W obiektywie OHP

Młodzież z jednostek Warmińsko-Mazurskiej WK OHP rozwijała swoje zainteresowania, talenty i pasje, podczas warsztatów fotograficznych odbywających się w dniach od 8 do 15 lutego br. na Sardynii w Cagliari.

W ramach projektu pn. „Catch the moment. Wide angle of diversity” (program Erasmus+) uczestnicy OHP wraz z kolegami i koleżankami z Macedonii, Hiszpanii, Portugalii, Turcji i Włoch zdobywali nowe doświadczenia w dziedzinie fotografii i obróbki zdjęć, jednocześnie doskonaląc język angielski oraz poznając kulturę i obyczaje innych narodów.

Młodzi ludzie postanowili wykorzystać swoją wspólną pasję, jaką jest fotografia do zainicjowania dyskusji na temat różnorodności kulturowej i jej rozumienia w odmiennych sytuacjach społecznych. Zajęciom mającym na celu wzbudzenie w uczestnikach refleksji nad ich własną tożsamością narodową, towarzyszyły warsztaty fotograficzne, podczas których młodzież mogła doskonalić swoje umiejętności pracy z aparatem. Ważnymi punktami programu były także zajęcia terenowe.

  

W trakcie pobytu nie zabrakło również wieczoru narodowego poświęconego kulturze, tradycji i tańcom narodowym poszczególnych państw. Dodatkowo młodzież miała czas na relaks. Nagrodą za pracę włożoną podczas zajęć prowadzonych w czasie całej wymiany była wycieczka do Portoscuso – starego miasteczka rybackiego. Mieszkańcy pokazali młodym ludziom najważniejsze miejsca miasteczka. Główną atrakcją była wieża widokowa, z której można było podziwiać plażę i architekturę Portoscuso.

Końcowym efektem i podsumowaniem tygodniowych zmagań była wystawa fotografii.

Zainteresowanie młodzieży fotografią było głównym narzędziem rozwijania kompetencji międzykulturowych oraz zachęcenia do angażowania się w inicjatywy promujące tolerancję i szacunek wobec innych kultur. Podczas wymiany młodzież nabyła pewności siebie, przełamała bariery językowe, poprawiła wymowę oraz komunikację językową, a co najważniejsze zintegrowała się w działaniach oraz nawiązała nowe kontakty.

 

Aktywnie na Podkarpaciu

Zajęcia sportowe na basenie, lodowisku i siłowni, a także liczne przedsięwzięcia kulturalne czekają na młodzież z podkarpackich jednostek OHP, która jest właśnie na półmetku ferii.

Pierwszy tydzień zimowej przerwy od nauki w jarosławskim Hufcu Pracy upłynął pod znakiem kultury. We wtorkowe popołudnie młodzież wybrała się do kina Ikar na specjalnie zorganizowany dla niej seans filmu pt. „Powrót Bena”. Ponadto uczestnicy zwiedzili Podziemne Przejście Turystyczne. Oprowadzani przez przewodnika Centrum Kultury i Promocji Dorotę Kaplitę z dużym zainteresowaniem wysłuchali historii o jarosławskich podziemiach. Młodzi ludzie wybrali się także do Centrum Kultury i Promocji oraz Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu.

Po zajęciach dotyczących alternatywnych sposobów spędzania czasu wolnego oraz zasad bezpiecznego zachowania się na terenie pływalni podopieczni Hufca Pracy w Sanoku spędzali aktywnie czas na basenie w miejscowym Centrum Rehabilitacji i Sportu.

Z kolei na lodowisku i kręgielni bawili się uczestnicy 9-10 Hufca Pracy w Krośnie. Dla nich także zorganizowano zajęcia z matematyki, języka angielskiego i przedmiotów zawodowych. Na drugi tydzień ferii kadra jednostka zaplanowała szereg imprez sportowo-rekreacyjnych oraz zajęcia z doradztwa zawodowego.

Zdobywając nowe umiejętności postanowili spędzić ferie uczestnicy 9-9 Hufca Pracy w Krośnie, którzy wzięli udział w kursie spawacza metodami MAG-135 i TIG-141 zorganizowanym w Ośrodku Kształcenia Zawodowego. Odbyło się również spotkanie z doradcą zawodowym z krośnieńskiego Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej Marcinem Kalenieckim, który zdiagnozował zainteresowania oraz mocne i słabe strony młodych ludzi, a także przypomniał zasady tworzenia cv i listu motywacyjnego.

  

Jak co roku w czasie ferii w przemyskim hufcu odbywają się różnego rodzaju zajęcia kreatywne. Opiekun koła plastycznego KLEKS Joanna Żaczek zorganizowała warsztaty, podczas których młodzież poznawała technikę decoupage.

Zajęcia plastyczne odbyły się również w 9-17 Hufcu Pracy w Stalowej Woli. Uczestnicy malowali pejzaże techniką akwareli oraz ozdabiali zeszyty techniką scrapbookingu – sztuką ręcznego tworzenia i dekorowania np. albumów.

  

W 9-19 Hufcu Pracy w Dębicy odbył się kurs wizażu i makijażu oraz zajęcia pt. „Pierwsze wrażenie kluczem do udanej rozmowy kwalifikacyjnej”. Wykonano też gazetkę z okazji 200. rocznicy urodzin wielkiego kompozytora Stanisława Moniuszki. W ostatnim tygodniu ferii odbędzie się warcabowy turniej sportowy, spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz zimowy konkurs fotograficzny.

Młodzieżowe Centrum Kariery w Jarosławiu we współpracy z 9-12 Hufcem Pracy w Jarosławiu zainaugurowali akcję „EkoWalentynki – czyli kochamy recykling”. Celem przedsięwzięcia była popularyzacja selektywnej zbiórki i recyklingu zużytych baterii oraz sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Osoby uczące się, bezrobotne i poszukujące zatrudnienia wzięły udział w warsztatach pn. „ABC Przedsiębiorczości”, których celem było wprowadzenie w tematykę kompetencji przedsiębiorczych pożądanych na współczesnym rynku pracy. Warsztaty wzbogacono o edukacyjną grę Cashflow.

  

Z kolei w Młodzieżowym Centrum Kariery w Jaśle odbyły się warsztaty skierowane do młodzieży bezrobotnej, poszukującej pracy w ramach Młodzieżowych grup wsparcia. Warsztaty składały się z trzech modułów tematycznych – „Sposoby radzenia sobie ze stresem”, „Bądź kreatywnym”, „Analiza SWOT”. Mottem przewodnim warsztatów było hasło „Weź sprawy w swoje ręce i nie pozwól, aby stres zdominował Twoje życie. Masz wszelkie możliwe środki, nie czekaj dłużej. Podejmij walkę!”.

Drugiemu modułowi przyświecało hasło „Trzeba mieć wiele pomysłów, żeby mieć naprawdę dobry pomysł – Jeśli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz tego dokonać”. Była to okazja do rozmów na temat kreatywności i sposobów rozwiązywania problemów. Młodzież dowiedziała się jak praktycznie wykorzystać kreatywność z zastosowaniem technik jej wspierania.

Pomoc dla Jasia

Młodzież kształcąca się w zawodzie cukiernika z Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Oleśnicy wraz opiekunami zorganizowała kiermasz wypieków, z którego dochód został przeznaczony na leczenie Jasia Madeja.

Nieco ponad dwuletni Jaś Madej z Dąbrowy urodził się z wytrzewieniem jelit. Cały czas potrzebne są środki na jego leczenie, rehabilitację i terapię. W związku z tym uczniowie poruszeni apelem rodziców chłopca postanowili wykorzystać nabyte w Centrum umiejętności i dorzucić swoją cegiełkę, aby wesprzeć koszty leczenia Jasia.

Na charytatywny kiermasz zorganizowany na oleśnickim rynku przygotowali słodkie wypieki oraz walentynkowe pierniczki. Każdy mógł poczęstować się słodkościami w zamian za symboliczną kwotę wrzuconą do puszki.

Uczniowie wraz z zastępcą dyrektora Centrum Wiolettą Leśniewską sprzedali wszystkie przygotowane na akcję wypieki. Dzięki hojności kupujących akcja zakończyła się powodzeniem, a zebrana kwota zasili konto Fundacji opiekującej się Jasiem.

Rocznica utworzenia Armii Krajowej

Młodzież z Hufca Pracy w Górze (Dolnośląska WK) wraz ze Stowarzyszeniem „Patriotyczna Góra” po raz kolejny postanowiła przypomnieć mieszkańcom, że 14 lutego 2019 r. przypada rocznica utworzenia Armii Krajowej.

Podopieczni górowskiego hufca ubrani w mundury prowadzili na ulicach miasta akcję „Zakochaj się w AK”, podczas której rozdawali ulotki o Armii Krajowej, jabłka i biało-czerwone róże, a przede wszystkim opowiadali przechodniom o historii Armii Krajowej. Uczestnicy bardzo solidnie przygotowali się do przedsięwzięcia. O Armii Krajowej opowiedzieli im przedstawiciele Stowarzyszenia „Patriotyczna Góra”, jak również udostępnili stroje.

Pamięć dowódców oraz żołnierzy Armii Krajowej walczących o wolność i niepodległość uczcili też wychowankowie Środowiskowego Hufca Pracy w Jędrzejowie (Świętokrzyska WK). Delegacja uczestników wraz z opiekunami udała się pod pomnik jednego z dowódców AK mjr Stefana Gądzio pseudonim „Kos”. Tam zapalono znicze i złożono wiązankę kwiatów w barwach patriotycznych, którą młodzież sama wykonała na zajęciach w kole plastycznym. Uczestnicy przygotowali również gazetkę ścienną, która przybliża wydarzenia tamtych czasów.

  

14 lutego 1942 r. rozkazem Naczelnego Wodza generała broni Władysława Sikorskiego Związek Walki Zbrojnej został przekształcony w Armię Krajową. Jej głównym zadaniem było prowadzenie walki o odzyskanie niepodległości przez organizowanie i prowadzenie samoobrony i przygotowanie armii podziemnej na okres powstania. Armia Krajowa prowadziła walkę głównie przez akcje małego sabotażu, akcje sabotażowo-dywersyjne, bojowe i bitwy partyzanckie z siłami policyjnymi oraz regularnym wojskiem niemieckim. Po zakończeniu II wojny światowej żołnierze Armii Krajowej byli prześladowani przez władze komunistyczne, które dokonywały aresztowań i mordów. 19 stycznia 1945 ostatni komendant AK generał Leopold Okulicki „Niedźwiadek” wydał rozkaz rozwiązania Armii Krajowej. Do dziś AK jest uważana za największą i najlepiej zorganizowaną podziemną strukturę wojskową działającą w okupowanej Europie.

Staże gwarancją sukcesu

Dziesięcioosobowa grupa wychowanków Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy kształcących się w zawodach kucharza oraz mechanika pojazdów samochodowych bierze udział w dwutygodniowym stażu zawodowym, który jest realizowany w miejscowości Gyomaendrőd na Węgrzech.

Staż odbywa się w ramach projektu „Wypracuj przyszłość – staże zawodowe gwarancją sukcesu na rynku pracy”, który jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach PO WER. Jego celem jest wsparcie uczniów w nauce danego zawodu i poznaniu języka branżowego, jak również kultury, tradycji, zwyczajów i organizacji pracy kraju przyjmującego.

Uczniowie pod okiem instruktorów rozpoczęli staże w placówce kształcenia zawodowego na terenie Gyomaendrőd, gdzie mają okazję zdobyć cenne doświadczenie oraz poznać praktyczny charakter zawodów, w których kształcą się na terenie Polski. Doświadczenie i umiejętności zawodowe zdobyte za granicą zostaną potwierdzone certyfikatem oraz dokumentem Europass – Mobilność, który jest obecnie bardzo ważnym atutem przy poszukiwaniu pracy. Dla młodych ludzi, którzy już niedługo staną się absolwentami, odbyte staże zagraniczne są ważną i wartą polecenia formą rozwoju zawodowego.

Wyjazd młodzieży na Węgry został poprzedzony szeregiem działań przygotowujących. Uczestnicy brali udział we wsparciu pedagogicznym i kulturowym jak również 40-godzinnym kursie języka angielskiego obejmującym słownictwo branżowe.

Jest to już kolejny projekt całkowicie bezpłatnych staży zagranicznych realizowany przez Europejskie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy. Kolejna grupa młodzieży wyjedzie na staż już w marcu br.

Mistrzostwa w tenisie stołowym

Z okazji 74 rocznicy Przełamania Wału Pomorskiego i Wyzwolenia Wałcza odbyły się 12 lutego 2019 r. Mistrzostwa Powiatu Wałeckiego w Tenisie Stołowym szkół podstawowych i średnich, których organizatorami byli Hufiec Pracy w Wałczu (Zachodniopomorska WK) oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Po oficjalnym otwarciu turnieju przez wiceburmistrza Adama Biernackiego, naczelnika wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego Piotra Suchojada oraz dyrektora MOSiR Elżbietę Kowalską i komendanta HP Ireneusza Gaworka regulamin rozgrywek omówił sędzia główny zawodów – wychowawca hufca Bohdan Kamiński.

Do mistrzostw przystąpiło 52 zawodników, którzy – rywalizowali w dwóch kategoriach – szkoły podstawowe i szkoły średnie – osobno chłopcy i dziewczęta. Na podstawie klasyfikacji indywidualnej została przeprowadzona klasyfikacja zespołowa.

Wśród szkół podstawowych drużynowo wygrała reprezentacja Szkoły Podstawowej z Człopy, na drugim miejscu uplasowała się Szkoła Podstawowa nr 5 w Wałczu, trzecie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 2 w Wałczu. Wśród szkół średnich wygrało Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wałczu, drugie miejsce zdobyło Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wałczu, a trzecie miejsce zdobyła reprezentacja Hufca Pracy w Wałczu.

W klasyfikacji indywidualnej w turnieju dziewcząt szkół podstawowych wygrała Klaudia Dziubak (SP nr 5), zaś wśród chłopców – Paweł Wójcik (SP Człopa). W turnieju dziewcząt szkół średnich pierwsze miejsce zajęła Natalia Długołęcka z PCKZiU w Wałczu, a pierwszy wśród chłopców był Marcin Aniołkowski z RCKU. W tej kategorii na czwartym miejscu uplasował się zawodnik Hufca Pracy w Wałczu Patryk Kacała.

Sędziami zawodów i pomocnikami w organizacji byli uczestnicy wałeckiego hufca oraz kadra OHP. Przebieg zawodów utrwalili na zdjęciach członkowie koła fotograficznego „Chwila” pod opieką wychowawczyni – Natalii Mochort.

Sponsorami mistrzostw byli Zachodniopomorska WK OHP w Szczecinie, Urząd Miasta Wałcza i Starostwo Powiatowe w Wałczu.

  

Jak zostać baristą

Centrum Edukacji i Pracy Młodzież OHP w Olsztynie (Warmińsko-Mazurska OHP) zorganizowało 11 lutego 2019 r. szkolenie z zakresu baristyki.

Uczniowie olsztyńskiego Zespołu Szkół Ekonomiczno-Handlowych razem z podopiecznymi Hufca Pracy w Olsztynie zgłębiali tajemnice profesjonalnego parzenia kawy. Młodzież pod okiem certyfikowanego barmana Karola Kraszewskiego poznała akcesoria do parzenia kawy, czynniki wpływające na jej smak, metodologię przygotowania kaw przy użyciu poszczególnych akcesoriów, sposób mielenia ziaren oraz jego znaczenie przy doborze metody parzenia.

Ważnym elementem kursu było również omówienie zasad bezpieczeństwa podczas pracy z profesjonalnymi urządzeniami wspomagającymi pracę baristy – ekspresem ciśnieniowym i młynkami do kawy. W części praktycznej kursanci samodzielnie – zgodnie z instruktażem – przygotowywali espresso, espresso doppio, ristretto, lungo. Poznali też techniczne sposoby spieniania mleka.

Dodatkowo na młodzież czekały konsultacje ze specjalistami z CEiPM w Olsztynie. Tematem były nowoczesne metody poszukiwania pracy oraz aktualne oferty zatrudniania. Ponadto doradca zawodowy podpowiadał jak przygotować dokumenty aplikacyjne i jak korzystnie wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej.

Dla młodych ludzi – uczestników programu autorskiego „WM-WK OHP przyjazne młodzieży” to dopiero pierwszy kontakt z baristyką. Kursy i szkolenia baristyczne są proponowane na podstawie obserwacji rynku pracy. W dalszym ciągu profesjonalnie przeszkolony barista to w Polsce rzadkość. Podobne szkolenia odbyły się już w innych jednostkach OHP na terenie powiatu olsztyńskiego i ostródzkiego i spotkały się z dużym zainteresowaniem młodzieży.

Na Europejskich Targach Pracy

Doradca EURES ze Świętokrzyskiej WK OHP Liliana Uba uczestniczyła w dniach 6-8 lutego 2019 r. w Europejskich Targach Pracy w MalmÖ (Szwecja).

Pierwsze w tym roku na tak wielką skalę Europejskie Targi Pracy zostały zorganizowane dla osób bezrobotnych, uczących się i poszukujących pracy. W przedsięwzięciu uczestniczyli doradcy EURES z Unii Europejskiej, którzy przedstawiali oferty pracy ze swoich krajów, jak również lokalne firmy ze Szwecji z różnych branż.

Doradca EURES Liliana Uba przedstawiała propozycje zatrudnienia m.in. w sektorze finansów, bankowości oraz dla menadżerów i osób chcących się sprawdzić w call center. Odpowiadała też na pytania odwiedzających, rozdawała foldery o działalności Ochotniczych Hufców Pracy oraz gadżety promocyjne Świętokrzyskiej Komendy OHP.

Europejskie Targi Pracy były doskonałą okazją do nawiązania współpracy oraz wymiany doświadczeń z doradcami EURES z krajów Unii Europejskiej.

  

Ferie na Mazowszu

Od 4 do 8 lutego 2019 r. ponad 80-osobowa grupa młodzieży z mazowieckich jednostek opiekuńczo-wychowawczych OHP przebywała na zimowisku zorganizowanym w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Jaciążku.

Założeniem wojewódzkiego programu „Zima z OHP” było rozwijanie umiejętności współpracy w zespołach młodzieżowych. Wśród atrakcji zaplanowanych przez wychowawców znalazły się m.in.: wycieczki krajoznawczo-turystyczne, emocjonujące rozgrywki sportowe, zajęcia na basenie, pokazy pierwszej pomocy i fajerwerków „w asyście” strażaków, spotkania Wojewódzkiej Grupy Teatralnej, gry logiczne, dyskoteki, ogniska czy zajęcia warsztatowe w pracowni krawieckiej, ślusarskiej, stolarskiej oraz fryzjerskiej.

Zabawy i gry integracyjne pozwoliły na poznanie się, a także wsparły proces budowania pozytywnych relacji interpersonalnych w grupie rówieśniczej. Podczas warsztatów wykorzystywane były elementy pedagogiki zabawy, efektywnie wpływające na przełamywanie barier i pokonywanie nieśmiałości. Dużym zainteresowaniem młodzieży cieszyły się zajęcia cukiernicze, podczas których młodzież poznała sposoby dekorowania muffin, tortów i ciasteczek.

Doskonałą okazją do integracji i rozwijania zainteresowań i talentów młodych ludzi były zajęcia w pracowni krawieckiej. Dziewczęta zapoznały się z podstawowymi przyborami krawieckimi, wyposażeniem profesjonalnej pracowni oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Zwieńczeniem było wykonanie, według własnego projektu, walentynkowych serduszek i fartuszków.

W programie znalazły się również zajęcia w kawiarence internetowej, spotkanie Wojewódzkiej Grupy Teatralnej, mecz piłki nożnej, siatkowej czy tor przeszkód. Razem z młodzieżą bawili się także wychowawcy. Sportowa rywalizacja dostarczyła wielu pozytywnych emocji, a kibice dopingowali zawodników i z entuzjazmem zagrzewali do walki swoich faworytów. Młodzież mogła również pograć w szachy, warcaby oraz różne gry logiczne.

Zorganizowano ponadto kurs pierwszej pomocy, który poprowadzili makowscy strażacy. Jego celem było przygotowanie młodych ludzi do podejmowania bezpiecznych zachowań oraz ukształtowanie właściwych nawyków związanych z bezpieczeństwem. W części praktycznej młodzież ćwiczyła prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej, uczyła się prawidłowego postępowania przy urazach rdzenia kręgowego oraz w przypadkach omdleń, wstrząsów, ataku padaczki, ran, złamań, oparzeń, zadławień, uszkodzeń wewnętrznych, zaopatrywania ran i tamowania krwotoków. Młodzi ludzie nabyli nie tylko podstawowe umiejętności, ale zyskali przeświadczenie, że najważniejsze to nie bać się nieść pomoc poszkodowanym.

Podopieczni mazowieckich jednostek uczestniczyli również w warsztatach nt. bezpiecznego spędzania czasu wolnego, które prowadził funkcjonariusz Powiatowej Komendy Policji z Makowa Mazowieckiego. Był też czas na poznanie historii, kultury i folkloru regionu przasnyskiego, wyjście na basen do Mazowieckiego Centrum Rekreacji i Sportu w Chorzelach czy konkursy sportowo-rekreacyjne.

Na zakończenie zimowiska z młodzieżą spotkał się Wojewódzki Komendant OHP Wiesław Leszko, który podziękował zebranym za zaangażowanie w organizację i sprawny przebieg tego przedsięwzięcia.

Przed wyjazdem do Niemiec

W Hufcu Pracy w Szczecinie i Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Rowie (Zachodniopomorska WK) powoli kończy się przygotowanie do wyjazdu na staż zawodowy w ramach unijnego projektu „Z dobrym zawodem w dobrą przyszłość” (program Erasmus+).

Po przeprowadzonej rekrutacji wyłoniono ośmiu cieśli i ośmiu technologów robót wykończeniowych, którzy wezmą udział w dwutygodniowych stażach zawodowych we Frankfurcie nad Odrą. Uczestnicy będą zdobywać doświadczenie zawodowe i kwalifikacje w Berufsförderungswerk e.V. Bauindustrieverbandes Berlin-Brandenburg e.V.. Pod okiem instruktorów nauki zawodu oraz polskich wychowawców młodzi stażyści będą mieć do dyspozycji nowoczesny ośrodek kształcenia i przygotowania zawodowego.

Obecnie młodzież bierze udział w zajęciach z języka niemieckiego, podczas których uczy się fachowego słownictwa związanego ze swoim zawodem. W obu jednostkach odbyło się również przygotowanie pedagogiczne mające na celu integrację grupy, które obejmowało naukę rozwiązywania konfliktów oraz trening radzenia sobie z emocjami. Rozmawiano też na temat obyczajów i kultury Niemiec.

W Niemczech uczestnicy mogą też liczyć na bogaty program kulturowy. Wybiorą się do Berlina oraz zwiedzą Frankfurt nad Odrą. Przewidziano także wyjście na strzelnicę i kręgielnie. Projekt w pełni finansuje pobyt uczestników na miejscu, odzież roboczą, kieszonkowe, transport, ubezpieczenie, program kulturowy. Wyjazd został zaplanowany w terminie od 10 do 23 lutego 2019 r.