilczego Szańca w Gierłoży oraz do Świętej Lipki i Kętrzyna. W wolnym czasie młodzież zwiedziła też Gołdap.