flaga Ukrainy
  • Kontrast strony

LOGO kolor

Podlaska Wojewódzka Komenda OHP w Białymstoku odniosła kolejny znaczący sukces na arenie ogólnopolskiej, gdyż została laureatem oraz zdobywcą Wyróżnienia w Ogólnopolskim konkursie Selfie+ 2025, zorganizowanym przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji. Uznanie jury zdobyła fotografia zatytułowana „Dotyk natury”, nagrodzona w kategorii „Wartości Europejskie w Nowej Perspektywie – ekologia”, która w symboliczny sposób ukazuje relację człowieka z przyrodą oraz znaczenie działań prośrodowiskowych podejmowanych przez młodzież.

pwk 15012026 1 pwk 15012026 9

Oficjalne wręczenie nagród odbyło się 14 stycznia 2026 rokuCentrum Konferencyjnym CNK w Warszawie, podczas Forum Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności. Wyróżnienie w imieniu młodzieży i kadry OHP z województwa podlaskiego odebrali Jan Trofimiuk – Wojewódzki Komendant OHP oraz Elżbieta Dziemianiuk – Kierownik Zespołu Programów Międzynarodowych PWK OHP/ Wojewódzki Koordynator Programu Erasmus+ w OHP na Podlasiu.

pwk 15012026 8

Nagrodzone zdjęcie jest rezultatem warsztatów ekologicznych „Las w słoiku”, przeprowadzonych w ramach międzynarodowej wymiany młodzieżowej, zorganizowanej przez Podlaską WK OHP w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie. W przedsięwzięciu wzięła udział młodzież z Polski, Rumunii, Hiszpanii, Estonii oraz Łotwy, nadając inicjatywie międzynarodowy i europejski wymiar.

pwk 15012026 3

Podczas warsztatów uczestnicy samodzielnie tworzyli samowystarczalne mikroekosystemy, poznając zasady funkcjonowania przyrody, ucząc się odpowiedzialnego gospodarowania jej zasobami oraz rozumienia wpływu codziennych decyzji na środowisko naturalne. Po zakończeniu wymiany przygotowane „lasy w słoiku” zostały przekazane przez młodzież i kadrę OHP lokalnej społeczności, szkołom oraz instytucjom partnerskim - jako wyraz troski o naturę i wspólne europejskie wartości.

Fotografia konkursowa powstała w ramach projektu „Hello beetle! Youth for nature Part I – Witaj żuku! Młodzież dla natury” finansowanego ze środków UE w ramach Programu Erasmus + Młodzież, którego głównymi założeniami było m.in.:

  • kształtowanie postaw proekologicznych,
  • rozwijanie świadomości ekologicznej,
  • uświadamianie, że nawet najmniejsze działania mają realne znaczenie dla planety.

Koordynatorem projektu była Żaneta Kisiel z Zespołu Programów Międzynarodowych Podlaskiej WK OHP w Białymstoku.

Otrzymane Wyróżnienie jest źródłem satysfakcji i jednocześnie impulsem do dalszych działań dla młodzieży oraz kadry OHP z Podlasia. Potwierdza ono również, że inicjatywy realizowane na poziomie lokalnym, bazujące na pasji, zaangażowaniu i międzynarodowej współpracy, mogą skutecznie zaznaczyć swoją obecność na arenie europejskiej i stanowić inspirację do podejmowania działań na rzecz wspólnego dobra.

Krótki film z wydarzenia dostępny jest pod linkiem: https://www.facebook.com/reel/828451536915170 

pwk 15012026 6

pwk 15012026 5

#HelloBeetle #ErasmusPlus #Wasilkow #Lomza #OHP #Mlodziez #Youth

Sporządziła: Elżbieta Dziemianiuk, Kierownik ZPM PWK OHP
Zdjęcia: E. Dziemianiuk, B. Mazur

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.