U przyjaciół w Berlinie

„W harmonii z naturą, w harmonii z ludźmi” to hasło, które przyświecało niemiecko-polsko-rosyjskiej wymianie młodzieży w Berlinie. Delegację polską stanowiła 16-osobowa grupa uczestników wraz z opiekunami ze Środowiskowego Hufca Pracy w Nowej Soli (Lubuska WK).

Od 11 do 18 maja młodzież wzięła udział w wielu bardzo interesujących zajęciach. Już w pierwszym dniu pobytu odwiedziła szkołę im. Vincenta van Gogha, gdzie uczestniczyła w turnieju tenisa stołowego, a potem została zaproszona na grilla. Następne dni upłynęły m.in. na wykonywaniu zadań związanych z tzw. grami miejskimi, podczas których w mieszanych grupach musiała odszukać i odpowiednio udokumentować różne obiekty w Berlinie. Program wypełniło także zwiedzanie miasta, warsztaty pod hasłem „ Dzień natury” oraz „My o Tobie i Ty o nas”, gry komunikacyjne oraz zabawy służące przezwyciężaniu stereotypów.

Pobyt w Berlinie zakończyło spotkanie, podczas którego podsumowano wspólny projekt wymiany młodzieży. Zostały przedstawione prezentacje, wręczono pamiątkowe gadżety, nagrody oraz certyfikaty. A potem była już wspólna zabawa oraz gra w kręgle w miejscowym klubie.

 

   

Czas wędkowania

Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP w Mielenku Drawskim (Zachodniopomorska WK) gościł 37 osób spośród kadry i uczestników jednostek OHP województwa zachodniopomorskiego oraz Internationaler Bund Schwerin z Niemiec, którzy wzięli udział w XIII Zawodach Wędkarskich.

Imprezę zorganizował Ośrodek w Mielenku Drawskim wspólnie z Kołem Wędkarskim ,,Brzana” z Drawska Pomorskiego. Gości powitał kierownik Ośrodka Ryszard Kubik, a prezes Koła Wędkarskiego ,,Brzana” Antoni Dubert przedstawił zawodnikom regulamin zawodów. 13 drużyn rywalizowało ze sobą nad jeziorem Kreda w trzech konkurencjach: największy połów indywidualnie i drużynowo oraz największa złowiona ryba.

Po wylosowaniu numerów stanowisk uczestnicy ustawili się na swoich miejscach i punktualnie o godzinie 9 rano rozpoczęli rywalizację, która trwała trzy godziny. Ryby pojawiły się już po pierwszym zarzuceniu wędek, dlatego w siatkach bardzo szybko zaczęło przybywać okonków, wzdręg, płotek i leszczy. Czas oczekiwania wynagradzał śpiew ptaków i piękny krajobraz.

Wędki podniesiono na sygnał gwizdka w samo południe. Rozpoczęto liczenie, ważenie i mierzenie zdobyczy. Pierwsze miejsce drużynowo zajęli uczestnicy z barlineckiego Ośrodka, drugie z Ośrodka w Mielenku Drawskim, a trzecie z IB Schwerin. W klasyfikacji indywidualnej miejsca od pierwszego do szóstego zajęli: Bogdan Kalinowski, Waldemar Osóbka, Anna Gibka, Krystian Smoła, Patryk Jakimowicz i Ryszard Kica. Puchar za największą złowioną rybę powędrował do Trzebiatowa, ponieważ w tej konkurencji zwyciężył Krystian Smoła. Zwycięzcy otrzymali okolicznościowe statuetki, dyplomy i nagrody rzeczowe.

Spartakiada w Opolu

Wojewódzka Spartakiada Lekkoatletyczna Młodzieży OHP z jednostek Opolskiej WK OHP odbyła się 18 maja na Miejskim Stadionie Lekkoatletycznym im. Opolskich Olimpijczyków.

Medalami dekoruje zwycięzców zastępca Wojewódzkiego Komendanta OHP Łukasz Kubica.

Podczas tegorocznej imprezy rozegrano 12 konkurencji sportowych, w których wzięło udział kilkudziesięciu lekkoatletów z całej Opolszczyzny. Zawody poprowadziła profesjonalna obsługa sędziowska z Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, chwaląc wszystkich zawodników za ambicję, ducha walki i sportową postawę fair play.

Najlepsi w konkursie drużynowym byli uczestnicy z Hufca Pracy w Kędzierzynie-Koźlu. Drugie miejsce zdobyła drużyna z Opola, a trzecie wywalczyli młodzi sportowcy z Nysy.

Na zakończenie medale oraz dyplomy wszystkim zwycięzcom spartakiady wręczył zastępca Wojewódzkiego Komendanta OHP Łukasz Kubica wspólnie z sędzią głównym zawodów Bożeną Hasij-Domagałą.

 

Dzień otwarty w Roskoszy

18 maja w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy odbył się „Dzień otwarty wioski ginących zawodów” zorganizowany w ramach IV edycji ogólnopolskiej akcji Dni Otwarte Funduszy Europejskich.

Uczestnicy tego wydarzenia mogli zwiedzać z przewodnikiem wioskę ginących zawodów, do której należą pracownie i warsztaty wyposażone w sprzęt do nauki zawodów tkacza, zduna, dekarza/strzecharza, stolarza/kołodzieja, kowala, brukarza, rymarza, piekarza i cukiernika. Wioska, wzniesiona w architekturze tradycyjnej zabudowy wsi, powstała w wyniku realizacji przez OHP projektu pn. „Ginące zawody pomysłem na przyszłość” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

W programie imprezy znalazły się także warsztaty i spotkania dotyczące unijnych projektów współpracy międzynarodowej, zajęcia plastyczne, gry i zabawy na świeżym powietrzu oraz konkurs wiedzy o UE. Można było także zapoznać się z ofertą edukacyjną trzech bialskich szkół, w których kształci się młodzież OHP: Zespołu Szkół Zawodowych nr 2, Rzemieślniczej Zasadniczej Szkoły Zawodowej i Zakładu Doskonalenia Zawodowego. Odbył się także pokaz fryzur oraz występy muzyczne zespołu „Forte” przygotowane przez uczniów ZDZ.

Ponadto zgromadzeni goście mieli okazję spróbować bigosu przygotowanego w ramach praktycznej nauki zawodu przez młodocianych kucharzy z Centrum.

Piknik z okazji „Dnia otwartego wioski ginących zawodów” był dobrą okazją nie tylko do zwiedzenia obiektów wioski, ale także do poszerzenia wiedzy o UE i integracji młodzieży.

Konkurs fryzjerski

W Hufcu Pracy w Policach (Zachodniopomorska WK OHP) odbyła się 18 maja XIV edycja wojewódzkiego konkursu fryzjerskiego. Uczestnikami byli uczniowie kształcący się w zawodzie fryzjera. Ich zmagania oceniała komisja, w której skład wchodziły osoby z tytułem mistrza fryzjerstwa, a także pracownicy izby rzemieślniczej.

Konkurs składał się z dwóch części. W pierwszej części teoretycznej uczestnicy sprawdzali swoją wiedzę rozwiązując test z zakresu fryzjerstwa. Natomiast ich zadanie praktyczne polegało na wykonaniu szeregu zabiegów na główkach fryzjerskich oraz na modelkach m.in fal, nawijania włosów na wałki oraz trwałej ondulacji, a także fryzury wieczorowej.

Uczestnicy wykazali się ogromną wiedzą, wyobraźnią, a także umiejętnościami jakie można było zauważyć podczas prezentacji fryzur wieczorowych. Wszystkie wyróżniały się oryginalnością i estetyką wykonania.

Udział w tego rodzaju konkursach daje możliwość wychowankom OHP sprawdzenia swoich sił na tle innych osób i tym samym działa mobilizująco do dalszego kształcenia oraz doskonalenia się w zawodzie fryzjera.


Na zdjęciu u góry: uczestników konkurs odwiedził Wojewódzki Komendant OHP Tomasz Namieciński wraz ze swoim zastępcą Wiolettą Wiercimak.

Turniej piłki siatkowej

17 czteroosobowych drużyn z jednostek OHP z województwa małopolskiego wzięło udział w I Wojewódzkim Turnieju Piłki Siatkowej Chłopców OHP, który odbył się 18 maja w Centrum Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Tarnowskiej.

Organizatorem przedsięwzięcia była Małopolska Wojewódzka Komenda OHP oraz miejscowy hufiec.

Mecze toczyły się jednocześnie na trzech boiskach, pod czujnym okiem kierownika Referatu Kultury Fizycznej i Sportu UM Piotra Zająca, który jednocześnie był koordynatorem turnieju.

Najlepszą drużyną okazała się reprezentacja Hufca Pracy w Kętach, w składzie: Krystian Kolasa, Kamil Pająk, Maciej Muś. Drugie miejsce przypadło drużynie z Hufca Pracy w Gorlicach, w składzie; Grzegorz Jachowicz, Mateusz Jachowicz, Dawid Wojtas, Korneliusz Śliwa, a trzecie – reprezentacji z Centrum Kształcenia i Wychowania w Szczawnicy-Jabłonce, w składzie: Konrad Paczuski, Bartosz Swienty, Piotr Janowiak, Damian Piotr Szymek.

Na zakończenie puchary, medale, nagrody i dyplomy wręczył Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski i Wojewódzki Komendant OHP Krzysztof Świerczek. Nagrody ufundowane zostały przez Małopolską Wojewódzką Komendę OHP, Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej, dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy Stanisława Początka, Przedsiębiorstwo Usług Geodezyjno-Projektowych „Azymut” z Dąbrowy Tarnowskiej oraz Firmę Transportową Kazimierza Czosnyki z Olesna.

   

Głównym celem przedsięwzięcia było upowszechnienie sportu wśród młodzieży, popularyzacja aktywnego i zdrowego stylu życia oraz wyłonienie najlepszej drużyny siatkarzy na szczeblu wojewódzkim. Patronat nad nim objął Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski.

Wojewódzka Spartakiada

17 maja na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kośnie Odrzańskim odbyła się XXIII Wojewódzka Spartakiada Lekkoatletyczna Młodzieży OHP, której organizatorem był miejscowy hufiec wraz z Lubuską Wojewódzką Komendą.

Imprezę otworzył Wojewódzki Komendant Piotr Barczak.

Reprezentanci jednostek OHP z terenu województwa lubuskiego rywalizowali pod czujnym okiem wykwalifikowanej kadry sędziowskiej w przeróżnych konkurencjach sportowych, jak: skok w dal, rzut piłką palantową chłopców, bieg na 200 m dziewcząt, bieg na 400 m chłopców, rzut piłką lekarską dziewcząt, rzut lotką do tarczy.

Reprezentanci z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Wiechlicach powtórzyli sukces sprzed roku i ponownie zostali najlepszą drużyną. Drugie miejsce przypadło zespołowi z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Strzelcach Krajeńskich, a trzecie ex æquo zajęły zespoły z Hufca Pracy z Krosna Odrzańskiego oraz Ośrodka Szkolenia i Wychowania z Zielonej Góry.

Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe puchary, medale, dyplomy oraz nagrody.

 

   

Projekt wystartował

Dolnośląska Wojewódzka Komenda OHP we Wrocławiu jest realizatorem projektu w ramach programu Erasmus+ pn. „Europa na widelcu – praktyki zagraniczne od kuchni”, którego celem jest zwiększenie przydatności kwalifikacji i umiejętności zawodowych młodzieży.

Od 14 maja dziesięcioosobowa grupa młodzieży z Hufca Pracy w Jaworze w ramach projektu odbywa dwutygodniowy staż w Lipsku. To będzie dla niej okazja do zdobycia doświadczenia w zawodzie kucharza, podszlifowania języka, poznania regionalnej kuchni oraz tradycji i kultury Niemiec.

Staż odbywa się m.in. w jednej z najbardziej znanych restauracji w Lipsku i Niemczech, a piątej spośród dziesięciu najbardziej znanych restauracji świata, „Piwnicy Auerbacha”. Po jego zakończeniu uczestnicy otrzymają certyfikat udziału w projekcie od partnera zagranicznego i referencje z zakładu pracy. Wyjazd poprzedzono kursem języka niemieckiego, dzięki czemu młodzież otrzyma również stosowny certyfikat. Oprócz staży zawodowych zorganizowano różnego rodzaju wyjazdy i atrakcje m.in. do Zoo i parku rozrywki Belantis.

 

Wkrótce finał w Kielcach

Już niebawem, między 24 a 26 maja, odbędzie się finał Ogólnopolskiego Konkursu OHP pn. „Europa da się lubić”, którego organizatorami są Świętokrzyska WK oraz Komenda Główna OHP. Przedsięwzięcie ma popularyzować ideę integracji i wiedzy o Unii Europejskiej wśród młodzieży OHP oraz rozwijać jej zainteresowania na temat problematyki europejskiej.

Po tym, kiedy 7 kwietnia w Warszawie wylosowano kraje, które przedstawiciele wojewódzkich komend oraz centrów kształcenia i wychowania zaprezentują na etapie ogólnopolskim, jednostki w całym kraju wyłaniały do 12 maja najlepszych do udziału w konkursie. Uczestnicy przygotowywali prezentacje multimedialne i potrawy charakterystyczne dla kuchni narodowych, a także stoiska wystawiennicze. Musieli także wykazać się wiedzą na temat poszczególnych państw UE.

Pierwsi o udział w etapie ogólnopolskim walczyli uczestnicy z jednostek Świętokrzyskiej WK. 26 kwietnia w 13-1 Środowiskowym Hufcu Pracy w Jędrzejowie trzyosobowe zespoły sprawdziły swoją wiedzę, umiejętności kulinarne oraz wykazały się pomysłowością, kreatywnością oraz pracowitością w zaprezentowaniu kultury i podstawowych informacji związanych ze Słowacją. Wśród przygotowanych dań były: gulasz z kiszoną kapustą i kopytkami, pierogi z bryndzą, wyprażony syr i tatarska omaćka z frytkami, haluszki bryndzowe, szare kluski z kiszoną kapustą, knedle z sosem.

Komisja konkursowa, w której skład weszli: zastępca Wojewódzkiego Komendanta OHP Lucyna Brelska – jej przewodnicząca oraz dyrektor Biura ŚWK OHP Dariusz Bielecki, lokalny artysta-malarz Zbigniew Kasprzak, Kamila Odzimkowska i Paweł Adamczyk ze Świętokrzyskiej Komendy oceniając młodzież nie miała łatwego zadania. Najlepszą drużyną okazała się reprezentacja Środowiskowego Hufca Pracy w Jędrzejowie: Joanna Madej, Marzena Gogolin oraz Serwery Baran. Na drugim miejscu uplasowała się ekipa z Hufca Pracy w Pińczowie: Klaudia Migas, Patrycja Chrzanowska oraz Sylwia Nowak, a na trzecim uczestnicy z Hufca Pracy w Końskich – Martyna Holewa, Katarzyna Wiśniewska oraz Rafał Szczypior. Nagrody i dyplomy wręczył Wojewódzki Komendant OHP Jacek Sabat wraz z zastępcą Lucyną Brelską.

8 maja swoją reprezentację wyłoniła Małopolska WK. Najpierw oceniono przygotowane przez młodzież prezentacje multimedialne, stoiska wystawiennicze oraz test wiedzy dotyczący Chorwacji. W tej części najlepsza była ekipa z 6-8 Hufca Pracy w Krakowie, na drugim miejscu uplasowali się reprezentanci z 6-5 Hufca Pracy w Krakowie, a na trzecim – drużyna ze Środowiskowego Hufca Pracy w Nowym Sączu.

W części praktycznej uczestnicy mieli za zadanie przygotowanie potrawy charakterystycznej dla kuchni Chorwacji. Najbardziej smakowała jury i została najładniej podana potrawa – cevapcici wykonana przez uczestników 6-5 Hufca Pracy w Krakowie – Martę Drapałę i Dawida Kozera. Drugie miejsce należało do zespołu z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Trzebini – Karoliny Kołodziej oraz Dominika Abrama (smażona dorada z zielonymi ziemniakami), a trzecie do podopiecznych Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Lanckoronie – Klaudii Markowskiej oraz Tomasza Sądela (cevapcici w szynce parmeńskiej z karmelizowanymi marchewkami i ajwarem). Nagrody wręczyła zastępca Wojewódzkiego Komendanta OHP Bożena Rążewska.

Z kolei wojewódzki finał konkursu na Pomorzu, który był związany z innym krajem UE – Austrią zorganizowano 10 maja w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Człuchowie. Ten europejski kraj stał się nie lada wyzwaniem dla uczestników konkursu, jednak wiedza, kreatywność, pasja oraz zapał z jakim uczestnicy wykazali się podczas realizacji poszczególnych zadań przeszły najśmielsze oczekiwania komisji. Barwne stroje regionalne, tematyczne makiety oraz kolaże zdjęć to tylko niektóre z ciekawych pomysłów młodzieży. Zachwyciły też przygotowane austriackie potrawy: sznycle cielęce, sałatka z ziemniaków, knedle z morelami czy faszerowanymi papryczkami oraz szparagi po szwarcwaldzku. Pierwsze miejsce przyznano reprezentacji Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Człuchowie, drugie – zespołowi z 11-23 Hufca Pracy w Słupsku, a trzecie – uczestnikom z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Tczewie.

  

Do wojewódzkiego konkursu przystąpiła również młodzież z jednostek opiekuńczo-wychowawczych Wielkopolskiej WK. Tutaj tematem przewodnim były Niemcy. Bezkonkurencyjna okazała się drużyna z Hufca Pracy w Krotoszynie reprezentowana przez Agnieszkę Polańską, Sandrę Nowak oraz Katarzynę Haremzę. Drugie miejsce zajęła ekipa z Hufca Pracy w Kaliszu – Remigiusz Chabraś, Bożena Kostrzewska i Patryk Strzałka, a trzecie – młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Szamocinie reprezentowana przez Roksanę Nowak, Wojciecha Palmowskiego oraz Marka Frąckowiaka. Komisja konkursowa postanowiła także wyróżnić uczestników z Hufca Pracy w Ostrowie Wielkopolskim – Natalię Wiertelak, Jadwigę Delengowską i Karolinę Muras.

Pod patronatem Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Wychowawcy oraz uczestnicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Iwoniczu (Podkarpacka WK) wraz z podopiecznymi krośnieńskiego 9-10 Hufca Pracy wzięli udział 14 maja w Dobroczynnym Biegu Nadziei na rzecz Hospicjum w Krośnie, który odbył si pod patronatem Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Elżbiety Rafalskiej, posła Piotra Babinetza przewodniczącego Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzego Cyprysia, prezydenta Krosna Piotra Przytockiego.

Swoje stoisko wystawiennicze zorganizował Ośrodek Szkolenia i Wychowania w Iwoniczu, a wychowawcy oraz podopieczni rozdawali zainteresowanym osobom foldery oraz informowali m.in. o ofercie edukacyjnej, bazie lokalowej i zajęciach pozalekcyjnych. Aby wesprzeć hospicjum młodzież upiekła pierniczki w kształcie serca, które wręczała przybyłym zachęcając do składania datków. Uczestnikom OHP towarzyszyły zastępca Wojewódzkiego Komendanta OHP Renata Trybus oraz kierownik OSiW Małgorzata Frączek.

W Dobroczynnym Biegu Nadziei wzięli udział zarówno biegacze, jak i całe rodziny, na których czekały też liczne zabawy i gry. Cały dochód z wydarzenia przeznaczono na Krośnieńskie Hospicjum Caritas Archidiecezji Przemyskiej.