• Kontrast strony
Kolno: „Światowy Dzień Sybiraka”

Wywózki Polaków na Syberię, to przez lata zakłamywane i przemilczane fakty historyczne. Nie wolno było o tym mówić i wspominać. Dlatego młode pokolenie mało wie na ten temat. Musimy uświadomić młodzież, że Naród Polski był okrutnie traktowany przez stalinowskich oprawców. Wiele tysięcy osób już nie wróciło do kraju. Zginęli z głodu, zimna i chorób. Poddawani byli katorżniczej pracy w kopalniach, przy budowie kolei lub wycince tajgi. Przetrwali tylko silni. Okrutny los spotkał też małe dzieci.

W dniu 17.09.2023 Hufiec Pracy w Kolnie zorganizował imprezę kulturalno-oświatową „Światowy Dzień Sybiraka”. Celem było uczczenie tego święta. Na wstępie wychowawca wygłosił prelekcję na ten temat. Uczestnicy dzieli się też swoją wiedzą, która przygotowali wcześniej w domu. Potem udano się pod pomnik Sybiraków przy Kościele pw. św. Anny w Kolnie. Tam oddano hołd ofiarom sowieckiego terroru. Zapalono znicz. Młodzież śpiewała też pieśni patriotyczne z okresu zaborów. Rozmawiano również o książce Sybiraka Jana Truszkowskiego pod tytułem „Wstawaj, na Sybir nas wywożą!”. Zachęcano młodzież do jej przeczytania. Spotkanie zakończono wspólnym przesłaniem „Nigdy więcej Sybiru!”.

Autor tekstu i zdjęcia: Tomasz Nagórski – wychowawca w Hufcu Pracy w Kolnie

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.