Rzemiosło i tradycja

W dniach od 5 do 10 maja 2019 r. siedmioosobowa grupa z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Mielenku Drawskim (Zachodniopomorska WK) brała udział w wymianie młodzieży pod hasłem „Rzemiosło i tradycja”, która odbyła się w Schwerinie – stolicy Meklemburgii Pomorza Przedniego.

Tygodniowy pobyt obfitował w różnorodne zajęcia łączące młodych ludzi i rozwijające ich zainteresowania. Wspólnym mianownikiem wymiany były warsztaty rzemiosła tradycyjnego, w tym warsztaty wytwarzania ekologicznego sera, robienia sakiewek, zawieszek, praca w betonie, rzeźba w kamieniu, a także zgłębianie historii regionu Meklemburgii Pomorza Przedniego.

Temat przewodni dał szansę młodzieży na poznanie historii i tradycji miasta. Podczas zwiedzania pięknie położonego na wyspie zamku uczestnicy poznali historię jego powstania i losy książąt panujących w Schwerinie. Młodzież zachwyciły legendy związane z zamkiem oraz jego malownicze ogrody, tarasy i wieżyczki.

  

Kolejny dzień także był pełen niespodzianek. Uczestnicy wyjechali na farmę, gdzie gospodarze żyją zgodnie z naturą, a swoje zamiłowanie do ekologii wykorzystali przy ekologicznej hodowli kóz. Młodzi ludzie mieli możliwość poznać cały proces produkcji sera koziego, począwszy od dojenia kóz, a zakończywszy na skosztowaniu zapiekanki z kozim serem, pieczonej w tradycyjnym glinianym piecu.

Ostatniego dnia młodzież miała okazję zobaczyć archeologiczne stanowisko w Gross Raben. Przewodnik przybliżył jej historię Słowian, którzy osadzili się na tym terenie oraz założyli osadę na wyspie. Zwiedzono kilka budynków mieszkalnych, świątynię oraz twierdzę.

Ponadto młodzież brała udział warsztatach produkcji sakiewek oraz rzeźbieniu symboli w krzemieniu. Projekt był współfinansowany przez program Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.