Turniej Tenisa Stołowego

Hufiec Pracy w Zduńskiej Woli (Łódzka WK) był organizatorem 24 kwietnia 2019 r. Międzyhufcowego Turnieju Tenisa Stołowego Młodzieży OHP.

Partnerem imprezy był 5-16 Hufiec Pracy w Sieradzu. Mecze rozgrywano w Zespole Szkół im. Marii Grzegorzewskiej w Zduńskiej Woli do trzech zwycięskich pojedynków, a nad prawidłowym przebiegiem turnieju czuwała komisja sędziowska, której przewodniczył komendant zduńskowolskiego hufca Romuald Krystyniak. Sędzią głównym był prezes IKS Start Zduńska Wola Bogdan Pabich.

W kategorii dziewcząt pierwsze miejsce zajęła Anna Kroczyńska (Hufiec Pracy w Zduńskiej Woli), drugie – Patrycja Okoń (Hufiec Pracy w Zduńskiej Woli), a trzecie – Natalia Owczarek (Hufiec Pracy w Sieradzu). W kategorii chłopców najlepszy był Adam Woźniak (Hufiec Pracy w Zduńskiej Woli), drugie miejsce należało do Jakuba Okonia (Hufiec Pracy w Zduńskiej Woli), a trzecie do Łukasza Mesa (Hufiec Pracy w Zduńskiej Woli). Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, natomiast zwycięzcy poszczególnych kategorii nagrody rzeczowe.

  

Złączeni muzyką

W Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Trzebini (Małopolska WK) rozpoczęła się 23 kwietnia 2019 r. wymiana młodzieży w ramach projektu „Złączeni muzyką”, realizowanego wspólnie z Kandavas Kārļa Mīlenbaha vidusskola z Łotwy, finansowanego z programu Erasmus+.

Młodzież odbyła już szereg zajęć. Nie zabrakło gier i zabaw integracyjnych. Obie grupy przedstawiły prezentacje swoich krajów i miast, a także przeszły trening z zasad udzielania pierwszej pomocy. Wszystkie zajęcia odbywały się przy akompaniamencie muzycznym.

W programie znalazły się warsztaty plastyczne. Zadaniem uczestników było przeniesienie dźwięków muzyki na kartkę papieru. Wszystko zależało od wyobraźni i inwencji młodzieży.

Kolejne zajęcia, które znalazły się w programie, m.in. warsztaty kulinarne, taneczne, projektanckie, radiowe oraz wieczór karaoke będą odzwierciadlały główny cel projektu – integrację młodych ludzi poprzez muzykę.

Fotograficzne i filmowe relacje są na bieżąco zamieszczane przez młodzież na Facebooku. Na zakończenie odbędzie się festiwal podsumowujący pracowity czas wymiany młodzieżowej.

  

Pocztówka z Lizbony

Uczestnicy słupskich Hufców Pracy (Pomorska WK) korzystają z gościnności portugalskiego Domu Edukacji – Casa da Educacao, realizując staże w ramach programu Erasmus+.

Pierwszym ważnym zadaniem dla młodych fryzjerów, mechaników, cukierników, sprzedawców i kucharzy było nauczenie się samodzielnego podróżowania do miejsca, w którym obywają się staże.

Organizacja goszcząca zaproponowała młodzieży także bardzo atrakcyjny program kulturalny. Uczestnicy pod opieką wychowawców i przedstawiciela gospodarzy Catriny zwiedzili już Lizbonę, a w niej Zamek De Sao Jorge, katedrę upamiętniającą miejsce narodzin św. Antoniego, windę Santa Justa i Łuk Triumfalny. Mieli również okazję przekonać się, że Lizbona to czarująca architektura oraz tygiel smaków, w którym mieszają się wpływy z byłych portugalskich kolonii z tradycjami kuchni portugalskiej.

Ponadto młodzi ludzie zwiedzili stadion i muzeum Benfica oraz zoo. W niedzielę wielkanocną zorganizowano wycieczkę do Sintry oraz na Cabo da Roca, czyli najbardziej wysunięte na zachód miejsce w Europie. Najpierw jednak młodzież wybrała się do sanktuarium Chrystusa Króla, gdzie przy pomniku znalazł się również polski akcent w postaci napisu „Bóg jest miłością”.

  

Było smacznie i zdrowo

W Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Barlinku (Zachodniopomorska WK) odbyło się 18 kwietnia 2019 r. podsumowanie projektu „Alles Bio”.

Młodzież zaprezentowała wiedzę i umiejętności jakie nabyła podczas pobytu we Frankfurcie nad Odrą. Pokazano także zrobione w trakcie trwania projektu zdjęcia.

Głównym tematem projektu było zdrowe odżywanie. Uczestnicy pracowali w Niemczech w pracowniach gastronomicznych IB, pod kierunkiem wykwalifikowanej kadry instruktorskiej z długoletnim doświadczeniem. Młodzież z Polski i Niemiec spędziła kilka dni na przygotowywaniu zdrowych i pożywnych dań, w tym również wegetariańskich.

Podczas popołudniowych zajęć uczestnicy projektu brali udział w animacjach językowych oraz grach i zabawach integracyjnych. Zwiedzili też – w formie gry miejskiej – Frankfurt. W programie znalazł się ponadto rejs statkiem po Odrze oraz wizyta w parku wspinaczkowym.

  

Ogólnopolskie Targi

Świętokrzyska Wojewódzka Komenda OHP w Kielcach przedstawiła swoją działalność podczas odbywających się 16 kwietnia 2019 r. XXII Ogólnopolskich Targów Pracy.

Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Miejski Urząd Pracy w Kielcach oraz Targi Kielce. Bogatą ofertę dla osób zwiedzających przygotowały jednostki OHP: Młodzieżowe Biuro Pracy i Mobilne Centrum Informacji Zawodowej w Kielcach, Młodzieżowe Centrum Kariery w Starachowicach, Ośrodek Szkolenia Zawodowego w Chęcinach, 13-3 Hufiec Pracy w Kielcach oraz doradca EURES.

Młodzi ludzie rejestrując się w Młodzieżowym Biurze Pracy uzyskali informacje na temat dostępnych propozycji zatrudnienia miedzy innymi na stanowiskach sprzedawcy, pracownika restauracji, kelnera, pracownika produkcji, pracownika inwentaryzacji, magazyniera, telefonicznego doradcy klienta, pracownika porządkowego. Informowano również na temat pracy za granicą, rozmawiano o warunkach życia i pracy w krajach Unii Europejskiej oraz wymaganiach ze strony pracodawców.

  

Udział Świętokrzyskiej Komendy OHP w Targach Pracy był okazją do rekrutacji młodzieży do drugiej edycji unijnego projektu „Od szkolenia do zatrudnienia – YEI”, który jest skierowany do osób w wieku 18-24 lata, które nie pracują, nie szkolą się, natomiast chcą podnieść swoje kwalifikacje zawodowe. Dla uczestników przewidziano wsparcie doradców zawodowych, pośredników pracy oraz udział w kursach zawodowych, zakończonych trzymiesięcznym stażem. Zachęcano również młodych ludzi do udziału w bezpłatnych szkoleniach organizowanych przez Ośrodki Szkolenia Zawodowego na terenie województwa świętokrzyskiego, jak również kształcenia w ramach OHP w jednostkach znajdujących się w Kielcach, Jędrzejowie, Starachowicach, Pińczowie, Końskich i Skarżysku-Kamiennej. Dodatkowo porad w zakresie rynku pracy, bezpłatnych szkoleń czy zasad konstruowania dokumentów aplikacyjnych udzielali doradcy zawodowi MCIZ i MCK.

Swoje stoiska zaprezentowało kilkadziesiąt firm, agencji pracy i instytucji. Wśród propozycji wystawców przeważały oferty dla pracowników budowlanych, murarzy, hydraulików, elektryków, spawaczy, a także sprzedawców, piekarzy, cukierników, kelnerów, pomocy kuchennych, kierowców, magazynierów, pracowników produkcji czy agentów ubezpieczeniowych.

Tegorocznej edycji Targów Pracy towarzyszyły prelekcje, prezentacje oraz warsztaty, które miały pomóc osobom bezrobotnym określić swoje możliwości i ułatwić poruszanie się na współczesnym rynku pracy.

Kucharze i fryzjerzy

Łódzka WK OHP przeprowadziła 16 kwietnia 2019 r. przy współudziale Hufca Pracy w Bełchatowie wojewódzki etap konkursu „Najsprawniejszy w zawodzie 2019” w kategoriach fryzjer i kucharz.

Młodzież przywitali: Wojewódzki Komendant OHP Barbara Stanisława Günther, Mirosław Wojciechowski z Łódzkiej WK, komendant bełchatowskiego hufca Ewa Szaperna oraz dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Romualda Traugutta Irmina Wojciechowska.

  

Najpierw sprawdzono wiedzę teoretyczną młodych kucharzy i fryzjerów. Następnie – w części praktycznej – kucharze musieli przygotować zupę krem z białej kapusty, puree z batatów, roladki z kurczaka w sosie śmietanowo-musztardowym oraz surówkę z białej kapusty. Z kolei do zadań konkursowych fryzjerów należało między innymi wyciskanie fal na mokro, nawijanie włosów na klipsy, nawijanie trwałej ondulacji, a także wykonanie fryzury pasującej do tematu „Karnawałowy zawrót głowy”.

Pierwsze miejsce wśród fryzjerów zdobył duet z Hufca Pracy w Sieradzu – Żaneta Wawrzyniak i Patryk Pasierb, drugie – Weronika Kowalczyk i Krystian Prymas z Hufca Pracy w Wieruszowie, a trzecie – Magdalena Duda i Oliwia Ślęzak z Hufca Pracy w Radomsku. Najlepszą fryzjerką została Karolina Chobot z Hufca Pracy w Radomsku, druga była Agnieszka Kieruzel z Hufca Pracy w Bełchatowie, a trzecia – Klaudia Wieczorek z Hufca Pracy w Tomaszowie Mazowieckim.

Nagrody i dyplomy wręczyły Wojewódzki Komendant Barbara Stanisława Günther oraz dyrektor ZSP nr 4 Irmina Wojciechowska.

  

Sprawni jak żołnierze

Młodzież z 9-10 Hufca Pracy w Krośnie (Podkarpacka WK) wzięła udział 16 kwietnia 2019 r. w 42 Rejonowych Zawodach Sportowo-Obronnych „Sprawni jak żołnierze”, które zostały zorganizowane przez krośnieński Miejski Zespół Szkół Nr 5 pod patronatem Podkarpackiego Kuratorium Oświaty w Rzeszowie oraz Wojskowej Komendy Uzupełnień w Jaśle.

 Do rywalizacji przystąpiło siedem trzyosobowych zespołów chłopców i pięć trzyosobowych zespołów dziewcząt wytypowanych z każdej szkoły ponadgimnazjalnej, która zgłosiła swój udział w zawodach. Zawodnicy zmierzyli się w pięciu konkurencjach: biegu na orientację, teście sprawnościowym, rzucie granatem, udzielaniu pierwszej pomocy oraz strzelaniu.

Pierwsza konkurencja obejmowała bieg na orientację, w czasie którego zawodnicy poszukiwali w lesie punktów rozmieszczonych przez 21. Brygadę Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa. Zadanie musiało zostać wykonane w ciągu 60 minut. Każda minuta spóźnienia była punktem karnym dla drużyny. Rzut granatem odbywał się z odległości 20 m dla dziewcząt i 25 m dla chłopców, w prostokąt o wymiarach 2×5 oraz 2×1. Test sprawności obejmował ogólną sprawność, w której znajdowały się następujące ćwiczenia: brzuszki z piłką lekarską, bieg zygzakiem – tzw. koperta, skok tygrysi, przewrót na skrzyni, skoki z piłką lekarską przez ławeczkę. Ponadto zawodnicy musieli wykonać dwa cykle Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej (RKO) na fantomie elektronicznym, jak również ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej. Jedną z najbardziej ekscytujących konkurencji było strzelanie z karabinka sportowego kbks do tarczy w pozycji leżącej.

Ostatecznie mimo dużej konkurencji jeden z uczestników krośnieńskiego hufca Wojciech Rymarz wraz ze swoją drużyną wywalczył pierwsze miejsce w kategorii chłopców. Z kolei na drugim miejscu ze swoją ekipą uplasował się Dominik Szymański. Indywidualnie Wojciech Rymarz był czwarty, a Dominik Szymański siódmy.

  

Audiencja u Metropolity Krakowskiego

16 kwietnia 2019 r. Metropolita Krakowski ks. Arcybiskup Marek Jędraszewski przyjął na audiencji delegację Małopolskiej Wojewódzkiej Komendy OHP.

Z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego Wojewódzki Komendant OHP Krzysztof Świerczek wraz z zastępcą Bożeną Rążewską złożyli Metropolicie Krakowskiemu życzenia wielkanocne. Ksiądz Arcybiskup był zainteresowany działalnością Ochotniczych Hufców Pracy na terenie Małopolski, pytał m.in. o formy opieki i szczegóły rekrutacji.

Podczas spotkania omówiono również kalendarz działań związanych z przeprowadzeniem XIX Ogólnopolskiego Konkursu Papieskiego pt. „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”, nad którym Arcybiskup Marek Jędraszewski objął honorowy patronat.

Na praktyki zawodowe do Lizbony

Uczestnicy słupskich Hufców Pracy (Pomorska WK) wyruszyli na praktyki zawodowe do Lizbony.

Pomorska Komenda we współpracy z Domem Edukacji – Casa da Educacao realizuje ponadnarodową mobilność uczniów i absolwentów w ramach projektu pt. „Europejska Kariera Zawodowa – Praktyki w Europie” (programu Erasmus+). Dom Edukacji – Casa da Educacao, to instytucja, której misją jest edukacja i profesjonalny rozwój młodych ludzi z Unii Europejskiej, poprzez poradnictwo zawodowe.

W projekcie biorą udział uczestnicy kształcący się w zawodach mechanika pojazdów samochodowych, cukiernika, kucharza, fryzjera oraz sprzedawcy. Podróż do Lizbony i odbycie trzytygodniowych staży zawodowych to finalny etap wcześniejszych przygotowań. Przed wyjazdem skorzystali oni z indywidualnego poradnictwa zawodowego, przygotowania kulturowego oraz pedagogicznego. Zajęcia odbywały się w formie warsztatowej, w siedzibie Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Słupsku. Bardzo ważnym elementem był kurs języka angielskiego i portugalskiego.

W Portugalii organizacja partnerska przygotowała dla młodych ludzi bardzo ciekawy program kulturowy. Młodzież zwiedzi zamek de Sao Jorge, dolne miasto i ogród zoologiczny w Lizbonie, Stadion i Muzea Benefica. Zaplanowana jest również jednodniowa wycieczka do Sintry oraz Belem.

Wyłonili zwycięzców

W Hufcu Pracy w Policach rozstrzygnięto 16 kwietnia 2019 r. wojewódzki konkurs na kartkę okolicznościową poświęconą rocznicy Chrztu Polski – „Chrzest Polski – Początek Państwa Polskiego”.

Wszystkie jednostki opiekuńczo-wychowawcze podległe Zachodniopomorskiej WK włączyły się do udziału w przedsięwzięciu z dużym zaangażowaniem. Był to pierwszy, ale z całą pewnością nie ostatni tego rodzaju konkurs tematyczny.

Do organizatorów wpłynęło 47 prac, z których najlepsze wybrała komisja w składzie: p.o. komendanta Aleksandra Lipska, wychowawca Piotr Wiśniewski oraz pośrednik pracy Agnieszka Miś. W ocenie brano pod uwagę pomysłowość, staranność wykonania pracy, bogactwo wykorzystania środków i technik artystycznych, inwencję twórczą, estetykę oraz wkład i zaangażowanie.

Pierwsze miejsce zajęła Paula Kulniew z 16-6 Hufca Pracy w Wałczu, drugie – Jakub Połać z 16-8 Hufca Pracy w Koszalinie, a trzecie – III Beata Włoczyk z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Mielenku Drawskim.