3 października 2024 roku uczniowie klasy pierwszej Branżowej Szkoły I Stopnia Zespołu Szkól Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu wraz z opiekunami panią Karoliną Tarnowską - wychowawcą klasy oraz panią Grażyną Dembek - komendantem Hufca Pracy w Zambrowie, postanowili wykorzystać dobrą pogodę na zwiedzanie Muzeum Rolnictwa im. s. Krzysztofa Kluka. Wycieczka do Muzeum odbyła się w ramach realizacji programu integracyjno-adaptacyjnego „Razem raźniej”.
Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka powstało w 1962 r. z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ciechanowca pod organizacyjnym kierownictwem lekarza dr Pawła Olszewskiego i nauczyciela mgr Kazimierza Uszyńskiego. Muzeum znajduje się w zespole pałacowo-parkowym z połowy XIX wieku (dawna posiadłość rodziny Starzeńskich), odbudowanym ze zniszczeń wojennych w latach 1966-1969. Muzeum posiada jedenaście działów: Etnograficzny, Historyczny, Budownictwa Wiejskiego, Techniki Rolniczej, Historii Uprawy Roślin i Hodowli Zwierząt, Tradycji Zielarskich, Sztuki, Weterynarii, Promocji, Zbiorów, Biblioteka.
Młodzież podczas wizyty w muzeum zwiedziła Pałac, który został wybudowany na przestrzeni lat 1875-80 dla hr. Michała Konstantego Starzeńskiego i jego żony Elżbiety z Ożarowskich. Ekspozycja wnętrz w pałacu prezentuje gabinet hrabiego, jadalnię i sypialnię hrabiny. W dolnej części pomieszczeń pałacowych została utworzona tymczasowa wystawa historycznych i tradycyjnych strojów białoruskich, które mogła podziwiać młodzież. Następnymi punktami zwiedzania były: nowy pawilon maszyn parowych, ciągników i ciągówek, dworek myśliwski z wystawą pisanek z różnych stron Polski, obiekty architektury drewnianej (XVIII - pocz. XX w.) z pełnym wyposażeniem wnętrz, kompleks kościelny ze wsi Boguty-Pianki - dzwonnica z XIX wieku.
Bogatsi o nową wiedzę historyczną i nowe doświadczenia udaliśmy się na wspólny posiłek do restauracji na pizzę. Wspólne wyjście było świetną okazja integracją, przełamaniem barier i bliższym poznaniem się uczestników, którzy we wrześniu przekroczyli progi nowej szkoły.
Autor tekstu i zdjęć: Dembek Grażyna - komendant Hufca Pracy w Zambrowie