Laurki na Dzień Mamy

25 maja grupa dzieci uczęszczająca do Świetlicy Środowiskowej przy Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Iwoniczu (Podkarpacka WK) przygotowywała laurki dla swoich Mam z okazji ich święta.

Na początku uczestnicy zastanawiali się jakie laurki będą najbardziej podobały się ich mamom. Po wspólnie podjętej decyzji postanowiły wykonać po dwa upominki – tulipana oraz kartkę w kształcie dłoni. Do zrobienia tulipana dzieci potrzebowały żółtej i zielonej kartki papieru, zielonej słomki do napojów i czerwonej wstążki. Do wykonania następnej laurki użyto kolorowych kartek papieru oraz gotowego wierszyka z życzeniami znalezionego przez dzieci w Internecie.

Na zakończenie każde dziecko opowiadało, co najbardziej lubi robić ze swoją mamą.

 

 

Czas podsumowań

W Mazowieckiej WK OHP zakończyły się spotkania podsumowujące efekty dwuletniego projektu mobilności pn. „Kucharz i fryzjer na europejskim rynku pracy”, finansowanego z programu Erasmus+.

W jego ramach grupa 60 beneficjentów odbywała staże zawodowe w hiszpańskiej Maladze, Portsmouth w Wielkiej Brytanii, włoskim Rimini oraz w Sofii w Bułgarii. Najpierw 24 maja podsumowano projekt w Hufcu Pracy w Radomiu, dzień później – w Hufcu Pracy w Ciechanowie.

Wcześniej, podczas rozpowszechniania wśród młodzieży rezultatów projektu, uczestnicy przedstawiali prezentacje multimedialne zawierające informacje o przygotowaniach, przebiegu staży i programie kulturowym. Opowiadali również o nabytych umiejętnościach oraz dzielili się doświadczeniami i wrażeniami z pobytu za granicą. Podkreślali, że była to doskonała okazja do rozwijania umiejętności lingwistycznych, podwyższania motywacji do dalszego kształcenia i samorozwoju, a kwalifikacje uzyskane w trakcie „uczenia się przez doświadczanie” pozwoliły stać się im bardziej aktywnymi na rynku pracy, w życiu społecznym oraz osobistym. Wyrazili też chęć uczestnictwa w kolejnych projektach mobilności.

W spotkaniu podsumowującym w Hufcu Pracy w Ciechanowie wzięli też udział miejscowi dyrektorzy placówek oświatowych – Zespołu Szkół Technicznych oraz Gimnazjum dla Dorosłych, kadra pedagogiczna wraz z uczniami Zespołu Szkół Technicznych i Gimnazjum dla dorosłych, a także pracownicy tamtejszego Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży i podopieczni Środowiskowego Hufca Pracy wraz z rodzicami.

Z kolei w trakcie spotkania w radomskim hufcu beneficjenci stażu zawodowego w Rimini (Włochy) otrzymali z rąk przedstawiciela Mazowieckiej Wojewódzkiej Komendy OHP certyfikaty Europass Mobility.

Najlepsi mechanicy w Łódzkiem

Łódzka Wojewódzka Komenda OHP, Hufiec Pracy i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Łowiczu przygotowali wspólnie XIV edycję wojewódzkiego konkursu „Sprawny w zawodzie – bezpieczny w pracy” w zawodzie mechanika pojazdów samochodowych.

Konkurs, którego celem było sprawdzenie poziomu przygotowania uczestników OHP do zewnętrznych egzaminów kwalifikacyjnych, odbył się 24 maja pod patronatem Starosty Powiatowego w Łowiczu Krzysztofa Figata.

Zwycięzcy konkursu wraz Wojewódzkim Komendantem OHP w Łodzi Barbarą Stanisławą Günther i wicestarostą łowickim Grzegorzem Boguckim.

Do rywalizacji przystąpiły dwuosobowe drużyny mechaników kończących naukę zawodu z pięciu hufców z województwa łódzkiego. W części teoretycznej konkursu uczestnicy odpowiadali na 30 pytań testowych, natomiast zadanie praktyczne polegało na sprawdzeniu i przygotowaniu do jazdy kół samochodu osobowego Fiat Punto.

Komisja konkursowa, w składzie: Marcin Szczepanik – przewodniczący, Jan Cywiński i Mirosław Wojciechowski oceniała zorganizowanie stanowiska pracy, a także czynności związane z wykonaniem zadania z zachowaniem przepisów BHP.

Pierwsze miejsce zajął zespół wychowanków łowickiego hufca – na co dzień uczniowie ZSP nr 1 – Wojciech Rykowski i Tomasz Szymajda, drugie – Mariusz Kostrzewa i Marusz Jakubik z Hufca Pracy w Rawie Mazowieckiej, a trzecie – Mateusz Rosiak i Radosław Adamczyk z Hufca Pracy w Kutnie. Po raz pierwszy przyznano też nagrodę indywidualną dla najlepszego mechanika, którą ufundował dyrektor Zespołu Szkół Dariusz Żywicki. Zdobył ją Wojciech Rykowski z Łowicza.

Dyplomy, nagrody i upominki wręczali młodzieży: Wojewódzki Komendant OHP w Łodzi Barbara Stanisława Günther, wicestarosta łowicki Grzegorz Andrzej Bogucki oraz dyrektor ZSP Dariusz Żywicki.

 

   

 

Zawody w trójboju obronnym

Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP w Rowie we współpracy z Zarządem Powiatowym Ligi Obrony Kraju w Myśliborzu był organizatorem 25 maja II Wojewódzkich Zawodów w Trójboju Obronnym młodzieży z Zachodniopomorskiej WK OHP.

Do współzawodnictwa przystąpiło trzynaście drużyn reprezentujących jednostki opiekuńczo-wychowawcze OHP z Dębna, Barlinka, Mielenka Drawskiego, Rowu/Trzcińska-Zdroju, Łobza, Kołobrzegu, Szczecina, Szczecina Dąbie, Szczecinka, Koszalina Polic, Białogardu i Trzebiatowa. Uczestnicy rywalizowali – drużynowo i indywidualnie wśród chłopców i dziewcząt – w trzech konkurencjach: strzelaniu z karabinka pneumatycznego do tarczy TS 3, strzelaniu do „zapadek” oraz rzucie granatem ćwiczebnym F1 do celu.

Głównym założeniem zawodów była popularyzacja sportu strzeleckiego wśród podopiecznych, jak również sprawdzenie umiejętności indywidualnych i zespołowych w tym zakresie.

  

Najlepszą drużyną zostali przedstawiciele Hufca Pracy w Dębnie, którzy otrzymali Puchar Wojewódzkiego Komendanta OHP. Tuż za nimi uplasowali się podopieczni Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Barlinku, a trzecie miejsce powędrowało do ekipy z Hufca Pracy w Szczecinku. Wśród chłopców pierwsze miejsce zajął Kacper Rusak z Hufca Pracy w Dębnie, który wyprzedził swojego kolegę z drużyny Krzysztofa Bugajczyka (II) i Dominika Peślę z Hufca Pracy w Koszalinie (III). Z kolei wśród dziewcząt najlepsza okazała się uczestniczka Hufca Pracy w Szczecinku – Klaudia Woźniak, druga była Katarzyna Pachulska z Hufca Pracy w Trzebiatowie, a trzecia – Patrycja Grzelak z Mielenka Drawskiego. Zwycięzcom i laureatom poszczególnych konkurencji oprócz pamiątkowych dyplomów, pucharów i statuetek wręczono również drobne nagrody rzeczowe.

Po rywalizacji uczestników w szranki strzeleckie stanęli ich opiekunowie. Tutaj najlepsi byli: Wiktor Szyld z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Barlinku, Arkadiusz Grunwald z Hufca Pracy w Szczecinie Dąbie i Andrzej Olejarz z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Rowie/ Trzcińsku-Zdroju.

  

Turniej piłki siatkowej

24 maja na terenie hali sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Proszowicach odbył się po raz piąty Wojewódzki Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt OHP z Małopolski pod honorowym patronatem Burmistrza Gminy i Miasta Proszowice.

Jego organizatorami byli Małopolska WK OHP w Krakowie oraz Hufiec Pracy w Proszowicach. Oprócz gospodarzy na zawody przyjechało siedemnaście czteroosobowych drużyn wraz z opiekunami. Ceremonii otwarcia w obecności młodzieży i wychowawców dokonali: p.o. komendant proszowickiego hufca Anna Nowicka, zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Proszowice Iwona Latowska oraz przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej Rady Miejskiej w Proszowicach Mateusz Gajda.

Reprezentacje podzielone na trzy grupy przystąpiły do sportowych zmagań systemem każdy z każdym. Dziewczęta walczyły o każdy punkt z ogromną determinacją i bardzo dużym zaangażowaniem. Doskonała i zacięta gra dostarczyła wiele emocji wszystkim kibicom, a w szczególności opiekunom, którzy mocno trzymali kciuki za swoich podopiecznych. Kolejny raz bezkonkurencyjna okazała się drużyna z 6-38 Hufca Pracy z Gorlic, w składzie: Natalia Warchoł, Ewa Król, Sylwia Piecuch i Jolanta Wójcik. Drugie miejsce zajęli gospodarze turnieju – uczestniczki Hufca Pracy w Proszowicach: Karolina Kłosoń, Natalia Zaporowska, Klaudia Wieczorek oraz Jowita Rogala. Na trzecim miejscu uplasowała się ekipa z 6-33 Środowiskowego Hufca Pracy z Nowego Sącza: Sylwia Popardowska, Agnieszka Mamala, Agnieszka Stec i Justyna Hojda.

Puchary, medale, dyplomy i nagrody wręczyli Burmistrz Gminy i Miasta Proszowice Grzegorz Cichy (na zdjęciu u góry pierwszy z lewej) oraz Wojewódzki Komendant OHP Krzysztof Świerczek (na zdjęciu u góry pierwszy z prawej).

  

Młodzieżowe Manewry

VII Młodzieżowe Manewry Wojskowo-Ratowniczo-Gaśnicze zorganizowano 24 maja na terenie Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Górze (woj. dolnośląskie). W zmaganiach wzięło udział 88 uczestników z województwa dolnośląskiego, lubuskiego oraz wielkopolskiego. Zawody podzielono na trzy kategorie: szkoła gimnazjalna, szkoła średnia i uczestnicy OHP.

Zawodnicy mieli do pokonania m.in. udzielenie pomocy poszkodowanemu, rzut granatem, przeprawę, tor przeszkód, transportowanie rannego na polu walki, strzelanie, budowanie stanowiska strzeleckiego, a także kilka konkurencji strażackich. Nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników czuwał wykwalifikowany ratownik medyczny Krzysztof Rzęsa.

Wśród czterech szkół startujących w kategorii gimnazjalnej najlepszą okazało się Gimnazjum nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Górze. Drugie miejsce zajęło miejscowe Gimnazjum Dwujęzyczne, a trzecie – Zespół Szkół im. św. Huberta w Czerninie. W kategorii szkół średnich zwyciężył I Zespół Szkół im. Stanisława Staszica we Wschowie, za nim był ZS im. gen. Sylwestra Kaliskiego w Górze, a trzeci – ZS im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach. W gronie uczestników OHP, reprezentujących jedenaście jednostek, pierwsze miejsce zajęła drużyna z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Ząbkowicach Śląskich. Drugie miejsce wywalczył Hufiec Pracy we Wschowie, a trzecie – Hufiec Pracy w Wołowie.

Przyznano również nagrody specjalne. Indywidualny puchar i nagrodę Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Głogowie podpułkownika Piotra Mielniczuka zdobył najlepszy strzelec Łukasz Relich, zaś puchar szefa Wojskowego Sztabu we Wrocławiu płk Waldemara Bartłomiejczyka otrzymała ekipa z ZS im. św. Huberta w Czerninie za transportowanie rannego na polu walki oraz pokonywanie toru przeszkód.

  

Wśród gości znaleźli się m.in.: Burmistrz Góry Irena Krzyszkiewicz, wicestarosta Powiatu Górowskiego Paweł Niedźwiedź, Przewodniczący Rady Miejskiej Jerzy Kubicki, Naczelnik Wydziału Oświaty i Sportu UM Izabela Baranowska, zastępca Wojewódzkiego Komendanta Dolnośląskiej Wojewódzkiej Komendy OHP we Wrocławiu Gabriela Szafarowska, Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego płk Waldemar Bartłomiejczak, Wojskowy Komendant Uzupełnień ppłk. Piotr Mielniczuk, mjr. Jarosław Żeglarski z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Głogowie, mł. asp. Tomasz Kłak z Komendy Powiatowej Policji, dyrektor Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji Tomasz Krysiak, dyrektor Zespołu Szkół im. gen. Sylwestra Kaliskiego Ewa Gano, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza Magdalena Mielczarek, dyrektor Gimnazjum im. M. Kopernika Janusz Ruszkiewicz, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Jarosław Szypiłło wraz z pracownikami, instruktor tańca mażoretkowego UKS Artis Góra Kamila Rzepiela-Drgas, Patrol Saperski z 4 batalionu Inżynieryjnego w Głogowie, Grupa Rekonstrukcyjna ze Stowarzyszenia „Patriotyczny Głogów”, Michał Demkowicz z załogą Ochotniczej Straży Pożarnej w Osetnie.

Celem przedsięwzięcia było wzbudzenie zainteresowań przysposobieniem obronnym wśród młodzieży ze szkół gimnazjalnych, średnich i zawodowych, podnoszenie sprawności fizycznej oraz kreowanie zdrowego stylu życia poprzez aktywny udział w imprezach sportowo-rekreacyjnych. Manewry zorganizowane były przez Dolnośląską Wojewódzką Komendę OHP we Wrocławiu, Hufiec Pracy w Górze, Urząd Miasta i Gminy Góra, Stowarzyszenie „Patriotyczny Głogów”, Powiatowy Ośrodek Sportu i Rekreacji w Górze przy współudziale: Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSPR w Górze oraz Domu Kultury w Górze. Patronatem medialnym było Radio Elka.

Regionalny turniej

Siedem drużyn rywalizowało w zorganizowanym w Szamocinie Regionalnym Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Wojewódzkiego Komendanta Wielkopolskiej WK OHP.

W rozgrywkach uczestniczyły reprezentacje: hufców pracy w Czarnkowie i Pile, ośrodków szkolenia i wychowania OHP w Próchnowie i Szamocinie, Zespołu Szkół w Lipiej Górze, młodzieżowych ośrodków socjoterapii w Gołańczy i Chodzieży. Turniej był rozgrywany systemem „każdy z każdym”, a wszystkie mecze dostarczyły dużo emocji.

Ostatecznie puchar Wojewódzkiego Komendanta zdobyła ekipa z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Próchnowie. Drugie miejsce zajęła reprezentacja Zespołu Szkół w Lipiej Górze, a trzecie – uczestnicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Szamocinie. Pozostała klasyfikacja przedstawiała się następująco: IV miejsce – Hufiec Pracy w Pile, V miejsce – Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Chodzieży, VI miejsce – Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Gołańczy, VII miejsce – Hufiec Pracy w Czarnkowie. Przyznano też nagrodę najlepszemu strzelcowi, którym został Dominik Wypchło z Zespołu Szkół w Lipiej Górze. Najlepszym zawodnikiem Turnieju wybrano Patryka Januchowskiego z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Próchnowie, a bramkarzem – Bartłomieja Sikorskiego z Hufca Pracy w Pile.

Dyplomy i puchary wręczyli: Burmistrz Miasta i Gminy Szamocin Eugeniusz Kucner, dyrektor Biura Wielkopolskiej Wojewódzkiej Komendy OHP Adam Pękarski, kierownik Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Szamocinie Grażyna Tirfeld oraz dyrektor Szamocińskiego Ośrodka Kultury Dariusz Rybarczyk.

  

O nowych drogach kształcenia zawodowego

Przedstawiciele Zachodniopomorskiej WK OHP w Szczecinie uczestniczyli 23 maja w międzynarodowej konferencji pn. „Rzemiosło kreuje przyszłość – Nowe drogi kształcenia zawodowego” zrealizowanej w ramach projektu „Dual Vocational Training for the Qualification and Integration of Young People and the Strengthening of Innovation in SMEs”.

Delegację stanowili: Wojewódzki Komendant OHP Tomasz Namieciński, jego zastępca Wioletta Wiercimak, dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Szczecinie Joanna Głogowska oraz komendant szczecińskiego 16-5 Hufca Pracy Małgorzata Siennicka.

Celem konferencji były rozważania dotyczące rosnącego zapotrzebowania na wykwalifikowanych pracowników oraz niewystarczającego stopnia dopasowania wymagań kwalifikacyjnych i kompetencyjnych względem uczniów do potrzeb pracodawców. Zebranych powitał prezes Izby Rzemieślniczej Małej i Średniej Przedsiębiorczości Władysław Jefremienko. Głos zabrał także poseł Artur Szałabawka, który podkreślił m.in. znaczenie kształcenia zawodowego realizowanego przez Ochotnicze Hufce Pracy.

Przewodniczący Parlamentu Hanzeatyckiego oraz Baltic Sea Academy Dr Max Hogeforster oraz przedstawiciele Baltic Sea Academy i Hanzeatyckiego Instytutu Wspierania Małych i Średnich Przedsiębiorstw podzielili się efektami funkcjonowania kształcenia dualnego w Niemczech oraz na Litwie i Węgrzech. Ponadto o własnych doświadczeniach związanych z przyuczaniem młodzieży do wykonywania zawodu opowiedział Dariusz Szulejko z Zakładu Instalatorstwa Energicznego w Nowogardzie.

W ostatniej części konferencji zostały przedstawione cele i strategie na temat aktualnej polityki edukacyjnej w Polsce. Na zakończenie odbyła się dyskusja, której głównym tematem była potrzeba ścisłej współpracy pomiędzy pracodawcami, szkołą a uczniami. Zwrócono uwagę na istotną rolę doradztwa zawodowego, które powinno być ukierunkowane przede wszystkim na dostrzeganie potencjału młodych osób. W konferencji aktywnie uczestniczyła także młodzież w wieku szkolnym.


Zdjęcie u góry. Na pierwszym planie od lewej: dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Szczecinie Joanna Głogowska, z-ca Wojewódzkiego Komendanta OHP Wioletta Wiercimak, Wojewódzki Komendant OHP Tomasz Namieciński.

Kraków: Targi Pracy

Pracownicy Małopolskiej Wojewódzkiej Komendy OHP wzięli udział 23 maja w Targach Pracy pn. „Majówka z pracą”, które zorganizował Grodzki Urząd Pracy w Krakowie.

Przedsięwzięcie zgromadziło około 100 wystawców, którzy dysponowali propozycjami pracy, praktyk oraz staży. Przy stoisku Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP promowano bezpłatne usługi w zakresie pośrednictwa pracy w kraju i za granicą (stałego i krótkoterminowego), doradztwa zawodowego oraz szkoleń zawodowych. Zainteresowane osoby otrzymały skierowania do wybranych pracodawców.

Z kolei pracownicy Młodzieżowego Biura Pracy OHP nawiązali nowe kontakty z przedstawicielami firm, dzięki czemu wezmą udział w prowadzonych przez nich procesach rekrutacji. Ponadto asystenci EURES udzielali szczegółowych informacji o wyjazdach do pracy za granicę. Wśród proponowanych miejsc zatrudnienia przeważały oferty sezonowe w gastronomi oraz ogrodnictwie.


Na zdjęciu u góry: Uczestnicy targów oraz zastępca Wojewódzkiego Komendanta OHP Bożena Rążewska (druga od prawej) wraz z dyrektorem CEiPM w Krakowie Edwardem Prokopem (z prawej) przy stoisku OHP.

U przyjaciół w Berlinie

„W harmonii z naturą, w harmonii z ludźmi” to hasło, które przyświecało niemiecko-polsko-rosyjskiej wymianie młodzieży w Berlinie. Delegację polską stanowiła 16-osobowa grupa uczestników wraz z opiekunami ze Środowiskowego Hufca Pracy w Nowej Soli (Lubuska WK).

Od 11 do 18 maja młodzież wzięła udział w wielu bardzo interesujących zajęciach. Już w pierwszym dniu pobytu odwiedziła szkołę im. Vincenta van Gogha, gdzie uczestniczyła w turnieju tenisa stołowego, a potem została zaproszona na grilla. Następne dni upłynęły m.in. na wykonywaniu zadań związanych z tzw. grami miejskimi, podczas których w mieszanych grupach musiała odszukać i odpowiednio udokumentować różne obiekty w Berlinie. Program wypełniło także zwiedzanie miasta, warsztaty pod hasłem „ Dzień natury” oraz „My o Tobie i Ty o nas”, gry komunikacyjne oraz zabawy służące przezwyciężaniu stereotypów.

Pobyt w Berlinie zakończyło spotkanie, podczas którego podsumowano wspólny projekt wymiany młodzieży. Zostały przedstawione prezentacje, wręczono pamiątkowe gadżety, nagrody oraz certyfikaty. A potem była już wspólna zabawa oraz gra w kręgle w miejscowym klubie.