Tam były pierwsze hufce

Delegacja uczestników Rady Młodzieży z 9-9 Hufca Pracy w Krośnie (Podkarpacka WK) wybrała się 12 czerwca w Bieszczady do miejscowości Majdan koło Cisnej, gdzie znajduje się obelisk upamiętniający pierwsze Ochotnicze Hufce Pracy.

W organizacji wyjazdu pomagało krośnieńskie Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP oraz opiekun hufcowej Rady Młodzieży starszy wychowawca Maciej Wojdyła.

To właśnie w Bieszczadach sześćdziesiąt lat temu powstały pierwsze cztery hufce, które zgromadziły ponad tysiąc junaków pracujących przy budowie dróg i kolei wąskotorowej na trasie Rzepedź – Moczarne. Na początkowej stacji Kolejki Bieszczadzkiej w Majdanie usytuowany jest obelisk upamiętniający powstanie OHP. Delegacja złożyła przy nim kwiaty, a opiekun przybliżył historię związaną z powołaniem Ochotniczych Hufców Pracy.

Następnie młodzież zwiedziła izbę muzealną, w której prezentowane są eksponaty związane z bieszczadzką kolejką wąskotorową. Znajduje się w niej wiele ciekawych pamiątek z różnych okresów funkcjonowania wąskotorówki, m.in. czapki, naszywki i mundury kolejarzy, znaki sygnalizacyjne, lampy, zakrętarki do torów, olejarki, narzędzia do skręcania torów, łopaty, piły, kilofy, młoty, tablice ostrzegawcze, tablice przystanków oraz wiele innych ciekawych eksponatów.

W drodze powrotnej uczestnicy mieli okazję na żywo zobaczyć pracę wypalaczy węgla drzewnego oraz zasady działania retort.