flaga Ukrainy
  • Kontrast strony

Grafika przedstawiająca loga: Fundusze Europejskie dla Podlaskiego, Rzeczpospolita Polska, Dofinansowane przez Unię Europejską, Województwo Podlaskie

Pięć intensywnych dni, kilkadziesiąt godzin inspirujących zajęć, mnóstwo emocji, rozmów i nowych doświadczeń – tak w skrócie można opisać „Warsztaty samorozwoju i motywacji”, które odbyły się w dniach 26-30.01.2026 r. w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie w ramach III edycji projektu „WYstartujMY RAZEM”.

W zgrupowaniu uczestniczyło ok. 44 młodych uczestników projektu w wieku 15–17 lat – podopiecznych OHP z Kolna, Zambrowa, Łomży, Grajewa i Suwałk. To młodzież ucząca się w szkołach branżowych I stopnia, często znajdująca się w trudnej sytuacji życiowej i społecznej. Dla wielu z nich był to czas nie tylko rozwoju, ale także odkrywania własnych możliwości.

Zdjecie przedstawia uśmiechnięte uczestniczki OHP obok siebie składajace z dłoni kształt serduszka. Zdjęcie rpzedstawia uczestnika zajęć układajacego koraliki na warsztatach wolontariatu.

Warsztaty zostały zaplanowane tak, aby kompleksowo wspierać młodych ludzi – zarówno w sferze zawodowej, jak i osobistej. Uczestnicy brali udział m.in. w:

  • warsztatach zawodowych (w tym gastronomicznych, budowlanych, fryzjerskich i krawieckich),
  • warsztatach samorozwoju i motywacji,
  • zajęciach z umiejętności społecznych,
  • warsztatach dotyczących zachowań ryzykownych,
  • warsztatach sportowo-relaksacyjnych,
  • warsztatach kuglarskich rozwijających kreatywność,
  • zajęciach promujących ideę wolontariatu,
  • wizycie studyjnej w przedsiębiorstwie wykorzystującym zielone technologie,
  • wyprawach po okolicach Wasilkowa i Białegostoku

Zdjęcie przedstawia uczestniczki OHP podczsa warsztatów krawieckich. Zdjęcie przedstawia uczestniczki OHP podczas warsztatów gastronomicznych, lepiacych pierogi.

Zdjęcie przedstawia uczestników OHP podczas warsztatów budowlanych odbijających szablony na ścianie.

Kluczem do sukcesu okazała się m.in. integracja i wspólna zabawa, które sprzyjały budowaniu relacji oraz pracy zespołowej – umiejętności niezbędnych zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.

Zdjęcie przedstaia uczestników OHP podczas zajęć integracyjnych na sali gimnastycznej.

Zdjęcie przedstaia uczestników OHP podczas zajęć integracyjnych w jumper parku.

Wszystkie zajęcia, w których brali udział uczestnicy  przyczyniły się do zdobycia przez młodzież nowych kompetencji społecznych i zawodowych, które przydadzą się w codziennym funkcjonowaniu (w tym w domu, życiu społecznym i w pracy). Ważnym elementem programu były warsztaty zawodowe, które inspirowały młodzież do odkrywania różnych zawodów oraz rozwijania praktycznych umiejętności, mających realne zastosowanie także w życiu prywatnym. Podczas wizyty w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Białymstoku młodzież zobaczyła, jak dzięki nowoczesnym technologiom odpady przekształcane są w ciepło i energię elektryczną oraz dowiedziała się, dlaczego rozwijanie zielonych kompetencji ma realne znaczenie dla przyszłej kariery zawodowej. Warsztaty z wolontariatu pokazały młodzieży, że ich działania mają realne znaczenie. Efektem zajęć były własnoręcznie wykonane breloczki, magnesy i podkładki pod kubki, które zostaną przekazane na zbiórkę na rzecz wybranego przez uczestników schroniska dla zwierząt. To doskonały przykład, jak łączyć naukę, kreatywność i empatię.

Zdjęcie przedstawia uczestników OHP w kaskach bezpieczeństwa podczas wizyty studyjnej przed Spalarnią Śmieci w Białymstoku.

Celem projektu „WYstartujMY RAZEM jest m.in. zapobieganie przedwczesnemu kończeniu edukacji oraz
 podnoszenie kompetencji cyfrowych i zawodowych młodych ludzi ważnych dla podlaskiego rynku pracy.

  • Całkowita wartość projektu wynosi 3 418 353,00 zł, z czego 2 905 600,00 zł pochodzi ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021–2027. Działania w III edycji projektu będą realizowane w okresie listopad 2025 – sierpień 2026.
  • Koordynator Wojewódzki projektu- Elżbieta Dziemianiuk z Zespołu programów międzynarodowych PWK OHP w Białymstoku, Kierownik zgrupowania w Wasilkowie - Żaneta Kisiel z Zespołu programów międzynarodowych PWK OHP w Białymstoku

Na zakończenie zgrupowania certyfikaty uczestnikom wręczał Wojewódzki Komendant OHP Jan Trofimiuk, który podkreślił potencjał młodzieży oraz ich wiarę w lepszą przyszłość.

Tych kilka intensywnych dni spędzonych w Wasilkowie było dla uczestników projektu czasem inspiracji, rozwoju i wzmacniania wiary w siebie. Młodzież przekonała się, że wspólne działanie i zdobywanie nowych kompetencji realnie wpływają na ich przyszłość, a kadra wychowawcza wzbogaciła swoje doświadczenie o nowe perspektywy pracy z młodymi ludźmi. Projekt po raz kolejny udowodnił, że warto startować razem – po wiedzę, kompetencje i lepsze jutro.

Linki do wspomnień ze wspólnie spędzonego czasu w Wasilkowie:
https://www.facebook.com/reel/757984710235987
https://www.facebook.com/reel/2340174156501705

Projekt finansowany jest ze środków EFS+ w ramach programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021 - 2027.

Zdjęcie przedstaia uczestników OHP podczas zajęć integracyjnych na sali gimnastycznej.

Zdjęcie przedstawia młodzież siedzącą na pufach podczaswarsztatów samorozwoju i motywacji.

Zdjęcie przedstaia uczestników OHP podczas zajęć integracyjnych w jumper parku.

Zdjęcie przedstawia uczestników warsztatów gastronomicznych podczas lepienia pierogów.

Zdjęcie przedstawia młodzież odbierającą certyfikaty uczestnictwa w Warsztatach samorozwoju i motywacji od Komendanta PWK OHP Jana Trofimiuka. Zdjecie przedstawia część warsztatów tańca z ogniem.

Zdjęcie przedstawia efekt warsztatów promujących ideę wolontariatu: breloczki wykonane przez młodzież z prasowanych koralików.

#WYstartujMYRAZEM #FunduszeEuropejskie #EFSPlus #Podlaskie #Młodzież #Samorozwój #Motywacja #ZieloneKompetencje #Wasilków #OHP

Sporządził: Elżbieta Dziemianiuk, ZPM
Zdjęcia: Żaneta Kisiel, Przemysław Zając, Elżbieta Dziemianiuk  (PWK OHP w Białymstoku), M. Sawicka (HP w Grajewie), T. Nagórski (HP w Kolnie), A. Grzymkowska (HP w Łomży), A. Glorczyk (HP w Łomży), J. m. Bagiński (HP w Suwałkach).

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.