Podlaska Wojewódzka Komenda OHP w Białymstoku realizuje projekt pt. „WYstartujMY RAZEM” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027, priorytetu VII Fundusze na rzecz zatrudnienia i kształcenia osób dorosłych, Działanie 7.5 Wspieranie zatrudnienia w regionie - projekty podmiotów innych niż PUP.
O PROJEKCIE
Numer projektu: FEPD.07.05-IP.01-0001/23
Instytucja pośrednicząca (IP): Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku
#WYstartujMYrazem #FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
Wartość projektu: 3 418 353,00 zł
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 2 905 600,00 zł
Głównym celem projektu „WYstartujMY RAZEM” – jest zapobieżenie wczesnemu ukończeniu edukacji oraz nabycie przez 200 podopiecznych OHP w wieku 15-17 lat umiejętności cyfrowych oraz kompetencji i/lub kwalifikacji zawodowych ważnych na podlaskim rynku pracy. Będą one umożliwiały uczestnikom projektu podejmowanie zatrudnienia po skończonej edukacji lub jej kontynuowanie po zakończeniu udziału w projekcie.
Zaplanowano 4 edycje naboru uczestników do projektu: w okresie od 2.10.2023r. do 30.09.2027r.
Termin realizacji I edycji ogółem: X.2023 r. – IX.2024 r.
Termin planowany do realizacji działań z udziałem młodzieży: XI.2023 – VII.2024 r.
UCZESTNICY PROJEKTU
Planowana liczba osób ogółem z czterech edycji: 200 os.
W trakcie 4 edycji (w tym planowanych w nich działań dla młodzieży trwających po 9 mies. każda, tj. od XI do VII w danym roku szkolnym) projektem objęte zostaną cztery 50-os. grupy uczestników OHP z Podlasia (każda edycja/50os.po dwie grupy: I grupa - uczniowie z kl. I,II i II grupa - uczniowie kl. III szkoły branżowej I st.) zagrożone wykluczeniem społecznym, zaniedbujące obowiązek nauki lub przedwcześnie ją kończący, znajdujący się z powodu uwarunkowań rodzinnych lub środowiskowych w trudnej sytuacji społecznej.
Liczba ogółem osób w I edycji: 50 os. (tj. 5 grup po 10 os.) z wyznaczonych niżej wymienionych jednostek wychowawczych Podlaskiej WK OHP w Białymstoku z terenu woj. podlaskiego usytuowanych w miejscowościach: Kolno, Grajewo, Łomża, Augustów i Wasilków.
We wszystkich formach wsparcia w ramach projektu młodzież będzie brała udział NIEODPŁATNIE.
DZIAŁNIA/ WSPARCIE PLANOWANE do realizacji dla UCZESTNIKÓW
Wiedząc, iż aktywizacja społeczno-zawodowa jest najlepszą formą przeciwdziałania dysfunkcjom społecznym, oferujemy uczestnikom specjalistyczne wsparcie, które pomoże im uniknąć niebezpieczeństw związanych z wykluczeniem, marginalizacją społeczną i poradzić sobie z ich negatywnymi skutkami.
Zaplanowaliśmy 4 główne działania projektowe, które zakładają:
- Diagnozę uczestników w celu indywidualizacji wsparcia pod kątem kompetencji społecznych, cyfrowych, umiejętności i doświadczenia zawodowego (wsparcie realizować będą psycholodzy, doradcy zawodowi, opiekunowie grup).
- Wsparcie szkoleniowe, w tym: szkolenie w zakresie umiejętności społecznych w danym zawodzie zgodnie z klasyfikacją ESCO kursy zawodowe; przeprowadzenie kursów i warsztatów prowadzących do uzyskania dodatkowych umiejętności i kwalifikacji zawodowych, w tym kursy prawo jazdy kat B (wsparcie realizować będą specjaliści psycholodzy i inni).
- Wsparcie edukacyjne, w tym: zajęcia wyrównawcze z przedmiotów szkolnych i zawodowych, kursy komputerowe (wsparcie będzie prowadzone przez np. nauczycieli/ trenerów, itp.).
- Integrację i rozwoju osobisty uczestników poprzez udział w „warsztatach samorozwoju i motywacji” planowane zgrupowanie wszystkich uczestników podczas ferii zimowych w OSiW Wasilków (w tym udział młodzieży m.in. warsztatach umiejętności społecznych, warsztatach z technik sportowo-relaksacyjnych, warsztatach samorozwoju i motywacji, zajęciach z zachowań ryzykowanych, wizycie studyjnej w przedsiębiorstwie wykorzystującym „zielone” technologie, warsztatach zawodowych (m.in. gastronomicznych, budowlano/stolarskich, kosmetyczno/fryzjerskich, krawieckich), wyjściach edukacyjno-relaksacyjnych, itp.
Planowane efekty i rezultaty uzyskane w ramach projektu
- Zakłada się, że realizacja projektu zapobiegnie wczesnemu kończeniu edukacji przez uczestników, podniesie ich umiejętności cyfrowych, kompetencji i/lub kwalifikacji zawodowych. W przypadku osób, które doświadczyły niepowodzeń szkolnych pożądane jest uzyskanie zmiany z postawy biernej na czynną w sferze edukacji, pracy i rozwoju osobistego, bo podniesienie kompetencji społecznych jest warunkiem lepszej integracji społecznej;
- Co najmniej 80% uczestników otrzyma ofertę szkoleniową, której efektem będzie uzyskanie kwalifikacji, w tym kompetencji;
- Rezultatem projektu będzie kontynuacja edukacji, promocja do następnej klasy przez 84% uczestników projektu i podniesienie kompetencji lub kwalifikacji zawodowych przez 100% uczestników, którzy przystąpią do szkoleń/warsztatów.
WYKAZ MIEJSC REALIZACJI PROJEKTU
1) Kolno – 10 osób / grupa
Hufiec Pracy w Kolnie
ul. 11 listopada 1, 18-500 Kolno
osoba do kontaktów: Martyna Chylińska - koordynator lokalny projektu / MCK Kolno
tel. 86 278 10 62, e-mail: hp.kolno@ohp.pl
2) Grajewo – 10 osób / grupa
Hufiec Pracy w Grajewie
ul. Ełcka 30, 19-200 Grajewo
osoba do kontaktów: Anna Bednarko - koordynator lokalny projektu / MCK Grajewo
tel./fax: 86 261 00 65, 86 261 10 43, e-mail: mck.grajewo@ohp.pl
3) Łomża - 10 osób / grupa
Hufiec Pracy w Łomży
ul. Szosa Zambrowska 1/27, 18-400 Łomża
osoba do kontaktów: Tomasz Kurkowski - koordynator lokalny projektu / CEiPM Łomża
tel. 86 216 33 08, e-mail: ceipm.lomza@ohp.pl
4) Augustów - 10 osób / grupa
Hufiec Pracy w Augustowie
Al. Kard. Wyszyńskiego 3, 16-300 Augustów
osoba do kontaktów:
Milena Augustajtys - koordynator lokalny projektu / CEiPM Suwałki
tel.: 87 566 51 57, tel./fax: 87 566 51 59, e-mail: ceipm.suwalki@ohp.pl
5) Wasilków – 10 osób / grupa
Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie
ul. Supraślska 21, 16-010 Wasilków
osoba do kontaktów: Patrycja Szymanowska - koordynator lokalny projektu / CEiPM Białystok
tel.: 85 652 34 98, e-mail: ceipm.bialystok@ohp.pl
Koordynator wojewódzki projektu - Elżbieta Dziemianiuk / Podlaska WK OHP w Białymstoku