Wolontariuszka z Łotwy żegna się z Bydgoszczą

W Bydgoszczy odbyło się spotkanie podsumowujące pobyt wolontariuszki z Łotwy w tamtejszych jednostkach OHP. Marija Grinevica przejechała do Polski w ramach projektu wolontariatu europejskiego współfinansowanego w ramach programu Unii Europej¬skiej Erasmus+, a koordynowanego przez Kujawsko-Pomorską Wojewódzką Komendę OHP.

W ramach siedmiomiesięcznej współpracy z OHP Marija Grinevica (na zdjęciu powyżej, pośrodku w żółtej bluzce) prowadziła m.in. zajęcia z języka angielskiego dla kadry OHP, uczniów i studentów oraz kulturoznawcze o Łotwie w szkołach i na spotkaniach seniorów w różnych miastach województwa. Uczestniczyła również w realizacji programów wychowawczych, wycieczkach i wyjazdach z młodzieżą. W szkołach informowała uczniów o korzyściach płynących z udziału w programie EVS i zachęcała do udziału w Wolontariacie Europejskim. Dzięki niemu sama zdobyła nowe umiejętności i doświadczenie, podszkoliła się w nauce języka polskiego oraz poznała polską kulturę i życie w Polsce.

W trakcie spotkania Marija podziękowała za współpracę i możliwość poznania miasta i instytucji. – Polecam wszystkim korzystać z EVS. Programu, który obecnie zmienia swoją nazwę na Europejski Korpus Solidarności. Po co? Po to, żeby podróżować, zwiedzać świat, łamać stereotypy. Pokonywać bariery językowe, poszerzać granice umysłu i żeby po prostu poczuć wspólnotę z innymi ludźmi. Wszyscy jesteśmy ludźmi, a dopiero potem dzielimy się na narodowości – podsumowała Marija.

Teraz Marija wraca do domu, do Rygi, by podjąć tam studia magisterskie na kierunku filologii angielskiej.