Z pasją po zdrowie

W tarnobrzeskim 9-15 Hufcu Pracy odbyły się zajęcia w ramach programu autorskiego „Z pasją po zdrowie”. Program ten skierowany był do uczestników hufca, którzy nigdzie nie wyjechali i wakacje spędzają w mieście.

Tematem zajęć była codzienna dieta. – Młodzi ludzie często nie przywiązują do niej szczególnej wagi. Mają bardzo złe nawyki żywieniowe, dodatkowo prowadząc niehigieniczny tryb życia. Wszystkie te czynniki są przeważnie przyczyną zaburzeń przemiany materii, a nawet nadwagi – mówi Małgorzata Byrska, st. wychowawca 9-15 Hufca Pracy.

Zła dieta może prowadzić do rozwoju groźnych chorób. – Młodzież nie jest świadoma tego, że sposób odżywiania, to kiedy, co i jak jemy ma duży wpływ na zdrowie, samopoczucie i urodę – dodaje Byrska.

W trakcie zajęć warsztatowych młodzież mogła zmierzyć sobie ciśnienie i tętno. Brała także udział w ćwiczeniach z zakresu udzielenia pierwszej pomocy, a także obliczała swoje współczynniki BMI. Na zakończenie uczestnicy warsztatów zapoznali się z listą zdrowych produktów, które można wykorzystać do przygotowywania codziennego jadłospisu.

 

Promocji ciąg dalszy

W Chorkówce odbyła się XIX Biesiada Karpacka. Podczas imprezy swoją ofertę zaprezentowało Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Krośnie (Podkarpacka WK). Podobną akcję promocyjną przeprowadzono także w Kielcach na terenie tamtejszej galerii handlowej.

Głównym organizatorem XIX Biesiady Karpackiej, która znana jest z atrakcji rękodzielniczych, tanecznych, wokalnych oraz kulinarnych był miejscowy ośrodek kultury. W imprezie udział wzięli m.in. goście z gminy partnerskiej na Słowacji – Obce Brezovica. Stoisko Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Krośnie reprezentowane było przez doradcę zawodowego Marcina Kalenieckiego i specjalistę ds. rozwoju Marka Mrozka.

Odwiedzający stoisko CEiPM mieli możliwość uzyskania informacji na temat form wsparcia oferowanych przez OHP, zapoznania się z aktualnymi ofertami Młodzieżowego Biura Pracy, a także planem szkoleń i kursów zawodowych.  Pracownicy krośnieńskich jednostek promowali również projekt „Ginące zawody” oraz serwis dokariery.pl.

 

W galerii handlowej Korona w Kielcach z kolei pracownicy miejscowego Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży zorganizowali akcję promocyjno-informacyjną w ramach „Lato z OHP”. Zainteresowani ofertami pracy, kształceniem i podnoszeniem swoich kwalifikacji, mogli skorzystać z pomocy doradcy MCIZ i pośrednika pracy MBP w Kielcach.

Specjaliści z CEiPM udzielali również informacji na temat możliwości podjęcia praktycznej nauki zawodu w jednostkach ŚWK OHP w Kielcach i na terenie całego województwa. W ramach stoiska prezentowane były wakacyjne oferty pracy w Polsce i za granicą w takich branżach jak: handel, gastronomia, produkcja i usługi. Każdy chętny mógł skorzystać z pomocy przy pisaniu własnych dokumentów aplikacyjnych.

Erasmus+ w Tarnowie

20 młodych osób z  Polski i Ukrainy wzięło udział w wymianie międzynarodowej, która w dniach od 22 do 29 lipca odbyła się w Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Tarnowie. Projekt pod nazwą „Folklor na czasie” miał na celu przybliżenie dziedzictwa kulturowego narodów poprzez odkrywanie wspólnych korzeni tożsamości.  

Uczestnicy w trakcie  trwania warsztatów uczyli się m.in. technik manualnych wykorzystywanych w sztuce ludowej Polski i Ukrainy. Wspólne wykonywanie ozdób tradycyjnymi sposobami, pozwoliły przełamać barierę komunikacyjną, rozwinąć umiejętność współpracy, a przede wszystkim bezpośrednio doświadczyć kultury sąsiedniego kraju.

  

Ostatnim punktem tygodnia spędzonego razem w ramach wymiany była prezentacja strojów ludowych. Młodzież uczyła się również tańców charakterystycznych dla swojego kraju.

Grupa odwiedziła również kilka ciekawych miejsc związanych z tematyką projektu, co pozwoliło jej  jeszcze lepiej poznać historię i tradycję Polski oraz Ukrainy.

Młodzież czas wolny poświęciła na zwiedzanie Tarnowa oraz integrację podczas gry w kręgle, konkursu strzeleckiego a także jazdy gokartami.

Wakacyjna promocja hufców

Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Przemyślu oraz Świętokrzyska Wojewódzka Komenda OHP w Kielcach przeprowadziły w ostatnim czasie akcje promocyjne na terenie swoich miast. Ich celem było zapoznanie mieszkańców z usługami świadczonymi bezpłatnie przez Ochotnicze Hufce Pracy.

Pośrednik pracy oraz specjalista ds. programów na przemyskim Rynku Starego Miasta przekazywali informacje o kursach i szkoleniach realizowanych w ramach projektów EFS oraz programu „Ginące zawody”, w którym mogą wziąć udział osoby w wieku od 18 do 25 lat, uczące się i bezrobotne, a także uczestnicy i absolwenci OHP. Każdy mógł także zapoznać się z aktualnymi ofertami pracy.

Przeprowadzona na przemyskim Rynku Starego Miasta akcja promocyjna była doskonałą okazją do propagowania wiedzy o usługach realizowanych przez jednostki OHP, promocję sieci EURES i platformy Elektronicznego Centrum Aktywizacji Młodzieży (ECAM) oraz oferty szkoleniowej Rejonowego Ośrodka Szkolenia Zawodowego Młodzieży. Równocześnie informowano o trwającym naborze do 9-13 Hufca Pracy w Przemyślu.

30 lipca Świętokrzyska Wojewódzka Komenda OHP promowała z kolei swoją działalność podczas plenerowej akcji na kieleckim Placu Artystów.

Przedsięwzięcie w ramach „Akcji Lato z OHP ”  zorganizowane zostało przez Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Kielcach. Tego typu wydarzenia odbywają się cyklicznie przez cały okres wakacji, by dotrzeć do młodzieży zainteresowanej pracą, doradztwem, wyborem szkoły i zdobyciem zawodu.

Zainteresowanie krótkoterminową pracą nie maleje. Pracodawcy nadal poszukują kelnerów, pomocy kuchennych, pracowników myjni, konsultantów telefonicznych, sprzedawców, osób do sprzątania czy do zbierania owoców.

Młodzi ludzie odwiedzający kieleckie stoisko chętnie korzystali z porad pośrednika pracy i doradcy zawodowego. Rozdano wiele ulotek informacyjnych zachęcając młodzież w wieku 15-18 lat do podjęcia praktycznej nauki zawodu w okolicznych jednostkach opiekuńczo –wychowawczych.

 

Powstańcze pieśni i gry planszowe

Dla upamiętnienia 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia o godz. 17.00 w wielu miastach Polski zawyły syreny alarmowe. Minutowy sygnał wybrzmiał  również w Polkowicach.

Towarzystwo Historyczne „Wiktoria”  wraz z Polkowickim Centrum Animacji zorganizowało uroczyste obchody dla mieszkańców. Kadra hufca z uczestnikami również wzięła w nich udział.

Młodzież podziwiała pamiątki historyczne prezentowane przez wolontariuszy i członków TH „Wiktoria”. Na zakończenie wszyscy mogli skosztować wojskowej grochówki, wcześniej zmierzyć się w grze planszowej „Powstaniec”.

Uczestnicy polkowickiego hufca mieli możliwość samodzielnie wykonać wojskowe rogatywki, założyć powstańczą biało—czerwoną opaskę, zaśpiewać pieśni napisane 75 lat temu. Poczuć się przez chwilę tak, jak ich rówieśnicy walczący o wolną Polskę. Zwieńczeniem uroczystości były wzruszające pieśni patriotyczne w wykonaniu Anety Szkudlarek i Marcina Gołdy.

Gospodarzem uroczyści był burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki, który jest zawsze jest otwarty na propozycje młodzieży i z radością zaprosił kadrę hufca i uczestników na oficjalne spotkanie do ratusza. Komendant hufca Maria Bardon przyjęła zaproszenie w imieniu wszystkich uczestników HP Polkowice.

 

Odpalono białe i czerwone race

Hołd bohaterom 1 sierpnia, w 75 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oddali także mieszkańcy Skarżyska (Świętokrzyska WK).  Do obchodów przyłączyła się również kadra i młodzież miejscowego Hufca Pracy.

Delegacja wraz z wychowawcą Justyną Warwas udała się pod pomnik ku czci Harcerzy Poległych za Ojczyznę. Po krótkiej prelekcji na temat wydarzeń, które miały miejsce w 1944 roku, uczestnicy OHP zapalili znicze, a minutą ciszy oddali hołd tym, którzy przelewali krew za ojczyznę. Po południu młodzież wraz z wychowawcą Ireneuszem Kasprzykiem zebrali się przy skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Krasińskiego. W tym miejscu na pięć minut wstrzymano ruch pojazdów, a następnie przy dźwiękach klaksonów odpalono białe i czerwone race. O godzinie 17 zawyły syreny.

Wspomnienia z Estonii

W Warmińsko-Mazurskiej Wojewódzkiej Komendzie OHP odbyło się spotkanie podsumowujące rezultaty projektu wymiany międzynarodowej „Tales for a better Europe” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. W trakcie spotkania młodzież z olsztyńskiego hufca podzieliła się swoimi wspomnieniami z warsztatów teatralnych w Tallinnie.

Gospodarzem wymiany, która odbywała się w dniach od 17 do 24 lipca była Estonia. W ramach  projektu młodzi Polacy wraz z kolegami i koleżankami z Portugalii, Szwecji, Grecji, Włoch i Estonii uczyli się technik teatralnych, pisania scenariuszy i reżyserii, jednocześnie doskonaląc język angielski oraz poznając kulturę i obyczaje innych narodów. W programie znalazły się też zajęcia z kuglarstwa i pacynkarstwa.

Motywem przewodnim i inspiracją dla uczestników wymiany były narodowe bajki i legendy. Podczas pobytu w Tallinnie, młodzież według własnego pomysłu przygotowywała przedstawienia wzbogacone o podkłady muzyczne, rekwizyty i efekty specjalne. Podopieczni Hufca Pracy z Olsztyna zaprezentowali lokalną legendę o Łynie, która niezwykle spodobała się międzynarodowej publiczności.

Legenda po polsku to nic szczególnego, natomiast legenda po angielsku to dopiero wyzwanie. Ale daliśmy radę! Trochę wyobraźni, odrobina bibuły w roli naszej rzeki, drzewo, które przygniotło Jaśka zrobione z papieru, żółte piórka jako cudowny lek dla Jaśka… Zarówno my, jak i publiczność bawiliśmy się świetnie. Trema znikła na początku występu, a spontaniczna reakcja widzów wprawiła nas w jeszcze lepszy humor – mówi Aleksandara, jedna z podopiecznych Hufca Pracy w Olsztynie.

Końcowym efektem i podsumowaniem tygodniowych zmagań było stworzenie pięciu nowych bajek, których wspólnym mianownikiem był Tallinn. W trakcie pobytu organizowano wieczory poświęconych kulturze, tradycji i tańcom poszczególnych państw.

W czasie wolnym od zajęć młodzież zwiedzała stolicę Estonii. Wycieczka była nagrodą za pracę włożoną podczas zajęć prowadzonych w czasie całej wymiany. Projekt był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+.

Drzewo pamięci im. „Konara”

Złożeniem kwiatów pod tablicą pamiątkową i zapaleniem zniczy zainaugurowano obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Zduńskiej Woli. W uroczystości udział wzięła kadra oraz uczestnicy miejscowego Hufca Pracy 5-15.

Uroczystości rozpoczęto pod tablicą upamiętniającą udział zduńskowolan w powstaniu. O godz. 17.00 zawyły syreny. Uczestnicy hufca z kadrą w ciszy i zadumie uczcili pamięć wszystkich walczących.

Następnie uczestnicy uroczystości przeszli na teren I Liceum Ogólnokształcącego, gdzie posadzone zostało drzewo pamięci im. kpt. Władysława Jachowicza ps. „Konar” – zduńskowolanina, który podczas Powstania Warszawskiego dowodził Batalionem „Chrobry I”. Drzewo zasadzili m.in. syn Jachowicza i Jerzy Adamczyk, który był uczestnikiem tych wydarzeń.

Ostatnim punktem uroczystości była wystawa plenerowa zdjęć żołnierzy Batalionu Chrobry I na terenie liceum, którego absolwentem był Władysław Jachowicz. Młodzież z hufca mogła zapoznać się również z prezentacją mundurów, broni i zdjęć z okresu Powstania Warszawskiego. Była to bardzo ciekawa i nietypowa lekcja historii.

Ku wartościom

1 sierpnia kadra Hufca Pracy w Kolnie (Podlaska KW) wraz z uczestnikami oddała hołd bohaterom Powstania Warszawskiego.  Jak co roku w godzinę „W” zawyły syreny, minutą ciszy oddano hołd uczestnikom wydarzeń sprzed 75 lat.

Pochód sztandarów oraz delegacji służbowych władz samorządowych, szkół, instytucji oraz mieszkańców Kolna wyruszył spod miejscowego Domu Kultury na cmentarz. W uroczystości, poza reprezentacją Ochotniczych Hufców Pracy, udział wzięli ułani ze Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. Podlaskiej Brygady Kawalerii w Kolnie, którzy byli organizatorami uroczystości, Stowarzyszenie sportowo – jeździeckie im. 10 pułku ułanów litewskich, Związek Piłsudczyków RP Towarzystwa Przyjaciół Józefa Piłsudskiego, Związek Oficerów Rezerwy RP im. Józefa Piłsudskiego, przedstawiciele  Wojska Obrony Terytorialnej w Łomży, przedstawiciele Nadleśnictwa Nowogród, cykliści z powiatu kolneńskiego,  harcerze oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy.

Uroczystość uświetniła swoja obecnością siostra ,,Żołnierza Wyklętego” sierżanta Kazimierza Lenkiewicza (pseudonim ,,Warmiak”). Po przybyciu na cmentarz w Kolnie proboszcz parafii św. Anny Stanisław Uradziński rozpoczął uroczystość modlitwą w intencji poległych. Następnie głos zabrał sekretarz miasta Kolno Mirosław Bajorek. Dźwięk trąbki przypomniał o poległych bohaterach walczącej Warszawy. Oddając im hołd i cześć, złożono biało-czerwone kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem.

 

Pamięć i obecność

1 sierpnia młodzież ze stołecznych jednostek opiekuńczo – wychowawczych OHP wzięła udział w uroczystościach upamiętniających 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Podopieczni hufców spełnili marzenie Stanisława Majewskiego, który rok temu zwierzył się, że chciałby, aby w dzień wybuchu Powstania Warszawskiego pamiętano o jego kompanach z Batalionu AK Zaremba-Piorun.

1 sierpnia na Skwer Pamięci Batalionu AK “Zaremba-Piorun” przyszło wielu warszawiaków w tym podopieczni OHP. Później młodzież, punktualnie o godzinie 17:00 na Placu Zamkowym, wspólnie z mieszkańcami stolicy utworzyła kotwicę-znak Polski Walczącej. W trakcie uroczystości zapalono znicze, przywołując wartości, takie jak patriotyzm, odpowiedzialność za kraj, prawość i braterstwo, za które powstańcy umierali.

Uczestnicy wydarzenia wsłuchiwali się w słowa okolicznościowych przemówień. Uświadamiali sobie, jak wielki musiał być społeczny odzew wezwania do walki, skoro na wieść o wybuchu powstania, w ciągu kilku godzin, cała Warszawa była obwieszona biało-czerwonymi flagami, z głośników płynęły dźwięki pieśni patriotycznych, a ulice pokryły się siecią barykad.

– 1 sierpnia, to dla nas ważna data, to moment, w którym wszyscy są w stanie zrobić coś razem.  Każdego roku o godzinie „W” zatrzymujemy się w zadumie – mierząc się z naszą, niejednokrotnie bolesną historią, oddając hołd Bohaterom tamtych dni  – mówili podopieczni Hufca Pracy 7-6 w Warszawie.

Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego stała się też inspiracją dla artystycznych poszukiwań młodzieży i próbą wyrażenia emocji. Najlepszym tego dowodem stała się – wykonana z gliny ceramicznej – replika pomnika Małego Powstańca – symbolu udziału dzieci i młodzieży w powstaniu.

 

– Pamiętamy i pamiętać będziemy, to nasz skromny hołd dla pokolenia Kolumbów – komentowała młodzież.