Mikołajkowe targi pracy

Tarnowskie Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP (Małopolska WK) zorganizowało 3 grudnia mikołajkową edycję Targów Pracy, w których wzięli udział przedstawiciele instytucji wspierających młodzież w podjęciu zatrudnienia.

Uroczystego otwarcia dokonał dyrektor Centrum Adam Potempa wraz z kierownikiem Zespołu Zamiejscowego w Tarnowie WUP w Krakowie Janem Hućko.

Na zaproszenie Młodzieżowego Biura Pracy przybyli pracodawcy z ofertami pracy m.in. na stanowiska: telefonicznego doradcy klienta, magazyniera, sprzedawcy, dystrybutora ulotek, pracownika produkcji spożywczej, operatora urządzeń pakujących, pracownika obsługi restauracji czy konsultantki kosmetycznej.

Odwiedzający Targi mogli zapoznać się z szeroką ofertą prezentowaną przez wystawców oraz mieli szansę osobistej rozmowy z pracownikami poszczególnych firm.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Młodzieżowego Biura Pracy, gdzie pośrednicy pracy prezentowali oferty pozyskane od pracodawców, którzy nie mogli osobiście uczestniczyć w wydarzeniu. Doradcy zawodowi udzielali zainteresowanej młodzieży informacji o tym, jak zaplanować przebieg kariery zawodowej oraz oferowali materiały informacyjne nt. rynku pracy i promujące działalność CEiPM w Tarnowie.

Turniej siatkówki

W Zespole Szkół Budowlanych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Lublinie odbył się 2 grudnia Wojewódzki Turniej Kresowy Piłki Siatkowej Młodzieży OHP.

Turniejowi przyświecały następujące cele: upowszechnienie wśród młodzieży OHP podstawowych obszarów kultury fizycznej, promowanie zdrowego współzawodnictwa sportowego i współpracy w grupie, a także poszerzenie wiedzy historycznej na temat kulturotwórczej roli Kresów Wschodnich i upowszechnienie informacji na temat działań na cmentarzach polskich na Ukrainie. Zamiarem organizatorów było również propagowanie wśród uczestników OHP szlachetnej akcji opiekowania się i przywracania „do życia” kresowych cmentarzy, co przekłada się na kształtowanie postaw patriotycznych młodego pokolenia.

W zawodach wzięło udział sześć siedmioosobowych drużyn z Hufców Pracy w Lublinie (drużyna Zespołu Szkół Budowlanych i drużyna Zespołu Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości), Puławach i Chełmie oraz Ośrodków Szkolenia i Wychowania OHP w Radzyniu Podlaskim i Zamościu.

Po zaciekłej sportowej rywalizacji wg zasad fair play turniej siatkarski wygrali uczniowie lubelskiego Zespołu Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości. Drugie miejsce zajęli uczniowie z Zespołu Szkół Budowlanych również z Lublina, trzecie miejsce przypadło zaś zespołowi z OSiW w Radzyniu Podlaskim. Najlepszym zawodnikiem turnieju okazał się Bartłomiej Banaszek z HP w Lublinie.

Nagrody, okolicznościowe medale oraz dyplomy dla uczestników turnieju wręczył zastępca Wojewódzkiego Komendanta OHP Przemysław Jaśkiewicz.

 

„Pierniczki dla hospicjum”

To nazwa kwesty charytatywnej, która 1 grudnia już po raz kolejny odbyła się przy krośnieńskich kościołach. Tradycyjnie, jak każdego roku, uczestnicy 9-10 Hufca Pracy (Podkarpacka WK) uczęszczający do krośnieńskiego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 2 wraz z wychowawcami włączyli się do zbiórki pieniędzy na rzecz miejscowego Hospicjum dla dorosłych.

Zadania były podzielone, a przygotowania do akcji rozpoczęły się już w połowie listopada. Młodzież, nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu piekli, zdobili oraz pakowali pierniczki. Akcję wsparli także piekarze i cukiernicy zrzeszeni w Cechu Rzemiosł Różnych w Krośnie. Kolorowe słodkości otrzymał każdy, kto ofiarował na rzecz potrzebujących osób w krośnieńskim Hospicjum przysłowiowy grosik.

Dochód z kwesty zostanie przeznaczony na bieżące potrzeby osób przewlekle oraz nieuleczalnie chorych znajdujących się pod opieką Hospicjum.

„Ognik” na ćwiczeniach

Drużyna pożarnicza „Ognik” z Małopolskiej Wojewódzkiej Komendy OHP wzięła udział w zajęciach szkoleniowych, które odbyły się w dniach 29-30 listopada w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Nowym Sączu.

Po zakwaterowaniu zorganizowano krótką odprawę, na której przedstawiono uczestnikom program szkoleń. Następnie młodzież chętnie sprawdziła swoją sprawność na ściance wspinaczkowej w hali Boulder Zone. Po tej aktywności fizycznej instruktor ze Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej przeprowadził zajęcia aktualizujące wiedzę na temat pierwszej pomocy. Wieczorem zaś urządzono podchody na strzelnicy laserowej.

Następny dzień zaczął się od gimnastyki rozruchowej, po której uczestnicy odbyli ćwiczenia praktyczne na torze przeszkód. Wzięli również udział
w zawodach ratowniczych, prowadzonych przez kadrę Szkoły Aspirantów PSP.

Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni za aktywną postawę. Młodzi strażacy angażowali się w szkolenie, po którym z pogłębioną wiedzą i specjalistycznymi umiejętnościami skuteczniej będą mogli włączać się w działalność swoich macierzystych jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej.

Aktywnie w Świnoujściu

Przedstawiciele Młodzieży Aktywnej z Zachodniopomorskiej i Wielkopolskiej WK oraz z Centrum Kształcenia i Wychowania w Pleszewie wzięli udział w Regionalnym Spotkaniu Młodzieży Aktywnej, które odbyło się 27-29 listopada w Regionalnym Ośrodku Szkolenia Zawodowego Młodzieży w Świnoujściu.

Pierwszego dnia młodzież uczestniczyła w warsztatach z pierwszej pomocy, które zostały przeprowadzone przez przedstawicieli Gryfińskiego Stowarzyszenia Ratowniczego. Następnie cała grupa udała się do kręgielni.

W programie spotkania znalazło się również zwiedzanie Świnoujścia. Uczestnicy wybrali się m.in. na Fort Anioła, wysłuchali jego historii oraz weszli na wieżę widokową. Podczas warsztatów kulinarnych samodzielnie przygotowali pizzę. Skorzystali również z atrakcji oferowanych przez miejscowy aquapark. Dzień zakończył się wspólną kolacją, w trakcie której wymieniono informacje na temat realizowanych w poszczególnych jednostkach OHP projektów i inicjatyw.

Spotkania Młodzieży Aktywnej to dobra okazja do wymiany dobrych praktyk, doświadczeń i pomysłów, a także do zawarcia nowych znajomości i integracji uczestników.

„I ty możesz zostać Masterchefem”

To nazwa konkursu kulinarnego zorganizowanego po raz siódmy przez Łódzką Wojewódzką Komendę OHP wraz z łódzkim 5-11 Hufcem Pracy i Młodzieżowym Centrum Kariery w Bełchatowie, który odbył 27 listopada 2019 r.

Do konkursu odbywającego się w bełchatowskim Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych przystąpiło dziesięć dwuosobowych drużyn z pierwszej, drugiej i trzeciej klasy technikum żywienia i usług gastronomicznych oraz drugiej klasy szkoły branżowej I stopnia. Uczniowie mieli za zadanie w ciągu trzech godzin ugotować danie główne według autorskiego pomysłu.

Komisja oceniała potrawy według następujących kryteriów: organizacja stanowiska pracy, stosowanie przepisów BHP, poprawność procesu produkcji potraw pod względem technologicznym, estetyka podania, smak.

Zawodnicy przygotowali dania na wysokim poziomie. Po długich obradach komisja postanowiła przyznać pierwsze miejsce Natalii Krawczyk oraz Karolinie Kłysik za przygotowanie udka z kaczki w sosie pomarańczowym z piure dyniowym w towarzystwie sałatki z pestkami granatu. Drugie miejsce przyznano Kindze Samborskiej oraz Katarzynie Cieslak za tartę mięsno-warzywną. Oliwia Jaworska i Filip Domonikowski otrzymali trzecią lokatę za zrazy w sosie borowikowym z piure z pieczonej dyni piżmowej z modrą kapustą.

Honorowy patronat nad konkursem zorganizowanym w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości objął Starosta Powiatu Bełchatowskiego.

   

 

 

Andrzejkowe karaoke

Tradycyjnie już z końcem listopada w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie (Podlaska WK) odbył się Wojewódzki Konkurs Andrzejkowe Karaoke. W jego tegorocznej edycji wystąpiło 16 wokalistów z ośmiu jednostek opiekuńczo-wychowawczych OHP na Podlasiu.

Rywalizowali oni ze sobą w dwóch etapach. Pierwszy polegał na zaprezentowaniu uprzednio przygotowanego utworu, w drugim śpiewano piosenki wylosowane podczas konkursu. Tegorocznym motywem przewodnim były, podobnie jak w latach poprzednich, rytmy popularnych polskich piosenek.

W skład komisji oceniającej wykonawców weszli wychowawcy, wspierała ich absolwentka Hufca Pracy w Białymstoku – Natalia Sidorczuk. Po raz pierwszy regulamin konkursu przewidywał również kategorię dla wychowawców. Ich występy oceniała z kolei śpiewająca w konkursie młodzież.

Jury pierwsze miejsce przyznało Klaudii Dudzie z Hufca Pracy w Kolnie. Drugie miejsce zajął Karol Wnorowski z Hufca Pracy w Zambrowie, a trzecie – Klaudia Faustyna Orzechowska, również z zambrowskiego hufca. Spośród wychowawców, najwięcej głosów zdobyła Agnieszka Duda z Hufca Pracy w Kolnie.

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz pamiątkowe medale, laureaci dodatkowo okolicznościowe puchary, a nagrodzony wychowawca statuetkę.

  

„Creative beading”

To nazwa projektu zainicjowanego przez grupę „Dream Team” działającą przy Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Mrągowie (Warmińsko-Mazurska WK), współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Erasmus+ Młodzież, a którego celem było wymiana umiejętności i doświadczeń w zakresie sztuki rękodzielniczej.

Młodzież z Rumunii, Słowacji i Polski przez tydzień poznawała tajniki rękodzielnictwa, w szczególności techniki wykonywania biżuterii, takie jak makrama (kumihimo), decoupage, filcowanie, z użyciem koralików TOHO oraz siatki jubilerskiej. Motywem przewodnim i inspiracją dla tworzonej biżuterii były lokalne, regionalne oraz narodowe symbole i wzory, a także charakterystyczne dla danego kraju kolory.

27 listopada odbyło się spotkanie upowszechniające rezultaty projektu, w którym wzięli udział uczestnicy OSiW OHP w Mrągowie oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Rusi/Filia w Bartągu. Zorganizowano wystawę wykonanych podczas projektu naszyjników, kolczyków, bransoletek, broszek i pierścionków. Następnie uczniowie wzięli udział w warsztatach tworzenia biżuterii.

Zajęcia rozbudziły wyobraźnię małych artystów, rozwinęły zdolności manualne, pozwoliły poznać nowe techniki, a także były okazją do odkrycia w sobie pasji i talentów. Spotkanie stanowiło również zachętę do udziału w inicjatywach doskonalących umiejętności.

 

 

 

 

Mistrzostwa strzeleckie

W Regionalnych Mistrzostwach OHP w Strzelaniu z Broni Pneumatycznej i Rzucie Lotką, które odbyły się 26 listopada w Krotoszynie na strzelnicy Ligi Obrony Kraju, wzięło udział 18 uczestników z wielkopolskich jednostek OHP. Organizatorem przedsięwzięcia był krotoszyński Hufiec Pracy.

Celem zawodów była popularyzacja aktywnych form spędzania czasu wolnego, sportowego trybu życia, a także integracja uczestników, którzy na zawody przybyli z hufców pracy w Krotoszynie, Ostrzeszowie, Ostrowie Wielkopolskim, Kaliszu oraz ze szkół w Krotoszynie, Kobylinie i Zdunach.

W rywalizacji drużynowej brały udział trzyosobowe zespoły składające się z opiekuna, uczestnika i uczestniczki. O łącznym wyniku decydował zsumowany rezultat całej trójki w strzelaniu z karabinka (młodzież) i pistoletu (opiekunowie) oraz rzucie lotką.

W strzelaniu z karabinka i pistoletu najpierw oddawano 5 strzałów próbnych, następnie 10 punktowanych. W rzucie lotką każdy oddawał 13 rzutów, z których 10 najlepszych było liczonych. Zawody sędziowało troje członków Ligi Obrony Kraju z Krotoszyna.

W klasyfikacji drużynowej najlepiej wypadli zawodnicy z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 3 w Krotoszynie, zdobywając łącznie 243 punkty. Za nimi uplasowali się przedstawiciele Branżowej Szkoły I Stopnia w Kobylinie z sumą 239 punktów oraz reprezentacja krotoszyńskiego hufca z wynikiem 203 punkty.

Indywidualnie zwyciężył Łukasz Kot z Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Krotoszynie, zdobywając 93 punkty. Najlepszą zawodniczką została Jowita Ptak z Branżowej Szkoły I Stopnia „Fachowiec” w Krotoszynie, która uzyskała 51 punktów. Najlepszym opiekunem okazał się Mirosław Flak z Branżowej Szkoły I Stopnia w Kobylinie (122 pkt.).

Zwycięskie zespoły otrzymały puchary, medale oraz nagrody ufundowane przez Wielkopolską WK OHP. Nie zabrakło też nagród w klasyfikacji indywidualnej, a także dyplomów i pucharów dla pozostałych drużyn.

  

„Razem bezpieczniej”

To nazwa rejonowego Konkursu Wiedzy o Policji zorganizowanego przez Dolnośląską WK OHP oraz Komendę Wojewódzką Policji we Wrocławiu, którego XXI finał odbył 26 listopada.

Wzięły w nim udział reprezentacje Hufców Pracy z Dzierżoniowa, Wałbrzycha, Bielawy, Ziębic, Nowej Rudy, Świdnicy oraz Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Ząbkowicach Śląskich. Wśród obecnych byli także zastępca Wojewódzkiego Komendanta OHP Gabriela Szafarowska oraz zastępca Komendanta Powiatowego Policji podinsp. Adam Jacek Pilch.

Pierwsza część konkursu polegała na rozwiązaniu 20 pytań testowych dotyczących wiedzy o Policji, procedur postepowania z nieletnimi, prewencji kryminalnej oraz przemocy. W drugiej zaś uczestnicy musieli wykazać się spostrzegawczością, kreatywnością oraz umiejętnościami integracyjnymi, przygotowując ulotkę o bezpieczeństwie seniorów.

W czasie gdy jury podliczało punkty, młodzież spotkała się z przewodnikiem miejskim, który opowiedział o Świdnicy.

Ostatecznie puchar Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu za zajęcie pierwszego miejsca otrzymała drużyna nr 1 z HP w Świdnicy, puchar Komendanta DWK OHP we Wrocławiu za zajęcie II miejsca wywalczyła reprezentacja HP z Ziębic, natomiast puchar Komendanta Miejskiego Policji i III miejsca przypadło uczestnikom HP z Dzierżoniowa.