Obecne czasy generują coraz nowsze zagrożenia, na które narażeni są młodzi ludzie. Zarówno nastolatkowie jak i ich opiekunowie muszą stale aktualizować swoją wiedzę na temat zjawisk wpływających na bezpieczeństwo małoletnich. W związku z rosnącą dynamiką zmian w zakresie zachowań ryzykownych wśród nastolatków, istnieje potrzeba podejmowania systematycznych działań mających na celu podnoszenie świadomości naszych podopiecznych w zakresie odpowiedzialności karnej w przypadku podejmowania przez nich zachowań ryzykownych.
W dniu 4 listopada 2024 roku w ramach spotkania edukacyjnego zrealizowanego w Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie, dr Robert Ćwikowski – psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień, terapeuta dzieci i młodzieży, poprowadził dyskusję, w ramach której przybliżył uczestnikom najpopularniejsze obecnie zagrożenia, z którymi stykają się nastolatkowie. Uczestnicy poznali ciemną stronę produkcji olejków tzw. liquidae do e-papierosów, pochodzących z nieoficjalnych źródeł dystrybucji i ich wpływie na zdrowie, dowiedzieli się jaki ślad pozostawiają w Internecie posługując się telefonem komórkowym, przekonani o swojej anonimowości. Usłyszeli jak niewinny żart w sieci może przeistoczyć się w ludzką tragedię. Poznali historie nastolatków uzależnionych od nowych technologii i substancji psychoaktywnych. Poznali różnice między uzależnieniem psychicznym a fizycznym. Zostali wyposażeni w wiedzę na temat miejsc, w których mogą uzyskać pomoc w przypadku zauważenia u siebie tendencji do omawianych zachowań.
Spotkanie potwierdziło potrzebę cyklicznego edukowania młodych ludzi w zakresie omówionej tematyki jak również organizacji kolejnego, równie ciekawego spotkania.
Autor tekstu: Marta Melcer – psycholog OSiW w Wasilkowie