Z życzeniami u seniorów

Podopieczni 6-24 Hufca Pracy w Dąbrowie Tarnowskiej (Małopolska WK) odwiedzili 21 stycznia pensjonariuszy miejscowego Dziennego Domu Senior Plus, by złożyć życzenia i zaprezentować krótki montaż słowno-muzyczny przygotowany z okazji Dnia Babci i Dziadka.

Do spotkania z seniorami młodzież przygotowywała się podczas zajęć koła artystycznego. Uczestnicy wykonali okolicznościowe upominki oraz opracowali scenariusz uroczystości. Inicjatywę wsparli także wychowankowie, kształcący się w zawodzie cukiernika, którzy podczas zajęć praktycznej nauki zawodu upiekli dla seniorów kruche ciasteczka.

Program artystyczny i życzenia wywołały uśmiech i wzruszenie na twarzach podopiecznych Dziennego Domu Senior Plus. Przy ciepłej herbacie i słodkościach dwa pokolenia toczyły ze sobą miłe rozmowy. To kolejna inicjatywa, dzięki której młodzież i starsi mają okazję do międzypokoleniowego dialogu i wzajemnego uczenia się od siebie.

  

„Młodzież z sercem”

Pod takim hasłem w dniach 17-19 stycznia w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie odbyło się drugie spotkanie Wojewódzkiej Rady Młodzieży. Wzięli w nim udział przedstawiciele samorządów młodzieżowych z jednostek opiekuńczo-wychowawczych Podlaskiej WK OHP wraz z opiekunami.

Podczas spotkania uczestnicy wsparli akcję fundacji „Serce od serca” skierowaną do kobiet po mastektomii. Wspólnie z Anną Łukaszuk – instruktorem nauki zawodu krawiec przygotowali 25 poduszek, które zostaną przekazane do Białostockiego Centrum Onkologii. Poduszki łagodzą ból po nacięciu chirurgicznym, chronią przed przypadkowymi uderzeniami, pomagają w łagodzeniu obrzęku i zmniejszają napięcie barku. Pomagają one pacjentkom w odzyskaniu sił po operacji.

Młodzież włączyła się również w akcję fundacji „Gdy liczy się czas” pn. „Wylosuj Anioła”, skierowaną do dzieci z oddziałów onkologicznych, wykonując 25 wyklejanych aniołów z życzeniami powrotu do zdrowia.

Kolejne przedsięwzięcie to napisanie tekstu piosenki motywacyjnej – „Rap Challenge”. W tym zadaniu wsparł uczestników raper, absolwent OHP z Hufca Pracy w Białymstoku – Krystian Kamil Popławski, znany pod pseudonimem „Pesel”, który w 2020 r. wydaje swoją pierwszą solową płytę. Finalnie udało się napisać piosenkę, której refren brzmi: „Siła jest w ludziach – siła jest w nas, nie liczy się nic – nie liczy się czas!”.

Program spotkania obfitował również w warsztaty z podstaw boksu, zabawy integracyjne, wyjazd do Pokoju Zagadek w Białymstoku oraz wieczorną dyskotekę.

Stworzyli nowe gry

Radość z poznawania nowych ludzi, uczenia się od siebie, wspólnej pracy i zabawy. Tak krótko podsumować można atmosferę wymiany międzynarodowej „Fabryka gier”, która odbyła się w dniach 10-18 stycznia w Olsztynie. W projekt zaangażowała się młodzież z pięciu krajów – Estonii, Włoch, Litwy, Rumunii, a także Polski, którą reprezentowali uczestnicy elbląskiego Hufca Pracy (Warmińsko-Mazurska WK), działający w grupie pn. „Helping Hands”.

Głównym celem projektu była integracja i poznawanie innych kultur oraz szukanie alternatywnych metod spędzania czasu wolnego. Przez kilka dni uczestnicy projektu grali w tradycyjne gry, znane ich dziadkom i rodzicom. Stanowiły one inspirację do stworzenia własnych, oryginalnych zabaw.

W efekcie powstało pięć nowych gier: „Łowca”, „Wiedźmin”, „Wytrenuj swoje ciało”, „Palec śmierci” i „Nie dotkniesz mnie”. Nowe gry zostały zaprezentowane dzieciom z Przedszkola Miejskiego nr 20 w Olsztynie oraz uczniom Szkoły Podstawowej w Rusi. Zasady nowo powstałych gier znajdą się na ulotkach, które zostaną rozpowszechnione w jednostkach OHP w regionie oraz krajach partnerskich.

Spotkanie przedszkolaków i uczniów z zagranicznymi gośćmi było nie tylko dobrą okazją do wspólnej zabawy, ale także do zdobycia wiedzy na temat innych krajów Unii Europejskiej.

W trakcie pobytu zagranicznych gości w Polsce, odbył się również wieczór międzynarodowy, podczas którego uczestnicy zgłębiali wiedzę na temat innych krajów, ich kultury, tradycji i tańców narodowych. Istotnym elementem projektu było też zwiedzanie Olsztyna.

Projekt „Fabryka gier” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+.

  

Zima z OHP w Słupsku

Młodzież ze słupskiego Hufca Pracy (Pomorska WK) spędza ferie w sposób aktywny, korzystając z bogatego i różnorodnego programu przygotowanego przez kadrę OHP.

„Śladami słupskich malowideł ściennych” – pod taką nazwą odbył się spacer po mieście, podczas którego młodzież oglądała miejskie murale nawiązujące do historii i życia miasta. Malowidło Irka Justowicza przy ul. Starzyńskiego przedstawia miejską ulicę tętniącą życiem z elementami charakterystycznej słupskiej architektury oraz ważnych dla miasta postaci, w tym Heinricha von Stephana, Jerzego Waldorffa oraz znaną wśród miejscowych czarownicę Trinę Papisten. W przejściu między ul. Nowobramską i ul. Bema młodzież obejrzała mural przedstawiający lalki ze znajdującego się w pobliżu Państwowego Teatru Lalek „Tęcza”.

Z kolei przy ul. Bema obok Starego Rynku podziwiać można dzieło miejscowych artystów Igora Salaty i Wojciecha Stefańca, którego przewodnim tematem jest muzyka. Przy przejściu podziemnym pod ul. Anny Łajming wyeksponowane jest natomiast malowidło przedstawiające słupskiego malarza Otto Freundlicha.

W Izbie Historii Kolei na Pomorzu Środkowym uczestnicy spotkali się z pasjonatami kolei i jednocześnie założycielami tego muzeum, którzy opowiedzieli wiele ciekawych historii na temat rekwizytów kolejowych sprzed lat, takich jak: lampy kolejowe, czapki maszynistów, odznaczenia, liczne dokumenty oraz zdjęcia, części dawnych semaforów, pociągowa czarna skrzynka, stara cegła z parowozowni, drewniaki dla maszynistów, rozkłady jazdy.

Podczas ferii nie zabrakło też wyprawy szlakiem Słupskiego Niedźwiadka Szczęścia, symbolu miasta, które wedle legendy przynosi szczęście. Od czerwca 2017 roku odlewy niedźwiadków znajdują się w różnych częściach miasta, a odnaleźć je można posługując się specjalnymi mapkami ze Słupskimi Niedźwiadkami Szczęścia.

Wykorzystując ładną pogodę w pierwszym tygodniu ferii, młodzież wybrała się także na spacer „Szlakiem Słupskich Tramwajów”. Wyjście do kina również spotkało się z zadowoleniem uczestników.

Oferta ferii została ułożona w taki sposób, by uczestnicy słupskiego hufca mogli aktywnie odpocząć, zintegrować się oraz wyrobić umiejętność właściwej organizacji czasu wolnego.

  

Ferie na Podkarpaciu

Ferie zimowe to czas wypoczynku i wytchnienia od szkolnych obowiązków, który uczestnicy podkarpackich jednostek chętnie wykorzystują na różnorodne aktywności zorganizowane przez Ochotnicze Hufce Pracy na terenie województwa.

Młodzież z jarosławskiego hufca wzięła udział w zajęciach sportowo-rekreacyjnych oraz przedsięwzięciach kulturalnych. Wybrali się m.in. do tamtejszej Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Aleksandra Fredry – jednej z nowocześniejszych placówek tego typu na Podkarpaciu, która oprócz księgozbiorów książkowych wyposażona jest w Centrum Multimedialne oraz strefę gier i nauki.

Z kolei uczestnicy 9-10 Hufca Pracy w Krośnie skorzystali z wielu atrakcyjnych form wypoczynku: doskonalili umiejętności łyżwiarskie na lodowisku oraz odwiedzili kręgielnię. W programie zajęć uwzględniono również możliwość nadrobienia zaległości w nauce. Odbyły się zajęcia wyrównawcze (grupowe i indywidualne) z matematyki, języka angielskiego i poszczególnych przedmiotów zawodowych.

W czasie ferii kadra spotkała się także z absolwentami hufca. Wspólnie wspominano lata spędzone w OHP, a byli uczestnicy chętnie opowiadali o swoich planach zawodowych i osobistych. Wychowawcy zaprosili absolwentów do udziału w kursach i szkoleniach organizowanych przez OHP.

Natomiast uczestnicy dębickiego Hufca Pracy skorzystali z programu rynku pracy „Autoprezentacja drogą do sukcesu na dzisiejszym rynku pracy”, którego celem było nabycie umiejętności skutecznej autoprezentacji. Doradca zawodowy miejscowego Młodzieżowego Centrum Kariery przybliżył uczestnikom informacje na temat istoty pierwszego wrażenia, zalet i wad komunikacji werbalnej oraz pozawerbalnej. Przedstawił także najważniejsze sytuacje, w których kluczową rolę odgrywa autoprezentacja. Drugiego dnia omówiono znaczenie wyglądu zewnętrznego, jako istotnego elementu rozmowy kwalifikacyjnej.

Na zakończenie młodzież uczestniczyła w praktycznych zajęciach ze stylizacji paznokci, podczas których poznała zasady właściwej pielęgnacji dłoni. Zaprezentowano również podstawowe sposoby stylizacji paznokci.

Przygotowani do projektu

W gorlickim Hufcu Pracy (Małopolska WK) odbyła się w dniach 15-16 stycznia wizyta przygotowawcza do projektu „Kuchnia Talentów”, realizowanego w ramach programu Erasmus+.

W spotkaniu uczestniczyli koordynator projektu Piotr Dziedzina oraz przedstawiciele organizacji partnerskich z Rosji – Olga Sołowjowa (Kaliningrad State Technical University) oraz Czech – Pavel Zdrahal (Asociace Stredoskolskych Klubu Ceske Republiky). Delegacje podzieliły się zadaniami, omówiły sprawy organizacyjne, a także główne założenia projektu. Spotkały się także z Burmistrzem Gorlic, zwiedziły m.in. wieżę ratuszową oraz zabytkowe punkty miasta.

Wymiana młodzieży odbędzie się w dniach 24 lutego – 1 marca 2020 r. na terenie Wysowej, Gorlic i okolic. W projekcie weźmie udział 28 uczestników i 4 opiekunów, a głównym jego założeniem będzie promowanie narodowej sztuki kulinarnej, rozwój umiejętności kulinarnych młodzieży oraz pogłębienie wiedzy na temat regionalnych potraw i zwyczajów.

Przedsięwzięcie ma również na celu zachęcenie młodych kucharzy do propagowania różnorodności kuchni narodowej i wprowadzania jej do codziennego menu. W trakcie wymiany międzynarodowej młodzież poszerzy swoje umiejętności kulinarne, a także wymieni się przepisami na tradycyjne dania z ojczystych krajów.

 

Na wybiegu

Elegancja nie ma metryki, a o swój wygląd można zadbać w każdym wieku. Przekonali się o tym mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej „Niezapominajka” za sprawą projektu „Elbląskie metamorfozy”, realizowanego w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności, którego wnioskodawcą byli uczestnicy grupy Helping Hands z elbląskiego Hufca Pracy (Warmińsko-Mazurska WK).

Celem projektu było uwrażliwienie młodych ludzi na potrzeby innych oraz zaznaczenie, że dzielić się można nie tylko dobrami materialnymi czy pieniędzmi, ale przede wszystkim własnym czasem i umiejętnościami.

Podsumowaniem trwającego od września ub. r. projektu był pokaz mody, na którym zaprezentowano stylizacje rodem z drugiej dekady XX wieku. Bogato zdobione sukienki, wyraziste makijaże i stylowe fryzury wykonane przez młodzież z hufca, opaski z piórami, cygaretki w dłoniach oraz meloniki pozwoliły seniorom na podróż w czasie. Swobodna atmosfera i liczne brawa sprawiły, że pensjonariusze poczuli się jak na prawdziwym wybiegu, świetnie się przy tym bawiąc.

– Młodzi ludzie systematycznie odwiedzali Dom Pomocy Społecznej „Niezapominajka” oraz Dom Dziecka w Elblągu, dzieląc się nie tylko tym co potrafią najlepiej w zakresie usług fryzjerskich, ale także empatią, zrozumieniem, cierpliwością i uśmiechem. Co ważne doskonalili przy tym swoje umiejętności. Zadziwiająca i jakże naturalna była też płaszczyzna porozumienia między młodzieżą a pensjonariuszami. Sposoby dbania o urodę są tematem zawsze na topie, niezależnie od wieku – mówi Dorota Perlejewska, koordynatorka projektu i wychowawczyni w elbląskim Hufcu Pracy.

Młodzież bardzo zżyła się z seniorami i mimo, że projekt dobiegł końca, zapowiedziała kolejne odwiedziny w Domu Pomocy Społecznej, by nadal dbać o ich wygląd i samopoczucie.

Zdjęcia wykonane podczas pokazu mody zostaną wykorzystane do zorganizowania wystawy w miejscowym kinie Światowid i Urzędzie Miasta.

Wyróżnienie w przeglądzie

Uczestnik Hufca Pracy w Zambrowie (Podlaska WK) Karol Wnorowski został wyróżniony w IV Powiatowym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek odbywającym się pod patronatem Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Rozwoju i Edukacji Rozwoju i Edukacji Osób Niepełnosprawnych „Naprzeciw”.

Przegląd odbył się 15 stycznia w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Świętego Jana Pawła II w Długoborzu. Gościem specjalnym, a równocześnie przewodniczącym komisji był Waldemar Bączyk, który uczy śpiewu w Studium Wokalno-Aktorskim im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.

Na scenie zaprezentowało się 23 wokalistów, którzy rywalizowali w kilku kategoriach: rodzina, przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych klas I-III oraz IV-VIII, szkoły ponadpodstawowe i dorośli, a także o uczniowie o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

Za wykonanie pastorałki pt. „Noel” Karol Wnorowski otrzymał wyróżnienie w kategorii szkoły ponadpodstawowe i dorośli. Warto przypomnieć, że zdobył on również drugie miejsce w odbywającym się w listopadzie 2019 r. Wojewódzkim konkursie „Andrzejkowe karaoke”. Ponadto wspólnie z koleżanką z hufca Klaudią Orzechowską zostali wyróżnieni podczas XX Festiwalu Piosenki Świątecznej pt. „Niech gwiazdka cały rok trwa” organizowanym przez zambrowski MOK w grudniu 2019 r.

 

Foto: zambrowiacy.pl

W Bratysławie

Pracownicy Zachodniopomorskiej Wojewódzkiej Komendy OHP w Szczecinie wraz z przedstawicielami z Ukrainy, Grecji, Belgii, Węgier, Turcji, Finlandii oraz Słowacji uczestniczyli w dniach 7-14 stycznia w międzynarodowej wymianie, w ramach programu Erasmus+, pn. „How to stop infodeformation in youth”.

Przedsięwzięcie adresowane było do pracującej z młodzieżą kadry, a dotyczyło metod dezinformacji w środkach masowego przekazu oraz sposobów obrony przed manipulacją w mediach. Podczas spotkania poruszono wiele aspektów tego zjawiska i ukazano odmienne zwyczaje kulturowe w każdym państwie.

Dzięki zróżnicowanej formie zajęć (praca w grupach mieszanych, praca indywidualna) uczestnicy mogli lepiej poznać oraz zrozumieć motywacje i cel spotkania, a także wymienić opinie i poglądy na tematy, których dotyczyło przedsięwzięcie.

W ramach wieczorów narodowych, grupy przedstawiały prezentacje multimedialne zawierające m.in. znane i popularne w danym kraju utwory muzyczne. Prezentowano również narodowe specjały kulinarne.

Organizatorem projektu było słowackie stowarzyszenie „Youth for equality”. Wnioski z wyjazdu przyczynią się do podniesienia jakości pracy z młodzieżą.

Aktywni w Szamocinie

W Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Szamocinie (Wielkopolska WK) odbyło się 14 stycznia spotkanie Rady Młodzieży oraz Klubu Aktywnych, podczas którego podsumowano dotychczasowe działania.

Młodzież między innymi wykonała świąteczne kartki dla chorej Natalki, zadbała o zapomniane groby i stare cmentarze, a podczas okresu grzewczego chłopcy pomagali w noszeniu opału osobom potrzebującym pomocy.

Ponadto w minionym roku po raz kolejny uczestnicy wysłali kartki do Powstańców Warszawskich w ramach akcji „BohaterON – włącz historię”. Miłym zaskoczeniem była korespondencja zwrotna z Australii od jednego z walczących – Stanisława Longina Mackiewicza ps. Żak (ur. 1924 r.), który walczył w V Obwodzie Mokotów Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej. Mężczyzna był zatrudniony w Biurze Inżynieryjno-Budowalnym. Trafił do niewoli niemieckiej, był jeńcem Stalagu 344 Lamsdorf. Po wyzwoleniu służył w II Korpusie Armii Krajowej we Włoszech, następnie wyemigrował do Australii, skąd nadszedł następujący list:

Szanowne Grono, kochana młodzieży dziękuję za pamięć. Kochajcie Ojczyznę jak Matkę rodzoną. Pamiętajcie, to Wy przyszłością Narodu.

Członkowie Klubu Aktywnych mają jeszcze wiele pomysłów do zrealizowania. Jeden z nich to wykonanie stu kotylionów na setną rocznicę wyzwolenia Szamocina.