Z wizytą w stolicy

Na zaproszenie Komendanta Głównego OHP Bogdana Ścibuta – w ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości – gościła w Warszawie Alicja Reinhart, córka dowódcy Zgrupowania Partyzanckiego Narodowych Sił Zbrojnych Henryka Flame ps. „Bartek”.

Major Henryk Flame, pilot myśliwski w wojnie obronnej 1939 r. działał następnie w strukturach Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej, a od jesieni 1944 r. w Narodowych Siłach Zbrojnych. Walczył z sowieckim zniewoleniem Polski w latach 1945-1947. W jego oddziałach służyło ponad 300 żołnierzy, których wspomagało co najmniej 250 łączników i wywiadowców. Był to największy oddział polskiej partyzantki niepodległościowej na Śląsku Cieszyńskim i Żywiecczyźnie. Henryk Flame ujawnił się w marcu 1947 r. Został zamordowany przez milicjanta w grudniu 1947 r. Miał 29 lat.

Podczas wizyty w stolicy córka „Bartka” zwiedziła Centrum Opatrzności Bożej na Wilanowie, Izbę Pamięci gen. Ryszarda Kuklińskiego, Muzeum Duszpasterstwa Wojskowego w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL na Mokotowie oraz Muzeum Katyńskie. Złożyła też kwiaty na grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz w Panteonie – Mauzoleum Wyklętych Niezłomnych na Wojskowych Powązkach.