Rajd Niepodległych

W Środowiskowym Hufcu Pracy w Łobzie (Zachodniopomorska WK) odbyła się 11 października ósma edycja Wojewódzkiego Pieszego Rajdu Wędrowniczego z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wzięli w nim udział przedstawiciele jednostek z Kołobrzegu, Trzebiatowa, Białogardu, Polic, Szczecina, Szczecina-Dąbia, Stargardu, Rowu/Trzcińska-Zdroju, Mielenka Drawskiego, Łobza, Koszalina oraz Wałcza.

Najpierw odbyła się msza święta, później zaś wylosowano numery startowe. Na trasie rajdu na uczestników czekały zadania zręcznościowe, sprawnościowe oraz sprawdzające wiedzę historyczną. Młodzież musiała odśpiewać wszystkie zwrotki Hymnu Narodowego, napisać wiersz nawiązujący do wyzwolenia Polski z zaborów, ułożyć puzzle z obrazu upamiętniającego 100 rocznicę odzyskania niepodległości, wziąć udział w slalomie i strzelaniu do celu z wiatrówki, odgadnąć kto znajduje się na przedstawionych obrazach oraz założyć maskę tlenową. Młodzi ludzie podczas całego rajdu pokonali około sześciu kilometrów, dodatkowo zbierając po drodze śmieci.

W każdym zadaniu liczyła się perfekcja oraz szybkie wykonywanie powierzonych czynności. Na mecie uczestnikom kibicowali m.in.: Starosta Powiatu Łobeskiego Paweł Marek, Burmistrz Łobza Piotr Ćwikła, Wojewódzki Komendant OHP Tomasz Namieciński, dyrektor Biura ZWK OHP Dariusz Pisarski, przedstawiciele lokalnych instytucji i szkół.

Przed ogłoszeniem wyników odśpiewano hymn, a z-ca dyrektora Zespołu Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Łobzie Zbigniew Szymanek wygłosił prelekcję na temat drogi Polski do odzyskania niepodległości.

Na Rajdzie obecna była także Grupa Rekonstrukcyjna „Nałęcz” z Trzebiatowa, która wystąpiła w historycznych mundurach wojska polskiego, jak również zaprezentowała broń używaną przez Legiony Polskie.

Pierwsze miejsce i puchar Wojewódzkiego Komendanta OHP w Szczecinie zdobyła grupa uczestników ze Środowiskowego Hufca Pracy w Łobzie o nazwie „Niezłomni”. Drugie miejsce i Puchar Burmistrza Łobza wywalczyła reprezentacja z Trzebiatowa – „Koniczynki”. Trzecie miejsce i Puchar Głównego Specjalisty ds. Rozwoju i Kontaktów z Przedsiębiorcami zdobyła ekipa z Rowu/Trzcińska-Zdroju – „Łaziki”. Najwięcej śmieci uzbierała „Wesoła drużyna z Koszalina”, a najładniejszy wierszyk napisała grupa „Koniczynki” z Trzebiatowa.